Via Ferráta nebude? - a přece je!

Autor: Vladimír Vršovský <vladimir.vrsovsky (zavináč) seznam.cz>, Zdroj: Vladimír Vršovský, Vydáno dne: 02. 08. 2014

Skialpinistická, prvolezec již nad druhým, zdaleka není vylezeno- aneb Kde udělali soudruzi z NDR chybu?

Už dlouho si myslím, že civilizace se nachází v sestupné - dekadentní fázi vývoje. Prostě dobře už bylo, legrace skončila.. A jak už tu skoro vše bylo, většinu životních situací lze glosovat hláškou z filmu, nebo citátem nějakého tajtrlíka. Aktualizace: Ferrtata je skutečností přes všechny protesty zde....

Ferrata je!

Dnes tři roky po poslední aktualizaci článku a po smrti Zdeňka Hrubého, který svými dlouhými prsty tehdy zasáhl, se ferrata na Kočičákách přesto zrealizovala, jak o tom svědčí záznam na webu ferraty.wikina.cz, na který upozorňuje na Facebooku hromosvodový apoštol Čokař.

Ferrata nebude

Když už to vypadalo, že není úniku, oznámily Lesy České republiky, že ferratu stavět nebudou:

Odpověď Vladimíru Vršovskému
Odpověď Vladimíru VršovskémuI když na tom má nepochybně zásluhu rozvrtání celé akce na internetu, patrně byla rozhodujícím činitelem intervence ČHS, která přišla v hodině dvanácté.


A se zážitky je to podobně, co bylo včera IN, dnes je už zcela mimo, je třeba najít novou atrakci, něco co tu ještě nebylo, nebo co mají jenom sousedi a k nám se to ještě nepřihrnulo. Železný drát, pěkně ukotvený ve skále, to v Jizerských horách zatím chybí a přitom šutrů je plný průvodce (ten knižní - horolezecký). Prapor pokroku zvedl státní podnik Lesy České republiky s vydatnou podporou (předpokládá se pravděpodobně hlavně finanční) kamarádů z NDR (dnes NSR) a s minimálně morální podporou bůhvíkoho (viz přílohy).

O záměru zřízení Via Ferráty v Jizerkách (a to konkrétně v jádru Národní přírodní rezervace Jizerskohorské Bučiny - na Frýdlantském Cimbuří) informoval již materiál - Ferrata v Jizerkách. Potenciální investor (Lesy ČR) nakonec od tohoto velmi kontroverzního projektu ustoupil, protože z předběžných neformálních jednání vyplynulo, že šance na úspěšné projednání s orgány ochrany přírody je nulová. Lesníci (asi ve spolupráci s klikou okolo Heinricha) vytipovali náhradní lokalitu. Z pohledu ochrany přírody již mnohem méně problematickou - na skalní útvar Kočičí kameny v těsné blízkosti chaty Hubertka a tak více méně můžeme konstatovat, že „Maso bude“ - pardon „Via Ferráta bude“.Chata Hubertka na dobové pohlednici
Chata Hubertka na dobové pohlednici

 

Horolezcům není vrchol Kočičích kamenů neznámý. Vlastní vrchol byl sice v roce 1923 zpřístupněn vytesáním schodiště a instalací zábradlí (a výhled je odsud opravdu úchvatný), ale i tak zde vznikla celá řáda cest, z nichž mnohé jsou velmi hodnotné a uspokojí i náročného (a výkonného) lezce. Pokud dobře studuji nákres, kudy již brzo povede železný drát, jistě doplněný o kramle a další železo, vychází mi z celého seznamu jen jedna jediná cesta, která nebude dotčena (rozuměj z horolezeckého pohledu nezničena).

Podívejme se na nabídku cest a doporučení, ovšem s radou, že je třeba opravdu spěchat.

Z údolí vedou asi dvě nejhezčí cesty na vrchol - obě plotnové. Ta pravá - mírně lehčí (ale opravdu jenom mírně) - Skialpinistická je navíc i fotogenická, což už bude brzo pasé - tedy pokud se Vám nelíbí řada kramlí, kterou bude skála vyšňořena.Skialpinistická, prvolezec již nad druhým, zdaleka není vylezeno
Skialpinistická, prvolezec již nad druhým, zdaleka není vylezeno, foto: Jiří Hušek st.

Skialpinistická, druholezec sice není pod psychickým tlakem, ale krystaly se nezvětšily
Skialpinistická, druholezec sice není pod psychickým tlakem, ale krystaly se nezvětšily, foto: Jiří Hušek st.


Začátek zajištěné cesty povede právě nástupem této cesty. I když má plotna dva kruhy, rozhodně ji nelze podcenit a dobře prověří psychickou odolnost prvolezce.

Skialpinistická - tím žlábkem (ve stínu) už brzo povede řada kramlí, ke kruhu to bude  sice choďák, ale spadnout nad prvním, znamená napíchnout se na železo
Skialpinistická - tím žlábkem (ve stínu) už brzo povede řada kramlí, ke kruhu to bude sice choďák, ale spadnout nad prvním, znamená napíchnout se na železo, foto: V. Vršovský


Mírně nepochopitelná Údolní cesta (moc se neleze) nás zavede za roh, kde je celá řada zajímavých cest. I když je skála místy pěkně zelená, kupodivu se zde stoupá jako o život a bývá tu občas čilý ruch. Zkrvavený klouby nabídnou ležatou spáru s velmi zajímavým krokem ke cvaknutí kruhu a podle fotky by se cesta mohla klidně přejmenovat na Zahliněný ruce.

Království mechu a kapradí, a kupodivu pěkná cesta - Zkrvavený klouby
Království mechu a kapradí, a kupodivu pěkná cesta - Zkrvavený klouby, foto: Jiří Hušek st.
Zved ke kruhu s mírně  zahliněnou rukou
Zved ke kruhu s mírně zahliněnou rukou, foto: Jiří Hušek st.


Koho neláká hlemzdání spárou, může překročit z balvanu do plotny a kličkovat mezi mechy, kterých už ve směru cesty ostatně moc není.

A jedeme dál (Sokol)
A jedeme dál (Sokol), foto: Jiří Hušek st.
Nad kruhem  brzy přibyde další jištění -  prvolezec si bude moci cvaknout  ocelové lano, které bude  cestu křížit
Nad kruhem brzy přibyde další jištění - prvolezec si bude moci cvaknout ocelové lano, které bude cestu křížit, foto: Jiří Hušek st.


K těm těžším cestám na Kočičákách (a není v průvodci, takže k ní nemám informace) patří hranka se dvěma nýty. Je mezi Kočičárnou a Cestou nad ohništěm. A v posledně jmenované cestě už taky bude končit železný hromosvod, takže devastace horolezeckých směrů bude dokonána (s výjimkou Svatby pytláka Říhy) téměř stoprocentně.

Neznámá hranka se dvěma nýty - pěkná sportovka (odhadem 6+, 7-)
Neznámá hranka se dvěma nýty - pěkná sportovka (odhadem 6+, 7-), foto: Vladimír Vršovský


O motivaci propagátorů projektu můžeme jenom spekulovat. Heinrich (který to bude asi platit a spolu s Hejničákama asi i dělat) si zde určitě ohřeje svojí polívčičku. Kampak asi přitluče informační tabulku o tom, že projekt sponzorovala nikoliv EU, ale Sport Heinrich z Oderwitzu? A pracovníci státního podniku LČR? Ti to dělají proto, že se to určitě bude lidem líbit a je třeba pro ty lidi něco udělat (toť velmi volná parafráze odpovědi, na moji otázku, proč se angažují v něčem, co s lesním hospodařením moc nesouvisí).

Vedení trasy bylo projednáno s prvovýstupci (nejsou uvedeni všichni) a se správcem oblasti (aniž je znám výsledek). Oblastní vrcholová komise s odkazem na roční periodicitu zasedání o věci nic neví a k záměru na Kočičích kamenech se tedy nevyjádřila. Na minulém zasedání OVK vyjádřila oficiální nesouhlas s VF na Frýdlantském Cimbuří (viz zápis). Podle dostupných informací tento záměr podporuje i Horská služba. Takže si vlastně my horolezci nemáme na co a na koho stěžovat (dámy prominou, ale sere... si do vlastního hnízda).

Kam to půjde dál - námětů může být hodně - v Jizerkách by byla určitě docela fajn Ferráta hřebenem Kohouťáku (a není třeba oslovovat prvovýstupce), takové Sušky - ty nabízejí úplně maximální možnosti pro kombinaci hromosvodů a lanových mostů - umíte si představit Flying Fox z Hlavní věže - no prostě nádhera. A taková údolka na Kápla. Každej na ni sice nemá, ale kdyby tam byla ta řada kramlí a hřebů, asi by to zvládlo hodně lidí. A z vršku pěkně natáhnou lano (pochopitelně ze železa) na Taktovku. Připadá Vám to ujeté? Nic není nemožné.

 inspirace z internetu, kde to bude příště?
inspirace z internetu, kde to bude příště?


Pokud Vás myšlenka Via Ferráty zaujala a už se těšíte na termín jejího zbudování, nebo Vám naopak zadrátování Kočičáků vadí, můžete své pocity sdělit přímo nositelům projektu - LČR a HO Hejnice.

 

Tento materiál vyjadřuje osobní názory autora.

Přílohy byly získány od Správy CHKO Jizerské hory na základě žádosti o poskytnutí informací o životním prostředí zákona č.123/1998 Sb. o právu na informace o ŽP.

Vladimír „Hlína“ Vršovský
dlouholetý jizerskohorský lezec

Pavel Fajgl
spoluautor „Horolezecký průvodce - Jizerské hory“Aktualizace: Proti stavbě feráty protestoval Český horolezecký svaz dopisem Lesům České republiky. Podařilo se nám v redakci získat obzvláště vykutálenou odpověď Lesů České republiky, který píše zhruba tolik, že LCŘ už mají zakoupený materiál a že od stavby feráty na Kočičákách by upustili jen kdyby někdo zařídil, aby jim ochrana přírody povolila Frýdlantské cimbuří.
Odpověď Lesů ČR na nesouhlas ČHS s výstavbou feráty na Kočičích kamenech.
Žádost Lesů ČR o svolení vybudovat zajištěnou cestu.
Zákres budované cesty podle skici z průvodce.
Zákres cestyve fotografiích