Radek Jaroš sólo na Lhoce

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 01. 04. 2011

Lhotse 2011Tisková konference před odletem

Náš nejúspěšnější sběratel osmitisícovek Radek Jaroš se opět chystá do vysokých kopců, aby se přiblížil svému cíli, vystoupit bez kyslíku na všechny osmitisícovky. Tentokrát je cílem výpravy 8518 m vysoký soused Everestu Lhoce a ačkoliv Radek není sólistou z přesvědčení, jde na horu podruhé ve své kariéře jako jednočlenná expedice, i když na permitu je napsaný se Španěly.Radek Jaroš
Radek Jaroš, foto: Petr Jandík


Za výstupovou cestu si zvolil normálku, která je společná s jižní normálkou na Everest. Vzhledem k tomu, že v okolí základního tábora není vhodný kopec k aklimatizaci pro výstup alpským způsobem, bude Radek svůj výstup realizovat s budováním postupných táborů a aklimatizovat se přitom. Na dotaz proč nezvolil některou z náročných tras v jižní stěně Radek uvedl, že to jsou cesty, které byly vylezeny velkými expedicemi, kde se na špici mohlo střídat hodně lezců a že jsou nad jeho možnosti jako sólolezce.

Radek chtěl původně jet na Annapúrnu s Američanem Donem Bowiem, se kterým vystoupil na Gasherbrum, ale spolupráce z nějakých důvodů nevyšla a mezi lidmi, se kterými by byl ochoten jet na expedici nesehnal ani jiného parťáka, který by s ním chtěl jít na Lhoce a proto je expedice opět sólová, jako na Manaslu.

Ještě po tiskové konferenci jede Radek balit 150 kg carga, které posílá do Nepálu a dva dny na to letí sám s dalšími 40 kily nadváhy. Za nejobtížnější na této expedici považuje správně si naplánovat logistiku, budování a zásobení táborů. Přejeme Radkovi úspěch a další korálek do náhrdelníku čtrnácti.

Expedice Koruna Himálaje - Lhotse 2011 odstartovala. Průběh budeme průběžně sledovat. Pokud se Radkovi jeho sólovýstup zdaří, bude to druhé české sólo na Lhoce. První se zdařilo v roce 2007 Martinu Minaříkovi, který bohužel zahynul v roce 2009 na Annapúrně. V loňském roce se o výstup na Lhoce pokusila expedice vedená Poldou Súlovským, která neuspěla. Při hodnocení pojmu sólo si na takovémto kopci musíme uvědomit, že výstupová trasa je z velké části společná s výstupem na Everest normálkou, kde se pohybují mraky lidí, stopa je obvykle prošlapaná, fixy natažené, cestu ledopádem Khumbu udržují za poplatek Šerpové a v základním táboře bývá kolem tisíce lidí.Lhotse 2011
Lhotse 2011, foto: Radek Jaroš