Šajn jak halogen: LED LENSER H7

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 20. 10. 2011

Úvodní uživatelský test čelovky

Když nabízel kolega z oddílu LEDkovou čelovku, co pořádně svítí, neodolal jsem a zakoupil a vyzkoušel a teď si můžete přečíst první dojmy. Aktualizace po více než půl roce používání.

Od čelovky chceme spoustu protichůdných věcí. Má být lehká, daleko svítit, dlouho vydržet, být odolná proti počasí, nerozbitná, neměla by se samovolně zapínat v batohu.

Viděl jsem už mnohé různé čelovky, z nichž asi nejvíc svítila Kadálkova s halogenem na tři tlusté buřty, která dosvítila od Slezského domu až na začátek Granátové lávky. Taky ale vážila tunu a výdrž nebyla moc velká.

Když přišly LEDkové čelovky, výdrž baterií se rapidně zvýšila a hmotnost rapidně snížila, ale s tím svícením zpočátku žádná sláva. Řekněme tak do stanu nebo bivaku na dlouhé večerní povídání, popřípadě večerní cestu z hospody, ale lézt s tím nějakou větší stěnu, nebo jet na kole, těžko.

H7 od LED Lenseru je první LEDková čelovka, která mi přišla do ruky a svítí tak, že se vyrovná halogenovým lampám a k tomu s velmi příjemnou výdrží baterií. Tak se na ni pojďte podívat.

LED LENSER LEDková čelovka
LED LENSER LEDková čelovka, foto: Petr Jandík


Na gumovém hlavovém pásku je vepředu reflektor s vypínačem, vzadu pouzdro na 3x AAA mikrotužkové baterie. Na pouzdru je regulátor svítivosti s dostatečně velkou pákou, aby šla ovládat i v rukavicích. Svítivost lze regulovat v rozmezí 10 až 100 procent a ta stoprocentní je opravdu slušný šajn.

LED LENSER - pouzdro na baterie a regulační páka
LED LENSER - pouzdro na baterie a regulační páka, foto: Petr Jandík


Deštitěsné pouzdro na tři mikrotužkové baterie
Deštitěsné pouzdro na tři mikrotužkové baterie, foto: Petr Jandík


Čelovka je odolná postřikové vodě, jak píše výrobce, tomu odpovídá provedení pouzdra baterií, které by nějakou drobnou vodu určitě sneslo. Jestli by lampa odolala dlouhotrvajícímu dešti si tak úplně netroufám odhadnout. Kritická místa, která by mohla zatéct, jsou zaostřovací páčka vespodu reflektoru a možná regulátor svítivosti. Pod vodopád bych s ní raději nechodil.

LED LENSER - vypínač
LED LENSER - vypínač, foto: Petr Jandík


Vypínač je na horní straně reflektoru, "utopený" mezi plastové výstupky, aby se eliminovalo náhodné nechtěné rozsvícení. Holou rukou se rozsvěcí dobře, v tlusté rukavici to bude obtížnější, ale ne nemožné.

LED LENSER - zaostřovací páčka a kloub držící světelnou část
LED LENSER - zaostřovací páčka a kloub držící světelnou část, foto: Petr Jandík


Zaostřovací páčka na spodku reflektoru. Ve vzdálenosti tří metrů se dá paprsek regulovat od průměru 60 cm až na 220 cm.

LED LENSER LEDka, čočka, zaostřovací páčka a vypínač
LED LENSER LEDka, čočka, zaostřovací páčka a vypínač, foto: Petr Jandík
LED LENSER odklopená část s LEDkou a čočkou
LED LENSER odklopená část s LEDkou a čočkou, foto: Petr Jandík


Reflektor lze sklápět v úhlu až 90 stupňů. Při statickém použití je stabilita nastavené polohy dostatečná, ale při větším otřesu nebo nárazu se reflektor může sklopit dolů, což může být někdy hodně nepříjemné. Kloub, na kterém je reflektor připevněn má jen slabou aretaci a při dynamickém namáhání polohu nedrží. Proto může být použití této čelovky problematické při běhu nebo jízdě na kole v terénu, kde se musí s otřesy počítat. Při praktické zkoušce na Jickovické 24, kdy jsme s touto čelovkou lezli jednu cestu potmě a pak jsem s ní na helmě utíkal do hospody se zjistilo, že s tím samovolným sklápěním to není zase až tak špatné. Při lezení ani drobném poklusu reflektor nepadal. Svit byl naopak velmi výrazný, že jsem při dobírání mohl svítit i další dvojce, která lezla o nějakých dvacet metrů vedle a bohatě jsem přebil jejich čelovky.

Resumé

Lehká skladná a výkonná čelovka do ne úplně extrémních podmínek. Výborná svítivost i výdrž baterií, méně stabilní poloha reflektoru.

+

-

Aktualizace

Tento test proběhl již před dvěma roky. Někdy vloni na podzim mi čelovka přestala svítit, protože se přelámal kablík od baterie, svítilo to jen někdy, když se pomocí magických zaklínadel podařilo získat kontakt a nevydrželo to nijak dlouho. Výrobce uznal reklamaci a vyměnil čelovku za novější model, který už nemá kablík rovný, ale kroucený. jinak se na tomto modelu nic nezměnilo. Popisovaný starý model se už nevyrábí, nové modely lze koupit například zde a dělá se model s dobíjecím akumulátorem přes USB konektor.