Radovánky na pevnosti

Autor: Pavel Fajgl <fajgl(zavináč)vare.cz>, Zdroj: Pavel Fajgl, Vydáno dne: 27. 07. 2010

Highlajna, Heinz ZakFestung Königstein - highlajna i komínování

O minulém víkendu se návštěvníkům saské pevnosti Königstein nabízela zajímavá a lákavá akce pod názvem „Festung aktiv!“. Pevnost Königstein patří mezi atraktivní turistické cíle a najdeme ji na silnici z Bad Schandu do Pirny naproti známému masivu Lilienstein, pěkný výhled je na ni také s Pfaffensteinu.Slanění z pevnosti
Slanění z pevnosti, foto: Pavel Fajgl


Nabídka sahala od jízdy na oslících, kterou využívaly hlavně děti, přes například lukostřelbu, lezeckou stěnu, výstavu stanů, slacklajny a třeba „Létajícího Foxe“ - třistametrovou jízdu na ocelovém laně, až po skutečné lahůdky. Bylo možno si slanit z hradeb pevnosti, což bylo celkem pohodlné.

Abbratzkyho komín vede do pevnosti
Abbratzkyho komín vede do pevnosti, foto: Pavel Fajgl


Náročnější byla možnost si vylézt Abratzkyho komín (IV) včetně zakázaného dolezu do pevnosti tak, jak to v roce 1848 podnikl kominický učeň Sebastian Abratzky. Ten za to strávil nějaký čas v pevnostní šatlavě.

Highlajna, Heinz Zak
Highlajna, Heinz Zak, foto: Pavel Fajgl


Ale hlavním lákadlem (alespoň pro některé) byla highlajna natažená mezi kanónem na jedné z plošin a silným stromem o kus dále. Ta opravdu nebyla pro každého, přesněji řečeno byla pouze pro jednoho: věhlasného fotografa, horolezce a highlinistu Heinze Zaka.

Heinz Zak
Heinz Zak, foto: Pavel Fajgl


Kdo ho nezná, ať si najde jeho stránky a připomene si jeho výkony, jako například volné sólo přelezení Separátní reality v Yosemitech. Na lajně Heinz předvedl svoje mistrovství. Poprvé přešel bos, obul se, lajnu přecouval v sedě a ještě jednou ji přešel. Nevím, zda je zvyklý na nadšené publikum v takové blízkosti, ale výkon podal skvělý.

Highlajna, Heinz Zak
Highlajna, Heinz Zak, foto: Pavel Fajgl
Highlajna, Heinz Zak
Highlajna, Heinz Zak, foto: Pavel Fajgl
Highlajna, Heinz Zak
Highlajna, Heinz Zak, foto: Pavel Fajgl


Jinak pevnost i sama o sobě stojí za prohlídku, má několik stálých expozic a je z ní krásný výhled na Saské Švýcarsko.

Pevnost Königstein
Pevnost Königstein, foto: Pavel Fajgl