Alpspitze: Pohodová lezenice

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 03. 08. 2015

Alpspitze od stanice lanovky. Uprostřed sněhové pole HerzlPro lenochy i začátečníky

Na západním okraji Wettersteingebirge nad horským střediskem Garmisch-Partenkirchenem se nalézá několik pěkných horolezeckých cílů, vhodných pro lezce, kteří teprve sbírají zkušenosti v horách, i pro ty, kdo již jsou zkušení, ale pro něž je půlhodina chůze k nástupu víceméně po rovině tak akorát, i když je to vykoupeno nějakými financemi navíc. Aktualizace.Nástupová plotna Sonntagsausflug
Nástupová plotna Sonntagsausflug, foto: Petr Jandík


Všechny oblasti Wettersteinu se vyznačují suprovým lezením v unikátním pevném vápenci, na který se jen tak nezapomíná, ale v oblastech Obereintal, okolí Mailerhütte, ale i na jih od hlavního hřebene je to vykoupeno buď několikahodinovým výstupem na chatu na severu, nebo dvouhodinovým na jihu, kombinovaným dvouhodinovými nástupy na túry. I pochod z Garmisch-Partenkichenu pod severní stěnu Alpspitze vydá na třiapůlhodinovou dupárnu do pořádného kopce, ale pro ty, jejichž finanční kondice je lepší než fyzická, tu je příjemné ulehčení - lanovka, která vás vyveze za 22 EUR z Grainau na Osterfelderkopf a zpátky.

Lanovkou si ušetříte pěkný kopec. Grainau je dole
Lanovkou si ušetříte pěkný kopec. Grainau je dole, foto: Petr JandíkZ Osterfelderkopf je pod severní stěnu Alpspitze už jen necelá půlhodinka příjemné chůze s nevelkým převýšením. Pokud chcete v Garmisch Paretenkirchenu pobýt dva dny a více, vyplatí se vám koupit ZugspitzCard, kterou se dá lanovka zlevnit a dopřát si další příjemnosti jako je bazén, což vám u partnerky jistě přinese kladné body, když si po celodenním lezení vlezete do bazénku s 35 stupňů teplou vodou.

 Alpspitze od stanice lanovky. Uprostřed sněhové pole Herzl
Alpspitze od stanice lanovky. Uprostřed sněhové pole Herzl, foto: Petr Jandík


Severní stěna Alpspitze

Alpspitze je charakteristický vrchol vysoký 2628 metrů s širokou ukloněnou severní stěnou, rozdělenou horizontálním suťovým polem na spodní a horní část. Uprostřed suťového pole je témeř po celý rok sněhové pole, které má zhruba tvar srdce. Odtud asi pochází název Herzl. Horní část je charakteristická výraznými vrásami. Po plotnách, které se tam vytvořily, vedou dvě cesty. Všechny ostatní jsou ve spodní části. Dolní část severní stěny je ukloněná, často se tam vyskytují rajbasové plotny a vodní žlábky, to vše v pevné skále, jen na policích je občas volné kamení. Jištění je ve většině cest bytelné, borháky a hodiny, na štandech buď vžda dva borháky, nebo občas borhák a hodiny. V severní stěně vede celkem 14 cest, nejlezenější a nejpopulárnější jsou asi KG Ausbildungsweg a Sonntagsausflug.Plotny a vodní žlábky jsou v závěru většiny cest
Plotny a vodní žlábky jsou v závěru většiny cest , foto: Petr Jandík


Pod stěnu se dostanete víceméně vrstevnicovou cestou od stanice lanovky, společnou s nástupem na ferátu Alpspitze a Nordwandsteig, to je značeno na cedulích. U rozcestníku, kde odbočuje feráta nahoru jdeme dál vodorovně k již viditelnému tunelu severní stěnou, před kterým stojí stříška, chránící patrně turisty před pádem kamení nebo před vodou. Několik cest začíná před tunelem, jedna v okně tunelu a zbytek za tunelem a jedna cesta se nastupuje úplně zdola.

 KG-Ausbildungsweg - vodní žlábek v šesté délce
KG-Ausbildungsweg - vodní žlábek v šesté délce, foto: Petr Jandík


KG Ausbildungsweg

Cesta je vhodná pro horské začátečníky i "konečníky", ale uspokojí každého, pro koho není čtyřka plus příliš mnoho, nebo příliš málo. Je to vlastně jediná cesta, která vede odspodu až na vrchol Alpspitze. Pokud ji chcete vylézt celou a chytit potom poslední lanovku v půl šesté, musíte sebou trochu hodit.

Spodní část cesty má 7 délek. Nejtěžší je první, IV+, koutek, druhá je IV. Pak následuje lehčí pasáž dvou délek za III+ a pak tři délky luxusních vodních žlábků, které nás vyvedou na Herzl. Zde máme možnost vytraverzovat doprava a seběhnout ferátou zpátky pod kopec, nebo je-li dost času a zájem vyrazit do hodní části, která má také 7 délek.

Z toho dvě jsou na současný postup zhruba dvojkovým terénem než začne šest délek plotnou klasifikace 3+, jedná délka má 4-. Z Herzlu se tedy po 7 délkách dostaneme na hranu stěny, po slaníme 15 metrů a po ferátě 10 je to minut na vrchol. Název KG Ausbildungsweg vychází z toho, že je cesta připravena jako úvod do horského lezení pro ty, kdo dosud lezli jen na skalách - Klettergartnech. Horské lezení se od KG odlišuje délkou, jištěním, obtížnější orientací, a podstatně většími problémy s ústupem v případě zvratu počasí. KG-Ausbildungsweg je takovým odrazovým můstem do horského světa pro začátečníky a je upravena tak, aby jim začátek usnadnila.KG-Ausbildungsweg - Herzl a horní část stěny plotna uprostřed. Plotnou vlevo vede Adam-Platte
KG-Ausbildungsweg - Herzl a horní část stěny plotna uprostřed. Plotnou vlevo vede Adam-Platte, foto: Petr Jandík


Větší délka - v tomto případě cca 700 metrů - je dělitelná napůl. Když časově nezvládáte, můžete toho uprostřed nechat a odejít po Herzlu na ferátu a dolů. Jištění je borháky skalkařské kvality, ale zvláště v lehkých partiích má poněkud větší vzdálenost (ve trojkách 10 až 12 metrů). Pro usnadnění oriantace je cesta průběžně několikrát za délku značena již poněkud zašlým, ale stále ještě celkem slušně viditelným červeným puntíkem.KG-Ausbildungsweg - nástup je u začátku tunelu severní stěnou
KG-Ausbildungsweg - nástup je u začátku tunelu severní stěnou, foto: Eva Jandíková


Proto je velmi populární a pokud vůbec ve stěně Alpspitze někdo je, a to je skoro vždycky, leze právě tuhle. Nehcete-li mít společnost, vyhrazte si na tuto cestu všední den, nebo vyhrajte závod v běhu pod nástup od první lanovky, a nebo, jste-li dost rychlí, můžete nastoupit až v poledne. KG Ausbildungsweg začíná přesně u začátku tunelu Nordwandsteigu.Sonntagsausflug - v první délce
Sonntagsausflug - v první délce, foto: Jiří Binder


Sonntagsausflug

Jak název napovídá, cesta na neděli. Proslýchá se, že se zvláštním povolením od Horské se může lézt i v sobotu, nebo jiný den. Nastupuje se kolem 50 metrů za koncem tunelu u štandovacího lepeného kruhu a na skále je žlutý nápis Sonntagsausflug. Cesta je celkově pětková, vede spodní polovinou stěny na Herzl, kromě poslední délky za 3 neklesá obtížnost pod čtyřku. Orientačně je již o něco obtížnější, než KG Ausbildungsweg, ale ve dvou místech, kde by se opravdu dalo zabloudit, je k borháku přištoubovaná ještě plechová šipka ukazující směr.

Kudy kudy cestička? Sonntagsausflug
Kudy kudy cestička? Sonntagsausflug, foto: Petr JandíkJde o rozmanité lezení plotnami, koutky i vodními žlábky, zajištěné povětšinou borháky. Cesta končí na Herzlu a lze buď sejít, nebo vylézt na vrchol cestou Adam-Platte, která vede samostatně horní částí stěny.

 

 Dachlweg - v klíčovém traverzu druhé délky, lezec vzadu je na druhém štandu
Dachlweg - v klíčovém traverzu druhé délky, lezec vzadu je na druhém štandu, foto: Eva Jandíková


Dachlweg

Pěkná cesta se třemi těžkými délkami, klíčový je rajbunkový traverz ve druhé délce, ale pro ty, kdo ho nezvládnou, je na příslušném borháku smyčka. Potom v dalších délkách kolísá obtížnost mezi trojkou a čtyřkou. Lezení v pevném pěkném vápně, převážně rajbasy a luxusní vodní žlábky. Pro usnadnění orientace je v lehčích délkách občas značená žlutými puntíky. Cesta končí na Herzlu a lze buď sejít, nebo vylézt na vrchol cestou Adam-Platte, která vede samostatně horní částí stěny.Nebelpartie - závěrečných délkách
Nebelpartie - závěrečných délkách, foto: Petr Jandík


Nebelpartie

Pěkná, v zásadě čtyřková cesta, ve střední části ne úplně jasného průběhu, s jednou délkou 5- a jednou 6-. Dobře odjištěné lezení v pevné skále, dá se popřípadě dojistit vklíněnci, které je tak jako tak potřeba mít, kdybyste se třeba práskli. Cesta končí na Herzlu a lze buď sejít, nebo vylézt na vrchol cestou Adam-Platte, která vede samostatně horní částí stěny.Stříška pod cestou Dachlweg
Stříška pod cestou Dachlweg, foto: Petr Jandík


Další cesty najdete v databázi. Ještě bych samostatně zmínil ferátu Alpspitze, které se při sestupech nabažíte. Není-li čas nebo nálada na dlouhé cesty, na pravém kraji stěny vlevo od začátku feráty je skalkařská oblast Radelnde Hexe s až třídélkovými cestami, nebo hned vedle téhle oblasti vlevo jsou ještě dvě kratší - čtyřdélkové cesty, fialově v odstínu krávy Milky značená čtyřka BW2 a vpravo od ní červeně značená BW1.


Skalkařské oblasti Beichtstuhl a Himmelsburg pod severní stěnou Alpspitze
Skalkařské oblasti Beichtstuhl a Himmelsburg pod severní stěnou Alpspitze , foto: Petr Jandík


Základní údaje

Vzdálenost od Prahy: 477 km, 5 hodin.

Provoz lanovky: 8:00 až 17:30

Provoz bazénu Alpsitzwellenbad o víkenu do 19:00, ve všední den do 20:00, o víkendu stihnete poslední lanovkou dolů necelou hodniku čvachtání.

Cena dopravy (přibližně): 3300 Kč za jízdu autem a lanovku 1x nahoru a dolů pro dva lidi

Spaní: Penziony a kempy v Garmischi a okolí. Noční jízdu lze dospat na parkovišti u lanovky v autě, i pod širákem, stany jsme neviděli. Dobré spaní v autě je na Wanderparkplaz v Elmau - cca 20 km od Garmisch-Partenkirchenu směrem na Innsbruck. Cestou za Klaisem je mýtná budka, u které lze také na parkovišti přespat a nabrat vodu. Po 19 hodině jsme už nikdy výběrčího nezastihli a při výjezdu se nekontroluje.

Webkamera
Počasí i podmínky na Alpspitze lze vidět na webové kameře, která zabírá třistašedesátistupňové panoráma od horní stanice lanovky, resp. od opičárny AlpspiX s možností historie a animace během dne.


Webová kamera Alpspitze
Webová kamera Alpspitze (klik otevře stránku)

Další webkamera s panoramatem je zde

Wanderparkplatz Elmau
Wanderparkplatz Elmau, foto: Petr JandíkZobrazit místo Wettersteingebirge- Oberreintal, Alpspitze na větší mapě


Aktualizováno, první vydání 2010-08-22 17:31:19