Houlding na El Capitanovi

Autor: Jana Šimková <jrpl(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Jana Šimková podle desnivel.com, Vydáno dne: 05. 11. 2010

The Prophet volně

Anglický horolezec Leo Houlding poprvé volně přelezl cestu The Prophet na El Capitánovi. Završil tak svůj projekt, na kterém pracoval deset let. Podle něj je to absolutně to nejtěžší co ve svém životě vylezl.
Foto: Alastair Lee


Cesta se skládá z třinácti délek a nachází se v pravé části El Capitána. Prvních pět délek má společných s cestou Bad to the Bone, další tři jsou v novém terénu, pak následuje traverz směrem k Secret Passage. S touto cestou od Belgičanů Nica Favresse a Seana Villanueva sdílí osm metrů. Poslední čtyři délky finišují s cestou Eagel´s Way.

Houlding dokázal v červnu volně přelézt všechny délky kromě jedné, známé jako A1 Beauty, předposlední pod vrcholem. Se svým lezeckým partnerem Picklesem se vrátili do Yosemit na podzim s jasným cílem - volně přelézt tuto problematickou délku.Leo před útokem.
Leo před útokem., foto: Tom Evans


Od začátku jsem se o The Prophet snažil s Jasonem. Jeden pokus od úpatí stěny za den. Stálo mě to deset let. Je to nejtěžší lezení, které jsem kdy podnikl. Jištění nic moc, štandy taky, obtížné kroky. Jason se v první délce našeho třetího pokusu zranil,“ popisuje Leo jejich snažení. „Při pátém pokusu jsem ve stěně narazil na Kevina Thawa. Oba jsme se ale stáhli zpět, když jsme narazili na jednu část, která se bez paraboltu nedala přelézt. Znovu jsem to zkoušel s Jasonem v roce 2004. Opět odspodu. Vzali jsem si s sebou jídlo a materiál s hamakou. Zase jsme se po vydatné bouřce museli stáhnout. Měli jsme štěstí, ta samá zabila dva Japonce, kteří právě lezli The Nose.“
Foto: Tom Evans


Nakonec jsme v červnu vylezli všech 13 délek. Všechny během čtyř dnů na prvním. Všechny volně, bez pádů, kromě A1 beauty, která byla ve 30°C nelezitelná. Několikrát se mi ji povedlo vylézt top rope ve dvou částech,“ pokračuje Houlding. Při jejich dobrodružství je mimo jiné zhruba v polovině stěny zastihla jedna z nejsilnějších bouřek, kterou v této oblasti pamatují.
Foto: Tom Evans


Tom Evans, pozorovatel dění na El Capovi, popisuje na svém blogu Leovo snažení takto: „Strávili nahoře ve stěně dvě noci kdy na ně nepřetžitě crčela voda. Byli promočení, byla jim zima, bičovaly je silné poryvy větru... ale nevzdali to. Jakmile stěna trochu oschla začali znovu. Leovi to lezlo dobře, ale v klíčovém místě stále padal. Následující den znovu zaklínil prsty do úzké spárky v A1 Beauty, předvedl neuvěřitelnou práci s nohami a dosáhl místa, kde si předchozí den vždy trochu odpočinul před nástupem do nejtěžší sekce. Dnes tam jenom namaglajzoval a vydal se vstříc svému osudu. Přehoupl se přes zaoblenou hranku, která ho včera vyhazovala, dosáhl na klíčový chyt, který mu dovolil pokračovat vlevo od hranky na lepší terén. To ale ještě zdaleka nebylo všechno. Stála před ním ještě 5.13a.“Leo znovu padá...a znovu a znovu...
Leo znovu padá...a znovu a znovu..., foto: Tom Evans


Leo si odpočinul, ale měl potíže. Tři metry nad jištěním spadl a těsně minul svého jističe Jasona. To se pak několikrát opakovalo. Zdálo se začíná být unavený, ale nakonec sebral všechny síly a během několika minut se dostal až na vrchol.“ Tom Evans ve své zprávě tvrdí, že se Houlding se na The Prophet nikdy nebude chtít vrátit.Najděte Lea na vrcholu.
Najděte Lea na vrcholu., foto: Tom Evans

Foto: Alastair Lee