Testy skialpovych lyží

Autor: Lenka K. <(at)>, Zdroj: Lenka K., Vydáno dne: 03. 01. 2011

Tohle vidí skialpy při výstupuv německých časopisech Alpin a Bergsteiger

Na podzim se zavilí lezci snaží i přes celodenní mrazíky urvat ještě pár cest do deníčku, bajkeři se těší z pěkných barev a příjemných teplot a skialpinisté? Zejména ti, kteří v nastávající sezóně očekávají radostnou událost v podobě nákupu nového vybavení, od půlky října netrpělivě obléhají novinové kiosky a čekají na nový Alpin a Bergsteiger s testy nejnovějších skialpovych lyží. A protože v Česku není ani jeden z nich běžně k dostání, chci Vám tímto článkem přiblížit jejich závěry a zároveň Vás naladit na nastávající skialpovou sezónu. Aktualizace.

 
 

Alpin (www.alpin.de)

Časopis Alpin se testování skialpů věnuje už řadu let a zakládá si na naprosté nezávislosti. Tím se liší (alespoň podle mého názoru) od testu sjezdových lyží ve Skimagazin a spol., kde v podstatě všechny lyže dostanou maximálních 5 hvězdiček a tak půlka ještě přídomek "VIP"; vypovídací hodnota tedy nulová. Na toto téma si v letošním vydání redaktoři neodpustili vysvětlující a dosti uštěpačnou poznámku na adresu výrobců, kteří odmítli dát své lyže do testu, protože "nemohou ovlivnit výsledky" a zároveň mají pocit, že není dostatečně oceněna nízká váha jejich lyží (Dynafit, Trab). Jiní výrobci (Hagan, Fischer) lyže do Alpintestu neposílají již několik let, protože, jak redaktoři sami přiznávají, lyže, která dostane špatně hodnocení, je v Německu v podstatě neprodejná.

Alpin testuje relativně velký počet lyží (21 párů lyží určených pro skialpy, 17 párů lyží na freeride), a test proto rozdělí do dvou vydání (letos 11/2010 a 12/2010). Lyže jsou testovány profíky a poloprofiky z branže (na hodnocení každého modelu se podílí minimálně 8 testérů), a to při jedné jízdě na sjezdovce a jedné v terénu. Hodnoceno je pak chování v krátkých/dlouhých obloucích, v mírném/prudkém sklonu, v prašanu/na tvrdém/náročném sněhu, dále točivost, stabilita v nízkých/vysokých rychlostech a to, jak dobře lyže drží na hraně. Z těchto faktorů pak vyplývá doporučení pro různé typy použití (přechody, denní túry s důrazem na výstup/sjezd, freeride, sjezdovka) a pro různé stupně lyžařského umění (začátečníci, dobří lyžaři, vynikající lyžaři). Z mého pohledu je testování skialpu na sjezdovce zbytečné, chci si koupit skialpy a ne sjezdovky, ale evidentně se najde dost lidí, kteří drahé skialpy rádi huntuji na ledové sjezdovce a ještě jim nevadí v zásadě nepříliš dobré jízdní vlastnosti.

U každé lyže je uvedeno vykrojení, chybí však rádius. Cennou informací je SKUTEČNÁ, naměřená váha lyže v dané délce, mnozí výrobci totiž rádi své lyže o nějaký ten gram (často v řadu stovek!) zlehčí (extrémním příkladem je zde Movement, i lyže Völkl jsou letos o cca 200g těžší, než uvádí výrobce, K2 má naopak pravdivé údaje).

Ačkoliv lyže u Alpinu testují profesionálové, orientuje se dle mého názoru hodnocení spíše podle průměrných lyžařů. "Gutmütigkeit" (doslova dobromyslnost, myšlena je tím snadná ovladatelnost) je totiž u Alpinu vždy pozitivní vlastností. Pro vynikající lyžaře, kteří se do lyže rádi pořádně "obují", je ale taková lyže přetáčivá a požitek přinese jen při "šolíchání" v mírném terénu (příkladem vítěz testu v r. 2007 K2 Shuksan). Je proto vždy nutné číst mezi řádky a zaměřit se na hodnocení specifických vlastností.Takhle si lyže užijí na vrcholu
Takhle si lyže užijí na vrcholu, foto: Lenka K.


Ale teď už k samotným lyžím. I u skialpů se prosazují stále širší a širší lyže, v testu jsou rozděleny podle šířky pod patou: <80mm, tedy spíše klasičtěji laděné lyže; a >80mm, lyže často freeridoveho původu, odladěné (a odlehčené) pro použití na skialpech. Skialpinisté, kteří se v terénu pohybují spíše na jaře a ve firnu, budou upřednostňovat lyže první kategorie, zatímco ti, kteří se vyžívají převážně v prašanu a na jaře na nějaký ten gram nehledí, najdou vhodnou lyží spíše v kategorii druhé.

V první kategorii se vítězem testu stal Stöckli Stormrider Pit Pro III (120-79-106, 3150g/170cm, 543,50E uvádí Alpin, na krámě 580E). Lyže "živá, dobře vede, výborně drží na ledu." Z mého pohledu na svou šířku relativně těžká lyže, v krámě mi přišla jak podélně celkem měkká, tak i bez velké torzní tuhosti. Ale v terénu asi funguje, předchozí model Stormrider Pít Pro II se stal vítězem testu v r. 2008.

Alpintip coby vsetranná lyže dostal Völkl Qanik (dámský model Nukka; 118-74-103, 2990g/177cm, 300E). Lyže "s vyrovnanými vlastnostmi, živá, s vynikajícím poměrem cena-výkon". Völkl dělá poslední dobou velmi dobré skialpové lyže, loni dostal model Mauja také Alpintip a i v oblasti "skialpofreeridových" lyží je model Nanuq na špici. Konstrukce lyží je zaměřena spíše klasicky: měkčí špička a pod patou tvrdší, tudíž by měla lépe držet na tvrdém a nemít tendenci k přetáčení. Navíc Völkl stále vyrábí v Bavorsku a nepodlehl svodům laciné výroby v Asii jako K2 a BD (Čína, s kvalitou K2 opravdu nemám nejlepší zkušenosti) či v Africe jako Movement (Tunis; u loňského modelu Logic byl váhový rozptyl až 500g/pár!!! Jinak, než problémy ve výrobě, se to nedá vysvětlit).

Alpintip coby lehká lyže dostal Atomic Descender (113-76-98, 2515g/170cm, 400E). Lyže "lehká, překvapivě dobře vede, gutmütig/viz výše."

V kategorii druhé zvítězil K2 Wayback (124-88-108, 3145g/174cm, 480E). Lyže "dobře vedoucí, točivá, vynikající v obtížných podmínkách." Wayback je konstruován s lehkým "rockerem" ve špičce (v podstatě prodloužena špička=kratší kontaktní délka lyže). To je super v prašanu, ale jak to vypadá ve skutečnosti na tvrdém? Dle testu dobře ("na sjezdovce=4 z 5 hvězdiček", "držení hrany=4 z 5 hvězdiček"), ale tuhle lyži bych před koupí asi raději otestovala. Navíc mě osobně K2 kvalitou nepřesvědčil (napr. šetří na skluznicí tím, že posledních 5cm u pátky není skluznice, ale umělá hmota, která nejde pořádně namazat a po několikerém projetí servisní mašinou je ostrouhána na pod ní ležící vrstvu) a vypráskala jsem je také dost rychle.

Alpintip coby vsetranná lyže dostal Scott Xplor'air (118-80-108, 3100g/175cm, 680E). Lyže "velmi točívá, skvělá skialpová lyže, gutmütig."

Alpintip coby lehká lyže dostal Black Diamond Aspect (130-90-117, 2935g/176cm, 500E). Lyže "na svou šířku točivá, i přes nízkou hmotnost dobře vede, s velkou plochou." Lyže Black Diamond jsou velmi oblíbené v USA a většinou dost tvrdé, tzn. hodí se spíše/pouze pro vynikající lyžaře, kteří je dokáží ovládat.

V celkovém hodnocení dopadly ještě dobře ("sehr gut" i když bez "tipů") následující lyže: K2 BackUp (124-82-105, 3230g/174cm, 430E) a dámský model K2 She'sBack (121-80-107, 2700g/160cm, 400E). Testovány byly dále ještě tyto lyže: Differences Tour Light, Blizzard Expedition, Blizzard Free Cross Adventure, Elan Elbrus, Mountain Wave GetUp, Elan Denali, Dynastar Altitrail Powder, Black Diamond Drift, Dynastar Mythic Light, Mountain Wave Wake up, Atomic Aspect, Dynafit Stoke (zakoupeny v režii redakce), Kneissl Free Star.

O freeridovych lyžích se tu příliš rozepisovat nebudu, neb pro většinu skialpinistů jsou zajímavé maximálně jako druhá (po skialpech) ev. třetí (skialpy, sjezdovky) lyže. Vítězem testu se stal Movement Source (135-94-121, 3605g/185cm, 600E), Alpintip dostal ještě Völkl Nanuq (130-94-113, 3875g/184cm, 600E) a Head Peak (125-78-111, 3855g/177cm, 500E). Völkl Nanuq byl loni vítězem freeridoveho testu, ale pro čistě skialpové použití je prostě příliš široký a těžký (naměřena váha 3500g/170cm, resp. 3330g/163cm). Pro někoho, kdo si vždy vyšlápne jen kousek od lanovky, to ale může být velmi zajímavá lyže, navíc se dá v Německu koupit za 700 Eur i s vázáním.Tohle vidí skialpy při výstupu
Tohle vidí skialpy při výstupu, foto: Lenka K.


Bergsteiger (www.bergsteiger.de)

To co platí v medicíně, platí i o skialpech: nejlepší je zjistit si více mínění. A zde přichází do hry Bergsteiger. I tento konkurenční časopis každoročně publikuje test skialpovych a dnes i freeridovych lyží (10 párů čistě na skialpy, 8 párů "tourenfreeride", neboli široké lyže s poměrně nízkou vahou, použitelné jak pro skialpy, tak na freeride, a 7 párů čistě freeridovych lyží). I test v Bergsteigeru provádějí profesionálové, navíc za účasti "odborníků z "Kompetenzzentrum Garmisch-Partenkirchen" a TU München. Můj osobní dojem je, že tento test je spíše zaměřen na vynikající lyžaře, kteří ocení dobře držící a vedoucí lyží i na úkor pohodlí.

Na rozdíl od Alpinu se ale Bergsteiger svou absolutní "nezávislosti" nechlubí a asi ví proč. Ten, kdo by si u každé lyže přečetl pouze shrnující komentář, by nabyl dojmu, že jsou všechny lyže skvělé. I v textu stojí hned za vychváleným vítězem, "I lyže od následujících značek [následuje výčet všech v testu zmíněných lyží] jsou v zásadě velmi dobré lyže, s nimiž se budete v každém typu sněhu a terénu cítit dobře. A závisí pouze na Vašem vkusu, který model budete upřednostňovat." PROSIM???? K celkovému hodnocení navíc z 1/3 přispívá váha lyže, což samozřejmě hraje do karet výrobcům lehkých lyží (viz Alpin výše).

Nicméně stavovská čest Bergsteigeru přeci jen nedovolí publikovat zcela zavádějící test, a proto je nutné pečlivě studovat detailní hodnocení každé lyže, kde jsou, dle mého názoru celkem pravdivě, oznámkovány (známkami 1-6, v Německu je 6 nejhorší známka) stejné vlastnosti jako v testu Alpinu, dokonce v o něco větším detailu. Hodnocení je zde rozděleno na chování na sjezdovce (krátký/střední a dlouhý oblouk, carving/smýkaný oblouk, pomalá až střední/vysoká rychlost, celkový dojem jízda po sjezdovce) a v terénu (hluboký sníh a prašan/krusta/rozježděný sníh/firn a hluboký mokrý sníh/tvrdý a ledovatý sníh, prudký až extrémně prudký terén a celkový dojem jízda v terénu). Shrnuta je poté: celková známka sjezdovka/terén/váha, u čistě skialpovych lyží pak celková známka s přihlédnutím k váze, u "tourenfreeride" lyží celková známka s a bez váhy a u freeridovych lyží pouze celková známka bez váhy. Díky těmto hrátkám tak v kategorii skialpových lyží zvítězil velmi lehký model, jenž se podle jízdních vlastnosti v terénu umístil až na 4. místě. Je tedy nutné vždy prostudovat jednotlivá hodnocení a nenechat se unést slovními výlevy. Rozhodně stojí za to porovnat jednotlivé modely v obou testech a jak jsem se již zmínila v úvodu, výborní lyžaři sáhnou spíše po lyžích doporučovaných Bergsteigerem.

Ale teď už k lyžím. Bergsteiger uvádí na rozdíl od Alpinu u každého modelu pouze šířku lyže pod patou, navíc však rádius. Váha (v normované délce 180cm) je uvedena také, nicméně mi hodnoty připadají poněkud od oka. Napr. testovaný Völkl Amaruq prý váží 3116g/180cm. Za prvé Amaruq v této délce vůbec neexistuje (163/170/177/184) a za druhé jsem si tyto lyže nechala v obchodě zvážit a váží 3000g/170cm. Takže maximálně orientační hodnota. Totéž bude platit o rádiu: některé firmy drží u různých délek rádius a mění rozměry, jiné naopak (Völkl) a některé (Stöckli) mění obojí. Zmiňovaný Amaruq má uvedený rádius (21.9m) pouze v délce 177cm.

Vítězem v kategorii "skialpy" se stal Mountain Wave GetUp (75mm, 16.5m, 2688g/180cm, 500E). Jak jsem zmínila výše, 4. místo v terénu, ale nízká váha znamenala celkové 1. místo.

Bergsteigertip dále dostal Black Diamond Stigma (79mm, 17m, 2911g/180cm, 440E). 5. místo v terénu. Typický Black Diamond, tvrdá lyže vhodná pro vynikající lyžaře.

S přihlédnutím pouze k jízdním vlastnostem v terénu se na prvních třech místech umístily následující modely: Scott XPlor'air, K2 BackUp, Powder Equipment Typ A (90mm, 17m, 3032g/180cm, 850E). Další testované lyže: Fischer X-Calibur, Dynafit Broad Peak, Blizzard Expedition, Kneissl Tourstar Wide, Hagan Skyrider.

V kategorii "tourenfreeride" zvítězil Völkl Amaruq (skutečně hodnoty: 127-88-109, 19.9m/170cm, 3000g/170cm, 550Eur). Široká, ale zároveň vcelku lehká lyže ve tvaru Y: široká špička, relativně široká pod patou a užší patka, tudíž delší rádius. Špička a patka jsou měkčí, zato pod patou je lyže relativně tvrdá a i torzní tuhost vyšší. Amaruq vyhrál na celé čáře s přihlédnutím k váze i bez.

Bergsteigertip se zaměřením na sjezd získal v této kategorii Salomon Sentinel (94mm, 19.8m, 4296g/180cm,530Eur).

Bergsteigertip se zaměřením na výstup dostal v této kategorii K2 WayBack.

Další testované modely: Scott Powd'air, Mountain Wave EasyDay, Powder Equipment Typ B, Black Diamond Aspect, Hagan Damon.

V kategorii freeride zvítězil K2 SideStash (rocker, 108mm, 23m, 4085g/180cm, 600E), následován Völkl Katana (rocker, 110mm, 25.2m, 4456g/180cm, 800Eur).

Jak vidno, některé modely (K2 WayBack, Scott XPlor'air, K2 BackUp) bodují v obou testech, u jiných (BD Aspect, Mountain Wave GetUp) je zajímavé srovnání.

Zbývá už jediné: vyrazit co nejdříve do obchodu anebo rovnou na túru. Už aby nasněžilo!

Hore zdar,

Lenka K.Sjezd z Jumelles Sud
Sjezd z Jumelles Sud , foto: Jirka Vodsloň


Zdroj: Alpin 11/2010

Shrnutí testu v němčině zde: http://www.testberichte.de/a/ski/magazín/alpin-11-2010/236274.html

Alpin 12/2010 (http://www.alpin.de/einzelheftbestellung/news/b1c192e1-5eee-46c3-b63d-00cea8eb5367)

Bergsteiger 12/2010 

Relativně nicneříkající video k Alpintestu je zde

Alpin dal teď výcuc z článku s aktuálními testy skialp lyží na web: http://fwd4.me/tC2.
A kompletni článek z Bergsteigeru se dá jako .pdf stáhnout zde: http://fwd4.me/tC3