Klettergarten je Lezecký park

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 02. 09. 2010

<!-- ČHS logo 200-->Nad zápisem srpnového zasedání VV ČHS

Opět zasedal Výkonný výbor ČHS, podívejme se co je nového, co se řešilo a co to může přinést.

Jak už jste na webu viděli, VV udělil ceny v soutěži Výstupy roku a zveřejnil její výsledky. Částečný přehled minulých Výstupů roku najdetete na této stránce ČHS.


Kromě Výstupů roku, které v minulosti udělovaly odborné komise a ne VV, se budou ještě vyhlašovat Výkony roku, kde Výkonný výbor vybere z každé disciplíny jeden výkon k ocenění do společné akce s pražskou pobočkou Innsbrucké sekce Alpenvereinu, vyhlašované na podzimním smíchovském festivalu.Jiří Šefl, právě jmenovaný šéf závodní komise dospělých
Jiří Šefl, právě jmenovaný šéf závodní komise dospělých, foto: Petr Jandík


Problémy v komisi soutěžního lezení dospělých se ustanovením Jiřího Šefla patrně nevyřešily a trvají dále, i když nejsou v zápise konkretizovány. VV není se stavem v závodní komisi spokojen a v duchu tezí o profesionalizaci se bude připravovat výběrové řízení na obsazení tohoto postu profesionálem. To dé doby bude všechny problémy řešit za Výbor Jura Čermák.

Profesionalizace by měla být i v informování o soutěžním sportu. Již na minulém jednání VV uložil vypsat výběrové řízení na sportovního redaktora, který by zásoboval média zprávami o závodech. V současné době řízení probíhá a na příštím zasedání by měl být předložen návrh smlouvy. Je to již druhý pokus instalovat v ČHS profesionálního redaktora, tentokrát je jeho zamýšlená funkce konkretizována jen na zprávy o závodním dění s cílem dostat  závodní dění do povědomí obecné veřejnosti.Fiescherfels - povolení
Fiescherfels - povolení, foto: Jiří Vodsloň
Vzorem poro informační tabule ve skalních oblastech by mohly být ty ve Frankenjuře


Nový web ČHS je stále ještě v jednání, stejně jako informační tabule ve skalních oblastech. Svým tempem pokračuje realizace lezeckých oblastí pro širokou veřejnost, tzv. Klettergartenů. Prvním konkrétním výsledkem je vyhodnocení ankety o nejlepší český termín pro toto německé slovo. Dnes již víme, že Klettergarten bude Lezecký park. To má svou logiku, jsou i lanové parky, skate parky, tak proč ne lezecký park. Já bych to dokonce možná zkrátil na lezopark :-)

Kutí se v oblasti pojištění, v jednání je nové pojištění Uniqua a některé dílčí změny jsou i v kombinovaném členství ČHS a sekce Innsbruck Rakouského Alpenvereinu. Žádost o povolení skialpinismu v Krkonoších byla zamítnuta, ČHS se odvolá a navíc požádá o povolení lézt ledy v Obřím dole a Labském dole.

VV vyhodnotil v médiích hodně kritizovanou soutěž Hore Zdar, která začala nešťastně polepováním vrcholových knížek. V bodě o této soutěži se hovoří o předání 100 vrcholových knížek, patrně jako odškodnění od organizátora za ty poĺepené, a o ukončení soputěže Výstup roku, ale patrně mělo jít o ukončení soutěže Hore Zdar.

V zápise je nakonec podrobnější informace o jednání s předsedou SHZ James. Na podporu výstavby nové chaty pod Rysmi vydá James mimořádnou členskou známku, kterou bude nabízet i ČHS. V Tatrách se připravuje nový Návštěvní řád TANAP, který by měl být vstřícnější k horolezcům.Hostem VH byl Igor Koller, předseda JAMESu
Hostem VH byl Igor Koller, předseda JAMESu, foto: Petr Jandík


Celý zápis si můžete přečíst na stránkách ČHS zde.