Adam Ondra: Dva prvopřelezy na Madagaskaru

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, zdroje novebi.ning.com, planetmountain.com, Vydáno dne: 16. 10. 2010

Masiv Tsaranoro be vlevo, Karambony vpravoVšechny délky volně za den

Adam Ondra si vybral ve škole dva týdny volna a zaletěl si na Madagaskar, kde dovršil snahy mnoha světových lezců o RP přelezení cesty Tough enough na Tsaranoro Karambony a přidal k tomu ještě cesty Mora Mora a Braves les Filles. Aktualizace: další odkazy, bližší popis průběhu cesty.

Tough Enough

Tough enough na Karambony vznikla jako částečně technická cesta v roce 2005, kdy ji vynýtovala německá expedice ve složení Daniel Gebel, Ari Steinel, Uschi Beer a Joachim Seitzt. Gebelovi s podařilo udělat cestu zesdola a vylézt dvě třetiny délek volně, zbytek technicky A3. Poté ale onemocněl a expedice odjela.

V roce 2007 se o RP začala pokoušet francouzská skupina v čele s Françoisem Legrandem, jejímiž dalšími členy byli Giovanni Quirici, Greg Sobzack a Evrard Wendenbaum. Tato skupina některé délky pozměnila, aby dosáhla logičtějšího vedení cesty a donýtovala je pro volné přelezení. Vylezla volně 5 z celkem 10 délek a obtížnost nepřelezených délek odhadla na 4x 8c a jednou 8c+.

V dubnu 2008 se tu objevili Britové James McCaffie a Dave Pickford, kteří přelezli volně třetí délku po vylomení klíčového chytu a ohodnotili ji 8b.

Téhož roku přijela skupina Francouzů Stéphanie Bodet, Sylvain Millet, Laurent Triay a Arnaud Petit s jediným cílem, vylézt volně všechny délky na vrchol. Petit přelezl sedmou délku s bouldrovým traverzem vpravo pod střechou, 8b. Osmou délku navrtal Lauren Triay jinak, více vlevo a Syliian Millet ji po dvou dnech pokusů vylezl RP - 8b+. Petit se soustředil na 9. délku, nekonečnou stotřicetikrokovou padesátimetrovou, ale k dokončení nebyly vhodné podmínky. Francouzi se vrátili domů. Přelezli všechny délky RP až na devátou.Masiv Tsaranoro be vlevo, Karambony vpravo
Masiv Tsaranoro be vlevo, Karambony vpravo, foto: Tomáš Sobotka


Arnaudu Petitovi to nedalo a v září se vrátil. Devátou délku považuje za psychicky nejtěžší, protože je velmi dlouhá a v jejím průběhu člověk ztrácí cit v nohách. Potřebuje správné pomínky, větrných dní s teplotou pod 20 stupňů není na Karambony mnoho. Je to padesátimetrová délka s bouldrovými kroky 7B i těžšími, které následují těsně za sebou. Nakonec se mu podařilo délku přelézt na první pokus. Cesta tedy měla již přelezené všechny délky volně a čekalo se na toho, kdo je přeleze RP všechny za jeden den, což Petit nazval nejkrásnější výzvou sportovního lezení současnosti.

Tuto výzvu nyní naplnil dva roky poté poslední den v září Adam Ondra, který přelezl všechny délky 380 m dlouhé cesty RP za jeden den ve velkém stylu, na první, maximálně druhý pokus. O sedmé a deváté délce prohlásil, že to je mimořádný kus skály. Po čtyřech dnech se k cestě vrátil a přelezl ji ještě jednou, tentokrát s původním vedením osmé délky, 8c. Při výstupech Adama jistil výborný italský lezec Ital Pietro dal Pra, o kterém Adam řekl, žew mu patří částo tohoto úspěchu. Adam měl štěstí, že se den po jeho příjezdu trochu ochladilo, protože do cesty\ svítí sluníčko do 12 hodin dopoledne a kvůli délce cesta nejde nastoupit tak pozdě. Protože Adam nepředpokládal, že se mu podaří cestu vylézt hned první den, očekával před finálním dnem tvrdou práci ve stěně. Pietro s dalším Italem Bernim vylezli prvních 6 délek a nainstalovali tam pod klíčové délky závěsnou postel - portaledge. Další den to šel zkusit a ke svému překvapení dal všechny délky na OS nebo flash s výjimkou 7. a 9. délky, kde potřeboval dva pokusy. Při slaňování se zastavili na portaledgi, přespali tam a druhý den si Adam vyzkoušel kroky v původní osmé délce. Pak si dal dva dna oraz a šel na cestu znovu. . Prvních 6 délek vylezli s Pietrem od 5 do půl deváté, pak na portaledgi čekal schován před sluncem, až bude zbytek stěny ve stínu a pak dolezl cestu ještě jednou s původní osmou délkou. Adam k tomu dodává, že lezení takovýchhle cest je spousta práce pro jističe i když je cesta dobře zajištěná a relativně blízko kempu.

Jednotlivé délky cesty Tough enough jsou takovéto (pořadí, název, obtížnost/délka, první RP):

1 TOUFFE 7b+, 20 m David Pickford
2 LEMURENKLO 8a, 30 m Daniel Gebel
3 PHILISHAVE 8b, 30 m Daniel Gebel, James McCaffie
4 MISS KLUMPFUSS 7c, 45 m Daniel Gebel, Giovanni Quirici
5 ENDURANCE CORNER 8a+, 50 m François Legrand
6 ALOE VERA 8a+, 35 m François Legrand
7 FRIGO 8b, 20 m Arnaud Petit
8 MORA MORA (varianta Triay)
CHAMELEON (originální trasa)
8b+, 40 m
8c+, 40 m
Sylvain Millet
Adam Ondra
9 GECKO 8b+, 50 m Arnaud Petit
10 HERCULE 8b, 50 m Arnaud Petit + Sylvain Millet

 

Fotogalerie a další odkazy:

Rozhovor na UKclimbing, Supertopo Lezec - překlad z Kairn.com Planetmountain.com (historie), Planetmountain

Mora Mora

10 Října vylezl Adam "Mora Mora", 12 délek, 700m, 8c. Adam ohodnotil délky takto: 6a+,6b,7b,7b+,7b+,7c+/8a,8b+/8c, 6c+,7a+,7c+,7b+,4. I tuto cestu přelezl Adam jako první za jeden den RP. O klíčovém místě napsal, že je spíš jen 8b+, těžko hodnotit. 

 

Kromě toho ještě Adam ještě zopakoval Bravo les Filles na Tsaranoro Nord, kterou udělaly ALynn Hill, Beth Rodden, Nancy Faegan a Kath Pike, první RP měli bratři Pouové (8b)