Záchranky v Alpách

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: redakce podle tirol.orf.at, Vydáno dne: 24. 01. 2011

Vrtulník Záchranné služby 10Omrzlý Slovák, Češi v potížích

O tomto víkendu se dostala skupina Slováků do vážných potíží, Rakouští záchranáři museli zasahovat s vrtulníkem. Kvůli špatnému počasí musela zavolat vrtulník i skupina Čechů

Slovák zachráněn s těžkými omrzlinami

Tuhé mrazy a sněžení přivedly víceré skupiny v Alpách do stavu nouze. V Prägratenu na Großvenedigeu téměř umrzl čtyřicetiletý Slovák. Při záchraně měl tělesnou teplotu už jen 29 stupňů. Byl se šesti přáteli od čtvrtka na skitouringové túře z Prägratenu a údolím Dorfertal na Johannishütte a potom dále na měli vystoupit na Defreggerhaus, a odtud v dalších dnech chěli na túry v okolí Grossvenedigeru

Již při výstupu bylo počasí stále horší, sněžilo a zesiloval vítr. Slovák se začal za skupinou opožďovat a šel pomaleji, zatímco skupina šla dále na Defreggenhaus. Když tam do večera nedorazil, myslela si skupina, že se vrátil na Johannishütte. Čtyřicátník se ale pokoušel přece jen dojít na Defreggerhaus, byla ale tak zesláblý, že ho zastihla tma, musel nouzově bivakovat a udělal si záhrab ve sněhové díře.

Kamarádi jej našli až další den podchlazeného a neschopného chůze. Při jeho záchraně přivolaným vrtuníkem byla teplota -18 stupňů. Slovák měl těžké omrzliny na rukách, nohách a na zadku.

Šest Čechů v nouzi

Větší stěstí měla skupina šesti českých horolezců od 29 do 53 let starých u Valsu (okres Innsbruck venkov). Pět mužů a jedna žena byla podle policie skupina zkušených horolezců s dodtatečným vybavením na zamýšlený výstup. Kvůli špatnému počasí se uchýlili do zimního prostoru chaty. V sobotu nakonec skupinu odvezl vrtupník do údolí, nikdo nebyl zraněn.