Vzhůru na Lobuje!

Autor: Jana Šimková <jrpl(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Jana Šimková podle alpinist.com a planetkauffman.blogspot.co, Vydáno dne: 25. 12. 2010

Joel těsně před největší challage ledopádu.Lobuje (někdy se také uvádí Lobuche) je jedna z výrazných hor v údolí Pheriche v nepálské oblasti Khumbu.

Její hřeben je poměrně často navštěvovaný výpravami organizovanými turistickými agenturami, protože slibuje nejkrásnější výhledy na Ama Dablam a Tawuche. Je to jeden z nejobtížnějších trekkingových vrcholů.

Prvovýstup provedl Laurence Nielson a šerpa Ang Gyalzen. Vylezli na vrchol už zmiňovaným hřebenem roku 1984. Moc si chválili základní tábor situovaný v 5 551 metrech na břehu horského plesa pod zamrzlou jihozápadní stěnou. A právě tam si ledovou linii si vybrali o téměř 30 let později pro zdolání vrcholu Joel Kauffman a Jared Vilhauer .

Pokud vám tato dvě jména nic neříkají, připomeňme, že Vilhauer se účastnil expedice, která jako první vystoupila severní stěnou Xuelianu Feng (6422m). Tento výkon byl oceněn Pioletem d´Or 2010. Cenu obdrželi Jed Brown, Kyle Dempster a Bruce Normand. Vilhauer nepodnikl finální útok na vrchol kvůli omrzlinám, které utrpěl v předchozích dnech.

Alimatizace
Alimatizace, foto: Jared Vilhauer


Kauffman a Vilhauer během svých aklimatizačních tůr objevili na Lobuje úzkou linii poblíž obrovského žulového pilíře. Aby se k cestě vůbec dostali, musel tým překonat 300 metrů ledovce o sklonu 50 až 60°. Hned na úvod Jared Vilhauer vylezl délku M7 ve skále uhlazené pomalu se sunoucím ledovecem.Úvodni mixové pasáže, po kterých následoval ledopád
Úvodni mixové pasáže, po kterých následoval ledopád, foto: Jared Vilhauer


Po té se cesta stala kolmou, pokračovala žulovým pilířem WI5+, následovaly délky M5 odjištěné pár krátkými šrouby. Výprava se těsně před koncem výstupu musela odchýlit od plánované cesty a traverzovat několik délek vpravo, pod severozápadním hřebenem.

První délky.
První délky., foto: Jared Vilhauer
První WI5+
První WI5+, foto: Jared Vilhauer


Právě tam musel Kauffman prolézt pod převějí dvacetimetrovým sněžným tunelem, aby vystoupil na hřeben, pokrytý silnou vrstvou prašanu. Za dvě a půl hodiny, 27 hodin po tom co opustili základní tábor, dosáhli prvního rovného místa v celé cestě. Na chvilku se posadili na batohy. Poslední část hřebene je v půl páté ráno dovedla až na vrchol vysoký 6119m. Úspěšnou výpravu ukončili sestupem normálkou.Finální ledopádová délka.
Finální ledopádová délka., foto: Jared Vilhauer
Sestup normálkou, Lobuche East
Sestup normálkou, Lobuche East, foto: Jared Vilhauer


Pozn. redakce: Na tento vrchol udělali prvovýstup Ave Maria, 8- bratři Coubalové v roce 1990.