Skialpinistické toulky XXVII. – Ortler - Martelltal

Autor: Jiří Vodsloň <jirka.vodslon (zavináč) intergraph.com>, Zdroj: Jirka Vodsloň, Vydáno dne: 28. 03. 2011

Fotogenetika Madritschspitze S italskými kamarády v severní Italii - jižních Tyrolích.Königspitze, foto: Jirka V.

Je to paráda mít známé téměř v každé alpské zemi, vše je jednodušší, lehce proniknete do místní společnosti, poznáte lehčeji zvyky, společenské i kuchyňské, obohatíte se o tipy na túry, které nejsou v průvodcích, můžete si zavolat a zjistit jaké jsou podmínky a kam vyrazit, má to zkrátka mnohé výhody. A tak i my občas zavoláme, či pošleme e-mail třeba do Verony  ... Come stai ... condicioni buoni ... a ... Ortler  ... fantastico ... a dopo, Ciao.  A tak se setkáváme po delší době s přáteli, na túře a v pohodě u stolu. Někdy zařídíme ubytováni my, jindy náš kamarád, a pak se již těšíme na společné večery.

Cevedale, foto: Jirka V.

Někdy to má však háček. Třeba před pár lety, kdy jsme vše pěkně zařídili a sjíždíme se z koutů Evropy na sever Itálie do zamluvených privátních pokojů u nějakých staříků, Lenka vše vyjednala z NL já dorážím z Mnichova na sraz v Memmingenu a pak drandíme společně dále na jih. Vše klape, když tu zavolá kamarád, hlasem zcela rozechvělým a vystrašeným nám oznamuje, že nemáme ubytování, že volal do penzionu a že mají plno a nás nečekají, respektivě žádné z našich jmen není nahlášeno. Nevěříme mobilce a myslíme si, že se jedná o aprílový žertík. A tak Lenka volá staříkům. Grüß Gott ... sind die Zimmer reserviert ... ah  ja ... alles in Ordung, Danke ... bis später.  Jindy zařídí kamarád ubytování ve Vila Otone někde u Brunecku. Radostně nám volá, my jsme někde na Brenneru, že je to skvostné a že se s partou sejdem na večeři, podle času bychom to měli vše stihnou právě ke stolu. Vysvětlí nám cestu: Dobbiaco a pak doleva na Ottone. Bezva, nakonec máme ještě čas se stavit na kávě v Brunecku a jedem dál, stále na Toblach. Oči přišpendlené na cedulích a mozek v pohotovosti rozeznat nápis Ottone. Dorazíme do Toblachu, pak kousek za Toblach, voláme, dozvídáme se, že za Toblach ne, tedy zpět. Kamarádi právě večeří a my jsme v Toblachu v turistických informacích. Oči vykoukané z cesty poulíme přes pult a po zeptání se na Vila Ottone na nás asistentka vyvalí oči. Cože? Jak? Nikdy jsem neslyšela!

Jihovýchodní svahy Martelltalu, foto: Jirka V.

Není nad to být cizincem ve vlastní zemi, a všude se domluvit, například v penzionu se stařečky, kteří plyně hovoří německy a italštinu ovládají jen chatrně, a náš kamarád, po jménu Němec, nerozumí slovo německy a místní název Ottone rodilí nikdy neslyšeli, zato vědí, kde je Uttenheim. Po letech se starým historkám usmíváme, jen to italské macho se nesmí příliš škádlit, zvláště, když se děvčata smějí z plného hrdla.

Schildspitze, foto: Jirka V.

V Martelltalu jsme byli již několikrát, jak s kamarády, tak sami, či je náhodou potkali na túře. V údolí je dost cílů jak na jarní firn - jižní svahy, tak na severní prašan. Výhodou je, že parkoviště je hodně vysoko a tak jen zřídka je nutné chodit pěšky. Ze severních túr se nám asi nejvíce líbila Nonnenspitze, z jižních Laaser Spitze a Plattenspitze. Zufallspitzen jsou dlouhé běžkování a táhlý sjezd s množstvím motajících se turistů.

Túry

1.  Kölkkuppe (3 350)

Start:
Vrchol:
Stoupání:
Klesání:
2 055 m.n.m.
3 350 m.n.m
1 350 m
1 350 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
M
30-35°
5 h
parkoviště Enzianhütte

Popis:
Od parkoviště k Zufallhütte, dále jihovýchodním směrem podél potoku Pimabach, směr Martellhütte. Pod chatou strmým svahem do horního patra bočního údolí. K chatě nejdeme, ale pokračujeme stále jižním směrem. Posléze jěště více stočíme k jihovýchodu a vystoupíme na ledovec Hohenferner. Po něm až na vrchol.
Sjezd: podél výstupové trasy.

Kölkkuppe, foto: Jirka V.

2. Madritschspitze (3 265)

Start:
Vrchol:
Stoupání:
Klesání:
2 055 m.n.m.
3 265 m.n.m
1 270  m
1 270  m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
M
30-35°
4,5 h
parkoviště Enzianhütte

Popis:
Od parkoviště směrem Zufallhütte, ale před ní již do údolí  Madritschtal. Levou rozdvojkou údolí až pod vrchol a po hřebeni na něj. Méně zajímavá túra, avšak krásné vyhlídky na Cevedale, Zufallspitzen, Königspitze a Ortler.
Sjezd: podél výstupové trasy, nebo na jih údolím Butzental.

Madritschspitze, foto: Jirka V.

3. Schildspitze (3 461)

Start:
Vrchol:
Stoupání:
Klesání:
2 055 m.n.m.
3 461 m.n.m
1 460 m
1 460 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
S
30-35°
5,5 h
parkoviště Enzianhütte

Popis:
Od parkoviště kousek zpět po silnici na lesní cestu a tou do údolí Pedertal. Řídkým lesem až k Schildhütte, zde na sever do bočního údolí až pod vrchol s jeho příkrým vrcholovým svahem.
Sjezd: podél výstupové trasy, vynikající firn.

Třetí Veneziaspitze z cesty na Schildspitze, foto: Jirka V.

4. Laaser Spitze (3 305)

Start:
Vrchol:
Stoupání:
Klesání:
1 931 m.n.m.
3 305 m.n.m
1 410 m
1 410 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
S
30-35°
5,5 h
Jausenstation Stallwies

Popis:
Příjezd: V Gand odobočit doprava na Martell, Thai, Greit a až nakonečnou u hostince.
Od parkoviště vzhůru, skrz řídký les, až na jeho horní hranici, dále na vršek muldy, z které je již vidět vrchol s jeho příkrým vrcholovým svahem. Túra není tak často navštěvovaná.
Sjezd: podél výstupové trasy, nebo údolím Schludertal až k Schluderalmu (2 000) a následně traversovat příkré svahy a žlaby k parkovišti, nebo dále až na hlavní silnici (jeden však musí pro auto).

Jihovýchodní svahy Martelltalu, foto: Jirka V.

5. Plattenspitze (3 422)

Start:
Vrchol:
Stoupání:
Klesání:
2 055 m.n.m.
3 422 m.n.m
1 440 m
1 440 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
S
30-35°
5,5 h
parkoviště Enzianhütte

Popis:
Od parkoviště kousek zpět po silnici na lesní cestu a tou do údolí Pedertal. Řídkým lesem až k Schildhütte, dále údolím, západním směrem, až do jeho konce, odkud již uvidíme vrchol s jeho příkrým svahem.
Sjezd: podél výstupové trasy, vynikajícími firnovými svahy.
Tip pro kondičně zdatné, kteří pohrdnou jarním firnem, nebo uvidí prašan na druhé straně, je možné sjezd na sever údolím Rosimtal do Sulden a lanovkou zpět na Madritschjoch a údolím Madritschtal zpět na parkoviště.

Plattenspitze, foto: Jirka V.

6. Hintere Nonnenspitze (3 175)

Start:
Vrchol:
Stoupání:
Klesání:
2 055 m.n.m.
3 175 m.n.m
1 385 m
1 385 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
S
místy 40° jinak 30-35°
4,5 h
parkoviště hostince Zum See

Popis:
Od hostince širokou cestou podél nádrže, přes most. Cestu opustíme na široké louce a začneme stoupat údolím podél potoka Zufrittbach. Nejprve je údolí strmé, ale následně se položí a otevře se panoráma Zufrittspitze. Za mostkem odbočíme doprava do příkrých severních svahů Nonnenspitze. Vrchol dosáhneme západním hřebenem.
Sjezd: podél výstupové trasy, nebo zkratkou přímo z vrcholu (lavinézní).

Hintere Nonnenspitze, foto: Jirka V.

7. Zufallspitzen (3 757)

Start:
Vrchol:
Stoupání:
Klesání:
2 055 m.n.m.
3 757 m.n.m
1 702 m
1 702 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
S
30° varianta 35°
6,5 h
parkoviště Enzianhütte

Popis:
Od parkoviště k Zufallhütte, dále jihovýchodním směrem podél potoku Pimabach, směr Martellhütte. Pod chatou strmým svahem do horního patra bočního údolí. K chatě nejdeme, ale pokračujeme stále jihovýchodním směrem po ledovci Fürkeleferner. Ledovec nás vyvede k východnímu hřebenu Zufallspitzen, po něm podle podmínek na lyžích nebo bez ca. 100 výškových metrů. Dále travers a následně vzhůru do sedla na západním hřebení. Po něm na vrchol.
Alternativa: Nikoli na východní hřeben ale přímo nebo lehce doprava na severní hranu a tou na vrchol. Depo na hraně. Tato varianta má lepší sjezd.
Sjezd: podél výstupové trasy.

Zufallspitzen, foto: Jirka V.

8. Dritte Veneziaspitze (3 356)

Start:
Vrchol:
Stoupání:
Klesání:
2 055 m.n.m.
3 356 m.n.m
1 301 m
1 301 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
S
30° - 35°
4,5 h
parkoviště Enzianhütte

Popis:
Od parkoviště přes most k bývalému hotelu Paradiso. Dále po značce 31 lesem, dále holinou a následně podél potoku do karu východně od Schranspitze. Skalní práh obejdeme esíčkem a dostaneme se na ledovec Schranferner. Po něm stále jižním směrem. Na vrchol vystoupíme zleva.
Sjezd: podél výstupové trasy.

Davy na Zufallspitzen, foto: Jirka V.

Výbava

Období

Podle aktuálního vývinu počasí a sněhových podmínek, březen - duben. V březnu bývá na jihy ještě brzo, proto optimální na prašan v severu. V dubnu budete jen stěží hledat prašan, ale na jižních svazích bude firn.

Fotogenetika Madritschspitze, foto: Jirka V.

Ubytování

V privátech v údolí nebo přímo u parkoviště, jinak Martellhütte nebo Zufallhütte pro milovníky přeplněných, chrápavých chat.

Zufallhütte, foto: Jirka V.

Martellhütte, foto: Jirka V.

Průvodce a mapy

Průvodce:
    Skitouren Vinschgau, Rudolf a Siegrun Weiss, Steiger (rozebráno).
    Výběr ve Vinschgau, Rudolf Weiss, Rother
    Genuß-Schitourenatlas Südtirol & Österreich Süd, Rudolf a Siegrun Weiss, Kurt Schall, Schall


Zobrazit místo Skialpinistické toulky XXVII - Martelltal na větší mapě