Španělé na francouzském ledu

Autor: Jana Šimková <jrpl(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Jana Šimková podle alpinist.com, Vydáno dne: 13. 03. 2011

12. února tři Španělé Martin Elias, Unai Mendia a Albert Salvado, vylezli ve francouzském Cirque de Gavarnie novou cestu v ledu.

Potřebovali na to dva víkendy. Linii nacházející se ve třetí stěně pojmenovali Momento Mori.Elias rychle stoupá
Elias rychle stoupá, foto: Albert Salvado


První pokus podnikli 5. února. Trojice strávila sobotu překonáváním prvních dvou stěn. V podvečer dosáhli místa vhodného k bivaku. Další den dopoledne znovu vyrazili. První délku popisují jako nenáročný šedesátimetrový traverz WI4+. Druhá už tak jasná nebyla. Vpravo viděli dobrou skálu a „neuvěřitelný traverz na převislém ledu.“ Přímá varianta cesty vypadala lépe, ale začátek se jim zdál poněkud nejistý. Martin se vrhl na prvních 10 metrů v lámavé skále. Navrtal čtyři nýty a když se terén zlepšil vystřídal ho na prvním Mendia. Dolezli tuto délku obtížnosti 6c/7a. Po té sestoupili připraveni vrátit se namísto činu znovu příští víkend.
Foto: Albert Salvado

Foto: Albert Salvado


 

Celý týden zvažovali kudy se vydat při dalším pokusu. Znovu vystoupat přímo nebo traverzovat dosud nevyzkoušenou cestou vpravo? Rozhodli se pro dosud nevyzkoušený traverz a 11. února ráno vyrazili vstříc druhému pokusu. Na úpatí třetí stěny si, ale uvědomili, že je pozdě a jejich naděje na dokončení výstupu během jednoho dne se ztrácí. Proto si nakonec opět zvolili přímou variantu. Následný nový neprozkoumaný terén jim nabídl dvě délky WI5+ a tmu. „Protože jsme už dobře neviděli, kde se nachází nejlepší linie, zaštandovali jsme na místě, kde bylo možné dát nýty a nebo v místech kde byl led dostatečně silný na šrouby. Martin tam nahoře odvedl úžasnou práci,“ prohlásil Mendia. Do poslední délky nastupovali v 1 v noci, lezli už 17 a půl hodiny. Přestože zbytek cesty už byl mnohem jednodušší, únava si začala vybírat svou daň. „Znali jsme sousední cestu Alois, kterou jsme vylezli už dříve. Dělilo nás od ní jen 15 metrů. Tak jsme se rozhodli dokončit naše dobrodružství tudy.“ Martin Elias zdolal poslední délku nové cesty sám. Jméno Momento Mori vymyslel Salvado. Připomíná lidskou smrtelnost, „Pamatuj na svou smrt.“
Foto: Albert Salvado


 

 Topo Memento Mori
Topo Memento Mori , foto: Albert Salvado