Adam Ondra: Nejtěžší boulder na světě?

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: redakce, Vojtěch Vrzba, Vydáno dne: 14. 11. 2011

Adam OndraTerranova

Nový boulder je dvanáctikroková linie na úpatí stěny na HolštejněAdam Ondra v boulderu Terranova, 8C+
Adam Ondra v boulderu Terranova, 8C+, foto: Vojtěch Vrzba


Podle zprávy Vojtěcha Vrzby to není na pohled moc inspirující linie, ale Adam kolem ní chodil už léta, díval se na ty malé chyty a přemýšlel, jestli to půjde vylézt. Po jednom dni pokusů vloni a 11 dnech letos boulder padl.

Podívejte se na fotogalerii Vojty Vrzby.

Terranova není jediným bouldrem s navrženou klasifikací 8C+. Prvním takto oklasifikovaným boulderem byl Tonino 78 od Mauro Calibaniho v roce 2004, který má minimálně dvě opakování. Dalšímu boulderu navrho klasifikaci 8C+ Toni Lanprecht v roce 2009, byl to Bokassa' Fridge - Assassin Monkey and Man poté, co na něm strávil 30 dní a dal přes stovku pokusů. Kromě toho existují vytrvalostní traverzy a střechy ohodnocené 8C+. Dalších několik boulderů s návrhem této klasifikace bylo později sníženo.

Terranova se skládá z dvanácti kroků a bould lze rozdělit do čtyř sekcí. tři kroky 7C+, 4 kroky 8B, kde je nedržící pata, oblý stup a s držením se klouzavého stisku je třeba třikrát přesunout nohy. Další sekce jsou tři kroky 7B bez odpočiknu, ale na sekundu se dá vyklpat pravá ruka a závěrečné dva kroky 8A+ s křížovým přesahem.