Světový pohár v obtížnosti je na Blízkém východě

Autor: Veronika Jandíková <introstein(zavináč)volny.cz>, Zdroj: Vaerinika Jandíková, Petr Jandík, Vydáno dne: 22. 10. 2011

Ve dnech 20. a 21. v městě Amman v Jordánsku se uskuteční první velká lezecká událost IFSC na Blízkém východě. Soutěž, která je součástí Světového poháru IFSC v obtížnosti 2011, se uskuteční v Climbat Amman, prvním a největším lezeckém zařízení v regionu. Aktualizace: Vítězí Jakob Schubert a Mina MarkovičJakob Schubert
Jakob Schubert, foto: Petr Jandík


Závod mužů vyhrál suverénním způsobem Rakušan Jakob Schubert, pro kterého je to letos již sedmé vítězství. Stříbro vybojoval letošní mistr světa Ramón Julian Puigblanque, bronz putuje do Francie díky Manuel Romainovi. V závodě žen zvítězila těsně Slovinka MIna Markovič rozdílem tečovaného a drženého chytu následovaná další Slovinkou Majou Vidmar, o chyt za nimi skončila Korejka Jain Kim a se stejným výsledkem i Japonka Momoka Oda.SP Brno, finále, Mina Markovič
SP Brno, finále, Mina Markovič, foto: Petr Jandík
ilustrační foto


Stavěči cest, španělé Francisco Arocena a Jorje Valkes se šéfstavěčem Matthieu Dutrayem z Francie měli těžký úkol postavit cesty tak, aby na nich mohla závodit špička a zároveň aby alespoň něco vylezli domácí a závodníci z regionu. V kvalifikaci to následkem toho vypadalo tak, že místní závodníci j Jordánska, Libanonu a Iráku něco ulezli a zbytek světa topoval. Podstatné bylo vylézt vůbec něco, protože při 16 účastnícíh mužské soutěže postupovali stejně všichni. Škoda, že do tohoto závodu nejel nikdo z našich, mohli tu relativně snadno přijít k nejlepšímu umístění sezóny.

Semifinále bylo postavené geniálně - místní závodníci se odlepili od země a i ten nejslabší, Libanonec Elias Diab dal 6 bodů. Kontinuální přitvrzení se pak zasloužilo o to, že netopoval nikdo. Boulder u 13. - 14 chytu (body 26- až 27+) se zasloužil, že popadali skoro všichni včetně mistra světa Ramóna, utrhli se jen Jakob Shubert (47-) a Gauthier Supper (39-). Finálový souboj pro sebe rozhodl Jakob Schuber (48-), kterému se povedlo tečovat o jeden chyt dále, než podržel Ramón Julian Puigblanque. Podobným rozdílem skonšili o 5 chytů níže třetí Manuel Romain (38-) a čtvrtý slovinský plukovník Klemen Bečan (37+).

V závodu žen, kde závodilo jen 14 účastnic a z regionu žádná - ani těch několik Iránek, co byly na Mistrovství světa v Arcu, to bylo celkem jednoduché. Kvalifikaci topovaly skoro všechny, semifinále prvních pět a ve finále se mezi oběma Slovinkami rozhodlo držením a tečováním stejného chytu. Obě třetí měly o chyt méně. Kdyby tam byla Tereza Svobodová, mohla mít v deníčku minimálně 15. místo.


 "Jsme nadšeni, bude to náš první Světový pohár na Blízkém východě, jsme rádi, že bude v  tak úžasném městě jako je Ammán. Jsme velmi vděční za podporu a úsilí našich přátel u Jordánské horolezecké federace a centra Climbat"- komentoval IFSC generální tajemník Pierre-Henri Paillasson, který bude přítomen v centru Climbat.


Společnost byla založena v roce 2009, Jordánská federace to spatřovala jako rozšíření sportovního lezení v zemi, podporu stálého růstu členů a počtu horolezců, kteří pravidelně trénují. Při otevření před rokem na Climbat Amman významně přispěla, aby se tento sport všeobecně rozšířil a změnil z okrajového na hlavní činnost pro mnoho Jordánců. Ammánské lanové centrum představilo sportovní lezení tisícům lidí, rozvíjelo projekty se školami, podniky, charitou a pracovalo s jednotlivci, ale i s rodinami s dětmi.


Takové lezecké infrastruktury a organizované aktivity přitahují zájem na Středním východě a v severní Africe, kde se očekává, že sport bude v budoucnu vzkvétat. "Jsme velmi hrdí hostit první oficiální Světový pohár na Blízkém východě v naději, že sportovní lezení z  Ammánu se bude rozšiřovat do ostatních arabských zemí, kde se případně vytvoří regionální svazy a zvýší počet horolezců" - říká Sharaf Kilani, prezident Jordánské horolezecké federace a majitel a generální ředitel lezeckého centra v Ammanu.


Další krok k dosažení pro Jordánskou federaci a Climbat Amman je zaměřit se na programy pro mládež a zajistit, že bude mnohem více jordánských sportovců, kteří budou soutěžit na mezinárodních akcích, s nadějí účasti na olympijských hrách 2020. "Naším hlavním cílem je výchova mládeže, aby se stali lezci světové úrovně."


Světového pohár v obtížnosti  v Ammánu bude zahájen ve čtvrtek, v 20:10 hodin místního času (SEČ 9,00) kvalifikací mužů a žen. Semifinále se uskuteční v pátek 21. v 11:00 (SEČ 10,00), zatímco  finále v 8 hodin (SEČ 7,00).


Událost se bude vysílat živě na ifsc.tv.