První zimní osmitisícovka v Karákoramu a Pákistánu

Autor: Jana Šimková <jrpl(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Jana Šimková podle desnivel.com, simonemoro.com, Vydáno dne: 07. 02. 2011

Simone Moro, Denis Urubko a Cory Richards na vrcholu Gasherbrum II

Trojici se díky alpskému stylu lezení povedlo 2. února využít krátkého „okna“ pěkného počasí v jinak extrémních podmínkách.

Simone  v přímém telefonickém spojení z vrcholu prohlásil, že „to bylo velmi náročné, ale všichni tři se cítíme dobře.“ V 11.30 spolu s Denisem Urubkem a Cory Richardsem dosáhli Gasherbrum II (8035m). Podle Alexe Txicona, který se bude pokoušet o Gasherbrum I a který s nimi sdílel základní tábor, se do akce vrhli s velkou vervou.Foto: simonemoro.com


V den výstupu mělo podle předpovědi
dojít ke zhoršování počasí od 12 hodiny. Rozhodli se proto ze třetího postupového tábora v 7100 metrech vyrazit už ve 3 ráno . Přesný čas kdy zdolali vrchol se z různých zdrojů liší. Pohybuje se v rozmezí mezi 11.28 až 11.45. Podle předběžných odhadů bude lezcům sestup trvat přibližně dva dny.
Foto: simonemoro.com


Podmínky celé expedice byly velmi těžké. Aby se dostali do prvního tábora museli překonat velmi široké ledovcové trhliny, následoval hluboký sníh. Během noci finálního útoku byla teplota v 5500 metrech nad mořem -23°C. Txicon dále komentuje: „Vyrážet z 7100 metrů ve 3 v noci je normální, ale ne v zimě. To se čas většinou posunuje na 6 nebo 7 kvůli obrovskému mrazu, který v takové výšce panuje. Jestliže platí všeobecná poučka, že každých tisíc výškových metrů spadne teplota o 7°C, pak musíme k již zmiňovaným -23°C přidat dalších -14°C. Takže měli přibližně -37°C plus vítr. Takže jejich konečné vnímání teploty muselo klesnout na -45°C, možná -50°C.“
Foto: simonemoro.com


Radost z úspěchu, ale kalí zpráva o úmrtí jednoho člena polské výpravy na Broad Peak. Arkadiusz Grzadziel byl vrtulníkem evakuován s otokem plic do základního tábora. Zpráva zatím není oficiálně potvrzena.
Foto: simonemoro.com


Gasherbrum II se stal třetí osmitisícovkou, na kterou Simone Moro vystoupil v zimním období. Prvními dvěma byly Shisha Pangma (2005) a Makalu (2009). Pro Denise Urubka to byl druhý zimní výstup spolu s Malaku (2009). Cory Richards se stal prvním Američanem, který na vrchol vyšší osmi tisíc metrů vystoupil v zimním období.

 

Gasherbrum II je vůbec první osmitisícovka v Karákoramu a Pákistánu dostoupená v zimě a celkově desátá. Zbývající všechny dosud z zimě nevylazené hory se nacházejí v Pákistánu. Jedná se o K2, Broad Peak a Gasherbrum 1 v Karákoramu a Nanga Parbat v Himálajích. V letošní sezóně se ještě další expedice pokusí o Broad Peak, Nanga Parbat a Gasherbrum I.