Via ferrata na Tyršovky v Labáku? Ale kdepak! Jen monitoring.

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 05. 09. 2011

Kabely jsou neseny ocelovým lankemPoplašný křik byl jen planým poplachem

S poplašnou zprávou o ferátě v Labáku přišel dnes ráno regionální web euroclimbing.com. Jak se později ukázalo, šlo o planý poplach.

Euroclimbing.com přinel dnes fotografie ocelového lana, vísícího přes cestu Zuzana, uvozené výkřikem, jestli se jedná o první ferátu v Labáku. Podobně jako u staršího případu týkajícího se sanací skal v Labáku, šlo o planý poplach.Měřicí zařízení na úpatí Tyršovy věže
Měřicí zařízení na úpatí Tyršovy věže, foto: OVK Labské pískovce


Předseda OVK Labské pískovce Jeník Pleticha k tomu informuje: "Není to příprava na žádnou ferátu, ale měření pohybu skal firmou AZ Sanace, předem oznámená na CHKO Labské Pískovce. Je to součást programu monitoringu pohybu skal, ze kterého vyplyne návrh na případné sanace".

Nyní pracuje Jeník Pleticha na tom, aby se dostal do kontakru se sanační firmou AZ Sanace, která pracuje i ve Hřensku, aby mohla OVK, podobně jako na Levém břehu, ovlivňovat výběr možných sanačních opatření tak, aby co nejméně vadila horolezcům. "Díky jednání ohledně sanací na levém břehu jsme nepřišli ani o jednu cestu a když se měla bourat Žlebská jehla, vyšli nám vstříc a věž se místo bourání podezdí. Na to, že jsme jen lezci, sanační firma naše poznatky a návrhy bere na vědomí, což by vůbec nemuseli dělat", říká Pleticha a slibuje, že jakmile bude mít OVK mít informaci o tom, jak dlouho bude měření trvat, dá veřejnosti kompletní informace. Zatím prosí veřejnost i média, aby se zdržela polplašných a siláckých či konfrontačních vyjádření, protože klidným jednáním dosáhneme vždy více.

Sanacím skal tam, kde ohrožují terén pod nimi nemohou horolezci zabránit, ale mohou při dobré vůli z obou stran dosáhnout takových řešení, které za dané situace omezí horolezce co nejméně.Měřicí aparatura
Měřicí aparatura, foto: OVK Labské pískovce
Měřicí aparatura
Měřicí aparatura, foto: OVK Labské pískovce
Ocelové lano s kabely visící stěnou Tyršovy věže
Ocelové lano s kabely visící stěnou Tyršovy věže, foto: OVK Labské pískovce