Nebezpečí s Grigri 2

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 02. 06. 2011

Lano pod vačkou u Grigri 2Španělský web odhalil problém

Španělský web Campobase odhalil potenciální nebezpečí při používání Grigri 2. Problém spočívá v tom, že se po zachycení pádu může lano dostat mimo svou správnou dráhu a zaseknout se pod vyklopenou vačku.

Fotky a text automaticky přeložený do češtiny najdete zde. Zatímco Petzl, postižený v krátké době již druhým problémem se svými výrobky problém bagatelizuje a tvrdí, že lano zalezlé pod vačkou nezpůsobí ztrátu schopnosti zachytit pád, španělský web oponuje, navrhuje zastavit používání Grigri 2 a vyzývá Petzl k jeho přepracování. Nám se během cca dvouměsíčního testování podobná věc nestala, ale někteří čtenáři serveru 8a.nu v diskusi potvrdili výskyt tohoto problému. Někteří tvrdí, že jim lano po vybočení pod vačku prokluzovalo.Lano pod vačkou u Grigri 2
Lano pod vačkou u Grigri 2, foto: Petr Jandík


Lano se pod vačku může dostat nejspíš při rychlém dobírání po pádu prvolezce, například když jistič vyskočí a během výskoku rychle dobírá. Výskyt je častější u tenkých lan kolem 9 mm průměru. Při rychlém testu se nám nepodařilo vytvořit situaci, kdy by lano neblokovalo, ale nemáme momentálně k dispozici tenké lano kolem 9 mm. Budeme problém dále testovat a napíšeme svá zjištění. Budeme rádi, když do komentářů napíšete, jestli se vám tato věc někdy stala a za jakých okolností. Vypadá to, že se problém vyskytuje spíše u tenčích lan. Návod Petzlu jak uvolnit lano zaseklé za vačkou naleznete zde, náš test Grigri 2 je zde.