7. ročník Banff Mountain Film Festival World Tour

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: Kateřina Hlavová, Vydáno dne: 09. 11. 2010

Míra Matějecv kině Aero

V neděli 24.10.2010 proběhl po dvouleté odmlce v pražském kině Aero 7. ročník Banff Mountain Film Festival World Tour v ČR. Ujal se jej nový tým BANFF-CZ s.r.o. a přesunulo se jeho pořadatelské místo z Jičína do Prahy.Banff world tour - zaplněný sál
Banff world tour - zaplněný sál


Původně měl moderovat Vašek Žmolík, ale bohužel 2 dny před festivalem onemocněl, a tak jej zastoupil jeden z pořadatelů Petr Horký. Filmy společně s prednáškami hostů byly rozděleny do dvou bloků. Návštevnost byla opravdu vysoká, v odpoledním bloku se zúčastnilo kolem 280 diváků a na večerní blok jsme lehce předimenzovali kapacitu sálu a mohlo být až ke 400 diváků. Díky velké návštěvnosti, super kvalitě snímků a besed s hosty, byla vytvořena fantastická atmosféra.

Banff world tour - pohled do sálu
Banff world tour - pohled do sálu


Ve 13:00 proběhlo zahájení festivalu všemi pořadateli. Čechokanaďan Petr Ondráček "Vondras", který v roce 2003 festival do Čech poprvé přivezl, moc chtěl dorazit i na tento znovuobnovený ročník osobně až z Kanady. Bohužel mu do toho skočila operace, a tak diváky zdraví na dálku jen z plátna.

Mára Holeček
Mára Holeček


Jako první se představil Marek Holeček, který svým poutavým vyprávěním, obrázky i videem dokázal diváky pěkně nakopnout. Prednáška byla zaměřená jednak na průřez jeho deseti leté lezecké kariéry a dvaceti expedic, a také jeho poslední expedici v Pákistánu na Gasherbrum, kde po nezdareném prvovýstupu se Zdeňkem Hrubým za 4 dny vysóloval cestou "JAPONSKÝ KULOÁR" na vrchol Gasherbrum 1.Po přestávce se diváci mohli tešit na první promítací blok - Africa Revolutions Tour, Hack Your Shackles a Take a Seat. Největší divácký úspěch v tomto bloku sklidil snímek od Eda Stobarta a Dominica Gilla - Take a Seat, kde Dominic sám cestuje na tandemovém kole ze severu Severní Ameriky až na jih Jižní Ameriky. Cesta mu trvala 2 roky a 3 měsíce. Po cestě nabral přes 150 cestujících, se kterými se seznámil buď přes internet, nebo to byli náhodní stopaři či jen zvědaví dobrodruzi.Před kanadským snímkem Hack Your Shackles byl na pódium pozván zástupce z Velvyslanectví Kanady Michael Vlček. Ten prestavil program "ZAŽIJTE KANADU", který umožnuje českým občanům ve veku od 18 - 35-ti let volne pracovat po dobu 1 roku na území Kanady. Poté vylosoval výherkyni batůžku s Kanadskou vlaječkou. Večerní program tentokráte zahájil paraglidista a extrémista Honza Škrabálek. Jeho prednáška byla o jednom z nejextrémnějších závodů této planety Red Bull X-Alps, kterého se Honza již 2x zúčastnil.

Honza Škrabálek
Honza Škrabálek


V druhém filmovém bloku byly k vidění snímky: Mt. Blanc - Speed flying, Crux, The Fine Line, World Record Waterfall. Dle očekávání největší úspěch sklidil pátý snímek First Ascent: Alone On The Wall. V tomto snímku je hlavním aktérem Alex Honnold, který v roce 2008 prelezl stylem "free solo" 600 m vysokou stenu Moonlight Buttress. Ani o přestávkách se diváci nenudili. V předsálí kina probíhala výstava fotografií od známého lezeckého fotografa Pavla Žofky.

Banff world tour 4
Banff world tour 4


Zástupce z ABS David Hanák predvedl funkci lavinového batohu. Bylo možno navštívit stánky partnerů, ale také si diváci mohli zakoupit vlajky ci trička od Tibeťana Tashiho nebo u Člověka v tísni výrobky z Namibie a přispet tak na tamnější malou dílnu.

Banff world tour , partnerem bylo i horyinfo
Banff world tour , partnerem bylo i horyinfo


Co říci závěrem? Festival o opravdu povedl, moc bychom chtěli poděkovat kinu Aero, že nám umožnilo jeho realizaci v centru Prahy, především panu Velšovi a paní Kameníkové. No a samozřejmě všem partnerům, bez jejichž pomoci by rozhodně festival zrealizovat nešel. Dále pak spolupracovníkům z prodejny Namche a všem přátelum, kteří priložili ruce k dílu. Tak Vám máváme a za rok opět Ahooooooj

Míra Matějec
Míra Matějec, foto: Libor Hroza