Nejtěžší vícedélka v Yosemitech

Autor: Jana Šimková <jrpl(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Jana Šimková podle desnivel.com, Vydáno dne: 17. 11. 2010

Topo MescalitaMescalito znovu ožívá

Tři roky tvrdé práce a přípravy Tommyho Caldwella a Kevina Jorgesona ve stěně Dawn Wall dosáhly vrcholu. V neděli ráno odstartovali svůj ohlášený podzimní pokus o přelezení svého projektu Mescalito v Yosemitech. O dalším průběhu pokusu vás budeme průběžně informovat.

Před tímto finálním útokem strávili trénováním této nové cesty 65 dní. Je to nejtěžší yosemitská vícedélka, která se řadí po bok těch nejobtížnějších v celém světě. Více než 80% délek má obtížnost vyšší než 7b+, některé dosahují dokonce 8c+.

Tommy a Kevin měli v plánu první den vystoupat osm délek. Druhý den chtěli dosáhnout desáté délky, kterou nazývají „monstrózní“. Pak už měly přijít na řadu ty nejobávanější úseky. Na každou délku si dali jeden den. Dny lezení se budou střídat se dny odpočinku. Tímto stylem chtějí celou cestu dokončit. Jedná se celkem o 19 délek. Cílem je každou vylézt volně, a to jak prvolezec, tak druholezec.Kevin v první délce, na prvním. Foto z minulých pokusů o Mescalito.
Kevin v první délce, na prvním. Foto z minulých pokusů o Mescalito., foto: kevinjorgeson.com


Ale jak se říká: plány jsou tu od toho, aby se měnily. Podle nejnovějších zpráv ze stěny nastaly změny už první den. Místo osmi délek, vylezli jen šest. Problémová se totiž ukázala třetí délka s „velmi jemným klíčovým traverzem“. Na ni potřebovali tři pokusy a to je zdrželo. Když se začalo stmívat, dohodli se, že pro tento den končí.Topo Mescalita
Topo Mescalita, foto: kevinjorgeson.com


Druhý den začal slibně. Za rozbřesku snadno přelezli šestou délku. Pak nastal čas, kdy na stěnu pálí slunce. Tommy a Kevin se rozhodli, že polezou až padne stín, takže nastal opět čas odpočinku. Sedmá délka je opět stála hodně sil: tři pokusy pro Kevina a čtyři pro Tommyho. V osmé je čekal bouldrový problém, se kterým se ale vypořádali rychle. Po deváté délce je čeká to nejtěžší. Jorgeson vypočítává následující délky 8c, 8b, 8b+, 8c+, 8c+...