Brno plné přednášek a filmů

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 07. 10. 2010

Cestovatelský festival Kolem světa a MFOF

Festival KOLEM SVĚTA, který se bude konat současně s Mezinárodním festivalem outdoorových filmů již tento víkend ve dnech 8. - 10.10. v kongresovém centru BVV v Brně. A ve stejném termínu probíhá na BVV Sport Life a Bike Brno.

Jelikož jedno vstupné platí na oba festivaly (Kolem Světa i MFOF), tak v rámci projekcí filmů MFOF se můžete těšit i na filmy. Program si najdetete zde: http://www.kolemsveta.cz/cestovatelsky_festival_kolem_sveta_brno_2010.html
 
Horyinfo doporučuje z přednášek Kolem světa:
 
pátek 20-22h Radek Jaroš, No. 9 Manaslu, film Petra Kašpara (Tento výstup je myslím světový výškový rekord ve výstupu se zánětem kořene zubu a pod antibiotiky. Radek vyměňovat za antibiotika i pivo, a to něco znamená :-). Videorozhovor s Radkem Jakošem najdete zde.
 
sobota 16-18 hodin Rudolf Švaříček, Extrémy Antarktidy, Traverz Ellsworthova pohoří od Patriot Hills po Vinson Massif a výstup na Mt. Vinson (5140m). Zdeněk Hrubý, Vladimír Nosek, Rudolf Švaříček, Pavol Barabáš (Slovensko), Peter Valušiak (Slovensko), listopad - prosinec 2005. Na Mt. Vinson vystoupili Zdeněk Hrubý a Vladimír Nosek. Celosvětově první traverz Ellsworthova pohoří Patriot Hills - Vinson Massif (400km skialpinistických výstupů a lezení ledopádů (místy 80 stupňů), zakončený bez přerušení výstupem na nejvyšší horu Antarktidy. Podnik oceněný ČHS jako Výstup roku 2007. Pěknou přednášku o tom měl Zdeněk Hrubý a dodneška mi utkvěl jeho komentář k obrázku s holého zadku vystrčeného do padesátistupňového mrazu: "V Antarktidě nic nežije, jenom vlk"
 
neděle 16-18 hodin Hynek Kmoníček - kontrasty Indie. Hynek Kmoníček je vypravěčský živel. I když to nebude o horách a lezení, určitě to bude stát za to.
 
A co bychom doporučili z filmů?
 
pátek 18-20 Sám ve stěně/Alone on the Wall - Uvidíte volné sólo Alexe Honnolda na Half Domu v Yousemitech a další povedené kousky Ukázka zde
 
sobota 12-14 hodin - Cerro Torre. David Fasel, Michal Pitelka, Stephan Siegrist a Thomas Ulrich chtějí vylézt cestu Maestri - Egger na Cerro Torre.
 
sobota 16-18 The Asgard Project (GB) Film o projektu Leo Houldinga na Baffinově ostrově. Big wally a big wally. 

 
Neděle 12-14h Progression - přehled toho nejšpičkovějšího sportovního lezení na skalách (Sharma, Ondra) boulderech (Daniel Woods), v závodech (Patxi Usobiaga, Jophanna Ernst), bigwallech (Alex Honnold) i anglickém gritu. Pěkný film, dá se i koupit u BigUp Production.
 

 

Uruca - krátký kreslený film o lezení na Homoli cukru