Výstava obrazů hor a přednáška na téma bezpečnost horolezců

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: Pewtr Buček, Vydáno dne: 15. 03. 2011

Další díl z cyklu Alpy

Velký zájem Čechů o Alpy inspiroval Rakouské kulturní fórum v Praze k organizaci akcí, jejichž cílem je zprostředkovat veřejnosti poznatky a informace o životě a jeho podmínkách v alpském regionu. Akce k Alpám pokračují v Rakouském kulturním fóru v Praze (Jungmannovo nám. 18) v úterý 22. března 2011 od 18 hodin zahájením výstavy obrazů a přednáškou o horolezcích.

Výstava nese název Hory v obrazech, jejich autorkou je Maria N. Groppenberger.
 
Maria N. Groppenberger maluje krajinu a portréty. Již od dětství se jí dostávalo kvalitního vzdělání; nejprve u jejího otce, akademického malíře Petera Stübingera, a dále pak u Hanse Thomase, profesora na Vyšším grafickém a výzkumném učilišti ve Vídni. V letech 1967–1972 studovala hru na housle a klavír na vysoké hudební škole hudby v Grazu.
V roce 2007 se zúčastnila skupinové výstavy výtvarníků, kteří se ve své tvorbě zaměřují na národní parky. Díla věnovaná Národnímu parku Podyjí vystavovali na zámku Vranov nad Dyjí a v Galerii Rakouského kulturního fóra v Praze.
Její obrazy hor vypráví o krajinách, ze kterých dýchá radost, klid, atmosféra a charakter. Výstava potrvá do 29. dubna 2011, přístupná bude vždy od pondělí do pátku od 10 do 13 a od 14 do 16 hodin.
 
Vedle zahájení výstavy obrazů je na programu Rakouského kulturního fóra v Praze 22. března 2011 od 18 hodin také přednáška Ludwiga Kranabettera na téma „bezpečnost pohybu horolezců v Alpách“. Přednáška bude tlumočena do češtiny.
Přednáška se zaměří na nebezpečí hrozící alpinistům v ledovcovém prostředí Východních Alp, na schopnosti toto nebezpečí odhadnout a z toho plynoucí otázky výstroje, plánování a realizace horských túr. V této souvislosti bude představena organizace a výsledky nasazení Rakouské horské služby.
Ludwig Kranabetter je diplomovaný učitel sportu (sportovní instruktor), horský a lyžařský vůdce, lyžařský instruktor a trenér se státní zkouškou. Vede vzdělávací kurzy na Vysoké školy pedagogické a na Univerzitním institutu tělesné výchovy v Salcburku. Již 25 let je aktivním horským záchranářem a vedoucím stanice Rakouské záchranné služby v Zell am See, 20 let je leteckým záchranářem (letecký záchranář zodpovídá za záchranu v alpských oblastech, asistuje ale také pohotovostnímu lékaři jako pohotovostní sanitář).
 
Rakouské kulturní fórum v Praze si jako součást Rakouského velvyslanectví v České republice klade za cíl přispět ke zprostředkování věrného a obsáhlého obrazu Rakouska na poli kultury. Vedle prezentace rakouského výtvarného umění, designu, architektury, hudby, literatury, divadla, filmu, nových médií, vědy, vzdělávání, publicistiky a dalších oborů vystupuje Rakouské kulturní fórum jako pojítko mezi rakouskou a českou kulturou, ale i kulturami dalších zemí.