SP Chamonix: Hroza vyhrál rychlost

Autor: Petr Resch <resch(zavináč)filmix.cz>, Zdroj: Petr Resch, Petr Jandík, Vydáno dne: 13. 07. 2010

Libor Hroza vítězí v ChamonixRozjezd obtížnosti

Netradičně v pondělí a úterý se koná první letošní SP v obtížnosti ve francouzském Chamonix. Z našich se představil v pondělní kvalifikaci pouze Adam Ondra, který se, stejně jako další favorité, prošel oběma kvalifikačními cestami. Aktuálně: Libor Hroza vyhrál rychlost

Úterý 13. 7. finále obtížnosti: Leze se již podle nových pravidel, inspirovaných drytoolingem. Při rovnosti výsledku rozhoduje čas jeho dosažení, to přináší napětí a dramatičnost a i zrychlí průběh závodu. Adam Ondra bohužel smolně spadl hodně dole a tento výsladek nebude patřit mezi jeho úspěšné. Výsledkem 27 se zařazuje na průběžné poslední místo mezi finalisty a pravděpodobně si jej už udrží, pokud nikdo z favopritů neudělá ještě větší chybu. Na všech lezcích je vidět snaha lézt rychle a to možná plodí chyby. Také se ukazuje, že obhájit pozice je těžší, než je vybojovat. Fantastický výkon předvedl Ramón Julian Puigblanque, který jako jediný topoval. Přiblížil se mu Jorg Verhoeven, zato chyby udělali Romain Desgranges, bohužel výš, než Ondra, a zkazil to i Jakob Schubert, ale s výsledkem 32+ ponechal Adamu Ondrovi poslední finálovou pozici. Budeme-li to brát tak, že první vyhrání z kapsy vyhání, pak má Adam v dalších závodech dobrou perspektivu.Chamonix, Sači Amma
Chamonix, Sači Amma


Celkový výsledek mužů:

 1. Ramón Julian Puigblanque top
 2. Patxi Usobiaga Lakunza 42-
 3. Jorg Verhoeven 41+
 4. Sači Amma 41-
 5. Manuel Romain 38-
 6. Gauthier Supper 33+
 7. Romain Desgranges 33
 8. Jakob Schubert 32+
 9. Adam Ondra 27

Zatímco mužské finále bylo francouzskou záležitostí, závodu v Chamonix vévodily francouzské ženy. Všechny tři první topovaly a rozřadily se podle semifinále:

 1. Charlotte Duriff
 2. Hélène Janicot
 3. Maja Vidmar

 

Úterý 13. 7. finále rychlosti: Fantastický výsledek Libora Hrozy - vítězství v závodě. Po opatrném výkonu v kvalifikaci, kde lezl jen tak, aby postoupil a nezkazil, Libor v dalších kolech razantně přitvrdil a postupně vyřadil Poláka Swirka, na kterého má už dlouhodobou pifku, v dalším kole Číňana Niga Čanga a když šel ve finále s Rusem Sinicinem, který přepálil tempo a upadl, zvolnil a v klidu na jistotu si šel pro vítězství, které si zasloužil, porotože i časem 7:44 na standardní trati v osmifinále dal nejlepší čas závodu. Nyní čeká Libora série závodů ve Friedrichshafenu, Rock Master v Arcu a Val Daone, které všechny vloni vyhrál a letos mu může cestu k vítězství zkomplikovat snad jen starý Ford Transit, kterým se po závodech dopravuje a který často opravuje. Tak zdárně dojeď, Libore!

Úterý 13. 7. semifinále obtížnost: První dal topu babu Romain Desgranges z Francie, stejně tak Patxi Usobiaga. Adam Ondra se dostal několik chytů pod top a tam spadl, páté místo. Topovali Jakob Schubert a Ramón Julian Puigblanque. V semifinále žen netopoval nikdo, vyhrála Angela Eiter před Charlotte Durif a Alizée Dufraisse.

Dnes jsou na programu semifinálové a finálové boje. Závod je možné sledovat jako obvykle on-line na adrese http://www.247.tv/climbing/freestream.

Ženské i mužské semifinále se poleze mezi 14. a 16.hodinou, finále jsou naplánována od 20.15.

V rychlosti, kde se účastní i Číňané včele s mistrem světa Čuisin Čongem, se Libor Hroza časem 9,25 sekundy dostal v kvalifikaci na 12. místo.

V obtížnosti topovalo obě kvalifikační cesty třináct borců včetně Adama Ondry. Průběžné výsledky jsou na stránkách IFSC