Grigri 2 ho zachránilo

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 27. 06. 2011

Drama na pískovci

Prvolezec vzlíná mírně převislou stěnou nad kruhem. Překonává stříšku, ale v kolmé stěně nad ní se zastaví. Nemůže najít stup. Magi dochází, noha začíná šít. Nad kruhem jsou to čtyři metry, možná pět, padat se mu nechce. Ten kotník ještě není úplně dobrý a nerad by se do něj zase praštil.

Nachází tenké hodinky. S vypětím posledních sil do nich montuje smyčku a opatrně odsedá. “Hele, pojď mi hodit druhý lano shora!” Křikne na jističe na zemi. Ten uvazuje ke stromu smyčku, a přendavá na ni Grigri 2, které měl cvaklé v sedáku, bere lano a mizí s ním za rohem. Než ale stačí dolézt roklí na masiv a hodit dolů záchanné lano, prvolezec se nešikovně zavrtí, hodinky praskají a....

Hm, ne že by se to nemohlo stát, ale proč by tam dával Grigri, mohl by třeba jenom lano uvázat za strom. Zkusíme to jinak, víc ze života, třeba takhle:

Prvolezec vzlíná mírně převislou stěnou nad kruhem. Překonává stříšku a v kolmé stěně nad ní se jen těžce probíjí vzhůru. Pravá ruka drží kyselou jebku a jeho celé vědomí se soutřeďuje na odštěp, který se zdá být zachranným madlem. Morál pracuje, už je nějaké čtyři metry nad kruhem, možná i výš. Do levé nohy dostává šicák. Tělo vibruje, ale přece jen se konečky prstů levé ruky chytá opdštěpu. Popochytne si ho, aby tam dostal celou ruku. Sláva, už to bude..... křup. Několikakilový odštěp se ulomil a padá na jističe. Bohužel ho trefí akorát do hlavy. Jistič má sice helmu, ale kámen se po ní svezl a konckoutuje ho tak, že se v bezvědomí svezl k zemi. Přitom ještě trochu zatížil lano, takže prvolezec už se na jebce bez odštěpu neudrží. Vyvlaje, udělá dveře a letí k zemi.

Teď by mohla následovat volba z kinoautomatu. Jaké jistidlo si přejete aby ten omdlelý, šutrem praštěný jistič měl?

a) poloviční lodní uzel – HMS
b) osmu
c) kyblík
d) Grigri2
e) Tre Sirius

Nasimulovali jsme na padostroji v Betlémslých skalách tři z těchto voleb: Grigri, Sirius a kýbl Reverso 3.

Na následujícícm videu se podívejte, jak to dopadlo s Grigri 2:

Paráda, natvrdo, ale chyceno. Jak je slyšet, praskl oplet, ale to bylo již po řadě chycených pádů, takže to nelze přičíst jen tomu Grigri.

A tady máme Tre Sirius:Trochu proklouzl, chyceno.

Kýbl se chybou kameramana (sem blbej, no :-) nepodařilo natočit. Dopadlo to tak, že by lano projelo skoro bez brždění, kdyby nebylo zkroucené a neudělala se na něm klička, která zastavila do té doby hladký průjezd. Lana, která se berou na cvičné chytání pádů, jsou staré zkroucené mrchy. U lana, na kterém se běžně leze, by se na tu šťastou náhodu, že se zrovna udělá klička a zarazí nekontrolovaný pád, spoléhat moc nedalo. Když jsme lano pro druhý pokus rozmotali, aby nebylo zakroucené, projelo kýblem skoro bez brždění a pytel s pískem, představující prvolezce, se nám zabil.

Tak si sami udělejte obrázek. Výrobci z důvodu předběžné opatrnosti vyžadují jak u Tre Sirius, tak u obou modelů Grigri, aby jistič za všech okolností držel brzdicí konec lana v ruce. V našich hypoteticky popsaných a nasimulovaných případech se to sice nedodrželo, ale stejně by u Grigri a Tre Sirius prvolezec dopadl dobře, obě jistidla pád zachytila automaticky.

U bezvědomého jističe by záleželo na tom, jestli byl přivázaný ke štandu, nebo ne. Kdyby ne, pád by ho zvedl a bouchl s ním o stěnu. Větší šanci na nepoškození páteře by měl s kombinovaným úvazem.

Kdyby byl přivázaný, vypadalo by to asi podobně, jako na dvou videích, co jsme viděli.

No a s kýblem, osmou, HMS? Bez boží milosti v podobě kličky na laně pro prvolezce u kýblu zemovka, u ostatních zemovka s kličkou i bez ní a pro jističe nic dalšího, pokud by prvolezec nespadl zrova na něj.

To Grigri2 na videu je zrovna ze série, co Petzl stahuje na výměnu kvůli zesílení zárážky páčky a přemýšlím, jestli lze kvůli pár zlomkům promile nehod způsobených drtivou většinou nesprávným zacházením prohlašovat Grigri2 za životu nebezpečnou pomůcku, když ve výše uvedených případech “život” pytli s pískem jako jediné spolu s Tre Sirius zachránilo. Poloautomaty jsou více než klasická jistidla citlivé na některé chyby, jako je opačné vložení lana, u Grigri ještě držení vačky celou rukou a ne jen palcem. Za to se ale odmění záchranou když selže jistič.