SP v boulderingu Eindhoven

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 01. 07. 2010

Vítězové z EindhovenuHvězdné dny Dmitrije Šarafutdinova

V nizozemském Eindhovenu se odehrál další bouldrový závod Světového poháru. Vyhrál Šarafutdinov, Ondra čtvrtý. Aktuálně: Video od Udo Neumanna

Jako vždy skvělé video od Udo Neumanna, reportáž ze závodů v Eindhovenu. Adam Ondra má zelené triko a asi nejzajímavější je d 7:20 srovnání borců na druhém finálovém bouldru, kde Adam přišel o kousek o vítězství. Ve zcela pravém sloupci je v modrém triku Šarafutdinov a vedle sebe vlevo a uprostřed první a třetí pokus Adama Ondry. Na konci této sekvence vlevo je ještě Sean McColl. Od 10"34 jsou merné skoky všech na čtvrtém finálovém bouldru a nakonec jediný úspěšný pokus Kiliana Fischhubera. No a koule boule něžných svalnatých děvčat nakonec taky stojí za pohled. Enjoy...

Sobota 26. 6. Finále: První boulder zdvih jednou rukou za sokola za hranu a potom přechod na druhou stranu sokola do šneka. Hodně delikátní na vyvážení. Barrans topuje na první pokus. Adam Ondra top na první pokus. Rustam Gelmanov - top na první pokus, zkomplikovaný tím, že šel do topu napřed zespoda nohou. Šarafutdinov - na první pokus nedal, až na druhý. Kilian Fischhuber - první pokus nedal, druhý taky ne, uspěl až na třetí. Sean McColl - na první pokus. Po prvním boulderu je pořadí Mc Coll, Gelmanov, Ondra, Barrans, Šarafutdinov, Fischhuber.

Druhý boulder -přes jakousi napodobeninu prsů. Mc Coll na to nemůže přijít, padá z přechodu z jednoho vemene na druhé. Až na třetí pokus přišel na rozpor do kouta a topuje. Adam Ondra dobře prokroutil vemena, dostal se do kouta, kde mohutně komínoval, ale pak dal topu jen babu. Druhý pokus byl slabý, asi se vyčerpal při prvním. Třetí pokus o něco lepší, ale horší, než první - Adam to balí, má jen bonus na první pokus. Rustam Gelmanov -první pokus chabý, padá z prvního vemene. Ve druhém se dostává doleva na komínování mezi koutem a vemenem a padá. Třetí pokus slabší, než druhý. Čtvtý pokus končí na přehmátnutí mezi vemeny, stejně jako třetí, O nic lepší není aní pátý pokus, Rustam odchází zcela naprázdno. Dmitrij Šarafutdinov na první pokus dává komínování, nachází no hand rest a snaží se okolo boule dostat k topu. Tam byl při prvním pokusu i Adam. Nejprve jedním prstem chytá top a pak dává na první pokus. Kilian Fischhuber - první pokus fuč, nepřešel mezi vemeny. Nedaří se mu ani na druhý pokus, i třetí končí stejně. Nevypadá, že by to mohl dát. Bezradně krčí rameny. Zkouší nalézt výš a na vemena stoupnout, bez šance, končí. Sean McColl, padá z prvního pokusu, také nenašel způsob jak přejít z jednoho vemene na druhé. Na druhý pokus našel přechod do kouta a topuje. Průběžné pořadí po třetím boulderu: McColl, Šarafutdinov, Barrans, Ondra, Gelmanov, Fischhuber.

Třetí boulder: Z převisu s chyty do trojúhelníkové struktury bez chytů, Barrans padá ze struktury když na ní šel i druhou rukou. Druhý pokus končí o krok dříve, třetí pokus ve stejném místě. Čtvrtý pokus stejný jako první, ani pátý není lepší. Jak to půjde Adamovi? Geniální patička řeší místo, kde padal Barrans, top na první pokus! Paráda. Gelmanov to řeší stejně jako Adam, ale nedaří se mu to, co Adamovi - přechod z hrany trojúhelníka doleva na top a padá. Druhý pokus slabší, třetí ještě slabší. Odchází jen s bonusem na první pokus. Dmitrj Šarafutdinov topuje na první pokus. Kilian Fischhuber top na první pokus. Sean McColl - padá z prvního pokusu, dal si ruku tak, že k ní už nedal pořádně patu a ta mu sklouzla. Dává si odpočinek a na druhý pokus se již daří. Průběžné pořadí po třetím boulderu: Šarafutdinov, Mc Coll, Ondra, Fischhuber, Barrans, Gelmanov.

Čtvrtý a rozhodující boulder: Vytlačující téměř svislý trojúhelník s jedním chytem, Nad ním další s chyty, na které je třeba skočit. David Barrans nemůže stále překonat, má jen bonus na první pokus. Ondra se na trojúhelník nakulil a spadl ze skoku. Druhý pokus vede zprava, ale skok taky nevyšel. Poslední pokus jde opět doleva. Skočil na chyty v dalším trojúhelníku, ale neudržel. Má zónu na první pokus a už nemůže být lepší, než třetí. Rustam Gelmanov padá z prvního pokusu navalit se na trojúhelník. V druhém pokusu se navalil, ale při skoku ani netečoval chyty. Při třetím se jim přiblížil. čtvrtý pokus není lepší. Šarafutdinov padá z prvního pokusu, při druhém dal babu chytům, ale při tom už zůstalo, nedal. Kilian Fischhuber se jako jedný dokázal postavit na spodní trojúhelník, ale skok netrefil. Druhý skok taky ne, ale při třetím pokusu se na trojúhelník skoro postavil a skok trefil - top, Fischhuber je zpět ve hře a dostává se před Ondru. Sean McColl netrefil první skok, ani druhý. Zkouší to zprava bez úspěchu. Nevyšel ani ten poslední. Adam tedy zůstává čtvrtý, škoda toho druhého boulderu.

Vítězové z Eindhovenu
Vítězové z Eindhovenu


V celkovém pořadí si Fischhuber upevnil náskok před Ondrou, protože však Japonec Hori nepostoupil do finále, zvýší se i jeho odstup za Ondrou, kterého vítězství Šarafutdinova v celkovém pořadí neohrozí. Závod byl pěkný a dramatický, jedinou chybičku tvořilo zvětralé šampaňské pro vítěze, které se Dmitriji ani nepodařilo napěnit :-)

Finále žen bylo rovněž dramatické, vyhrála Anna Stöhrová před Julianou Wurmovou a Melissou Le NeveVítězky z Eindhovenu - Juliane Wurmová, Anna Stöhrová a Melissa Le Neve
Vítězky z Eindhovenu - Juliane Wurmová, Anna Stöhrová a Melissa Le Neve


Sobota 26. 6. Semifinále: Všechno je zase jinak, bouldery jsou opravdu ruleta. Semifinále vyhrál Kanaďan Sean McColl, který nedal jen třetí boulder, ostatní na první pokus. Třetí semifinálový boulder byl oříšek, McColl potřeboval na pouhý bonus tři pokusy. Druhý skončil Kilian Fischhuber, který dal první, druhý a čtvrtý boulder na první pokus, ale na trojce ani bonus. Třetí v semifinále je Rus Dmitrij Šarafutdinov také se třemi topy na sedm pokusů a na trojce si také ani neškrtl. O několik pokusů o top víc zařadilo na čtvrté místo dalšího Rusa Rustama Gelmanova, i pro něj však byl třetí boulder neúspěšný. Na pátem místě do finále postupuje Adam Ondra, který nebyl úspěšný na dvojce a trojce, ale dal zónu na všech boulderech. Šestým finalistou je Brit David Barrans, který dal také dva topy, ale o jeden bonus méně. Vypadá to, že semifinále Adamovi sedlo méně, ale páté místo v semifinále je pro finále celkem výhodná pozice. Ve finále bude nastupovat druhý a nebude tak pod tlakem výsledků ostatních. Finále běží od PŮL OSMÉ, fanděte alespoň u live streamu!

Semifinále žen zastihlo v nejlepší formě Němku Juliane Wurmovou, druhá je Akio Noguči z Japonska, třetí Anna Stöhrová z Rakouska a na čtvrté místo se propracovala Italka Jenny Lavarda, které se tak možná vrací bývalá forma. Překvapením je 14 místo a nepostoupení do finále u Chloé Graftiauxové, vítězky z Vailu a druhé z Moskvy. Nepostoupila ovšem ani Korejka Jain Kimová, ani Američanka Alex Johnsonová, posledními dvěma finalistkami jsou Melissa La Neve a Slovinka Natalija Gros

KvalifikaceAdam Ondra dal všechny kvalifikační bouldery, celkově potřeboval osm pokusů. Bezproblémově postupuje do semifinále. Druhý v jeho skupině, Francouz Gaidioz potřeboval na totéž deset pokusů a třetí Japonec Hori o jeden více. Druhou kvalifikační skupinu vyhrál Francouz Glairon Mondet, který na pět topů potřeboval dvanáct pokusů. Kvalifikační bouldery této skupiny byly asi těžší. Největší Adamův soupeř Kilian Fischhuber dal z pěti boulderů jen tři, ale na sedmém místě postupuje také.

V ženské kvalifikaci daly všech pět boulderů na první pokus Američanka Alex Johnsonová, Francouzka Melissa Le Neve a Němka Juliane Wurmová.

Průběžné výsledky jsou jako obvykle na stránkách IFSC, stránky závodu jsou zde, kde najdete také video. Zítřejší semifinále začíná ve 13 hodin, chlapi a bábovky lezou současně. Finále proběhne od 19:30. Live stream najdete na této adrese.