Poslední výstup Oldy Kopala

Autor: Alena Čepelková <acepelkova (zavináč) netsystem.cz>, Zdroj: Alena Čepelková, Vydáno dne: 17. 06. 2011

R. I. P.

Před pár týdny mi Olda, o šestadvacet let mladší, vyskočil jako živý ze vzpomínek na zájezd po španělských skalách a horách. Před týdnem jsem s ním seděla v hospodě Na Kopečku, kdy se s pár kamarády chystal zase po dlouhé době navléknout sedák a podívat se na svět shora. Nikoli už z Taktovky, ale ferrata na Spitzbergu byla pro něj stejně lákavým cílem, protože mu skály hrozně chyběly. Bál se, že ji nezvádne, ale moc chtěl. Přání se mu splnilo. Po několika krocích se musel zastavovat nabrat dech jako na Annapúrně, ale byl neskonale rád. A najednou už není.Poslední výstup Oldy Kopala - feráta Spitzberg
Poslední výstup Oldy Kopala - feráta Spitzberg


Místo nekrologu se podívejte na pár fotek z toho posledního Oldova výstupu v pátek 10. června, které pořídili Petr Mayer a Vláďa Hanzl, který přidal za všechny kamarády z Kopečku taky pár slov na rozloučenou.

Oldo, tak to byla frajeřina. Vůbec nejsem ráda, že už nejsi. Ale jsem strašně ráda, že jsi odešel skoro rovnou od toho jednoho piva přes splněné přání do horolezeckého nebe.

Čtvrtek 16. 6. 2011
Alena ČepelkováCepín k osmdesátinám
Cepín k osmdesátinám


Vláďa Hanzl o posledním Oldově výstupu:

Olda je chlap, Olda tu bude mezi námi dál, protože Olda byl bezelstnej člověk, člověk s kterým bylo každý setkání moc hezký. Všem předával tu svoji krásnou pozitivní energii a my jsme ji přijímali a bylo nám s nim vždycky dobře. Na posledním setkání v hospodě Na Kopečku si přál zajet na ferratu na Spicberg. Říkal: „Není to sice nic pro mn, ale v mém věku budu rád, že se ne ten vršek dostanu.“

A tak jsme před týdnem vyjeli. Olda byl štastnej, jen samotná cesta tam pro něho byla událost. A ted ta skála, to byl jinej Olda, to že se ze začátku musel přidržovat lana komentoval po svým. Nabídnutou helmu odmítl, protože "s tím jsem nikdy nelezl".

Poslední výstup Oldy Kopala - feráta Spitzberg
Poslední výstup Oldy Kopala - feráta Spitzberg


Čím stoupal výš, tím byl štastnější. Přestávky na odpočinek se zkracovaly a Olda se přestával přidržovat lana a lezl jak byl zvyklý. Neviděl jsem člověka v jeho věku štastnějšího. A pak jsme byli na vršku, rozhled, no jako z každýho vršku, ne ale pro Oldu, pohled ze Slaláku je přece jenom lepší. To je Olda. Jsi tu mezi nami, Oldo Kopale.

Kamarádi z hospůdky Na KopečkuPoslední výstup Oldy Kopala - feráta Spitzberg
Poslední výstup Oldy Kopala - feráta Spitzberg
Na vrcholu Spitzgergu
Na vrcholu Spitzgergu
Poslední výstup Oldy Kopala - na vrcholu Spitzbergu
Poslední výstup Oldy Kopala - na vrcholu Spitzbergu
Další články o Oldovi Kopalovi