Chasing the Trane na Greenpoint

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: redakce, Vydáno dne: 07. 11. 2011

Nový čistý styl v Juře

Mnozí z nás znají styl RP nebo PP. Kdekdo zá i styl ZK a SP. Nyní vstoupil do hry i nový lezecký styl GP neboli Green Point. Podívejte se jak Heiko Queitsch vyzelenopointoval ve Frankenjuře legendární Chasin the Trane od již zahynulého Johna Bachara.

RP je přelezení cesty vlastní silou bez použití jakýchkoliv jisticích pomůcek k postupu, PP je totéž, ale s tím, že jsou dopředu nacvakané expresky.- V současné době je zvykem u hodně převislých cest nerozlišovat RP a PP a to, co by bylo normálně PP se označuje jako RP.

ZK je zelenej ksicht a SP stažená ... zadek, to jsou neoficiální styly. o a ten nový styl Greenpoint čili zelený bod znamená přelezení cesty jen s vklíněnci a podobnými hejblátky, bez použití borháků, skob a nýtů. Je to velmi perspektivní styl a kdyby se u nás ujal ve větším měřítku, mohl by ČHS ušetřit za přejišťování skal a věnovat ty peníze třeba na závodníky, kteří trpí finanční nouzí :-)

No ale vážně. Kdo viděl scénu ve Frankenjuře, muselo by mu být jasné, že je něco ve vzduchu. Degenerace horolezectví v téhle obblasti pokročila tak daleko, že se tam začátečníci učí od instruktorů jak cvakat šáhlem první expresky na už tak dost přejištěných cestách a bylo jasné, že musí něco přijít. Tak se na to podívejte: Heiko Queitsch, Chasin the Trane bez borháků, jen lano a vklíněnce.

first "greenpoint" -Chasin`the Trane- from H. Q. on Vimeo.