Honnold a Stanhope na Half Dome

Autor: Jana Šimková <jrpl(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Jana Šimková podle desnivel.com a climbing.com, Vydáno dne: 10. 11. 2010

Half Dome při západu slunce1. listopadu 2010 vylezli Alex Honnold a Will Stanhope volně cestu Southern Belle na Half Dome. Bylo to potřetí, co se to někomu podařilo.

Cesta Southern Belle se stala legendou. Má čtrnáct délek (čtyři z nich jsou 7b nebo 7c) a je dlouhá 500 metrů. Jako první ji přelezli Walt Shipley a Dave Schutz. Volný výstup následoval hned za rok, provedl ho opět Schutz a Scott Cosgrove.

Jejím neopomenutelným rysem je exponovanost, která z ní činí cestu, kam se lezci moc často nehrnou. Důkazem budiž, že od jejího prvního volného vylezení v roce 1988 došlo k druhému přelezu až o 18 let později, tedy roku 2006. Oněmi odvážlivci byli Leo Houlding a Dean Potter. Neznamená to, že by se za celou tu dobu vůbec nikdo nepokusil, ale to, že na cestě, která je známá jako jedna z nejsložitějších a nejobávanějších v Yosemitech, nikdo neuspěl. Například roku 1994 si tam Hank Cayor po 25 metrovém pádu zlomil oba kotníky.

 Half Dome při západu slunce
Half Dome při západu slunce, foto: wikipedia.org, Wikimedia Commons


Minulý týden pracovali Alex Honnold a Will Stanhope na prvních pěti délkách. Natrénovali si tak klíčové kroky, o kterých Alex prohlásil, že to byly náročné bouldrové problémy. Čtvrtou délku nejprve zkoušeli několik hodin top rope. „Jedná se o lehce zvlněnou skálu. Alex několikrát spadl, ale nakonec to dal z takové minilištičky odkud se dostal do no handu. Byl asi 5 metrů nad posledním jištěním.“ 1. listopadu zamířili na jižní stěnu Half Domu, aby se pokusili volně vylézt Southern Belle během jednoho dne. V nejobtížnějších délkách se na prvním střídali.

V jednu chvíli vypadlo Honnoldovi jištění. Nebylo cesty zpátky, Alex už od něj odlezl tři metry. Než dorazil k dalšímu vzdálenému paraboltu hrozil mu pád dlouhý 40 metrů. Oba lezci dorazili na vrchol úplně dehydrovaní a museli se nahoře občerstvit z kaluží. „Vzali jsme si dva litry pití. Zdálo se nám to rozumné množství. Ale na stěně jsme se celý den smažili. Pěkně jsme se spálili a vyšťavili. A ty čerstvě vypadající kaluže na vrcholu byly prostě neodolatelné...“ usmívají se oba.

Pro Alexe byly nejvíc nervy drásajícími zážitky momenty, když si myslel, že se ocitl mimo cestu. „Nýty byly od sebe tak daleko, že jsem si několikrát nebyl jistý.“ Will zažil nejožehavější chvilku při prvním pokusu v páté délce. „Tato délka se může odjistit jenom mikrovklíněnci a mikrofriendy. Jsem zvyklý lézt na žule, ne zakládat tuny mikrojištění. Leo Houlding mi naštěstí poradil, abych si vzal dvě mikrosady. Díky!“Alex a Sean na pochodu, foto z nedávné akce na El Capitanovi
Alex a Sean na pochodu, foto z nedávné akce na El Capitanovi, foto: Tom Evans


Alex Honnold je v oblasti Yosemitů velmi aktivní. Letošní léto překonal několik místních rekordů. Spolu se Seanem Learym vylezli na El Capitanovi tři cesty během jednoho dne nebo za 11 hodin vylezl sólo cestu na Half Dome a the Nose na Capitanovi. S Willem se už jako lezečtí partneři sešli ve Squamishi v Canadě, kde spolu za třináct a půl hodiny vylezli 40 délek obtížnosti dosahující až 8a+.