Světový pohár v obtížnosti Kranj

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 20. 11. 2011

Předposlední závod SP

Tento víkend se koná v Kranji předposlední kolo seriálu závodů Světového poháru. Vzhledem k poměrně příjemné dojezdové vzdálenosti je obsazen i čtyřmi našimi závodníky, kteří se budou snažit postoupit do semifinále. Aktuálně: Svobodová 26, vítězí Sean McColl a Jain Kim

Neděle 20.11: Ve večením finále těsně zvítězil Kanaďan Sean McColl s výkonem 35+, ze stejného chytu nezačal postup k dalšímu Sači Amma, 35 a stříbro. Jakob Schubert už asi nemá takovou motivaci, když má jak rekord v počtu vítězství, tak i celkové prvenství ve Světovém poháru, výkon 32- a třetí místo.

Ženské finále vyhrála Jain Kim o tři bodíky před Minou Markovič, která utekla o více než 10 bodů Katharině Posch z Rakouska.

Sobota 19. 11.: V kvalifikaci zvítězil Sean McColl, který topoval obě kvalifikační cesty, Jednu z cest topovalo ještě šest dalších borců včetně Jakoba Schuberta. Zajímavé je, že všech těchto šest topovalo jednu cestu a v té druhé nejsou klasifikováni. Náši muži se podle očekávání k semifinále příliš nepřiblížili. Stanislav Pekárek 48. místo. Zalezl slušně na první cestě, 33-, ale na druhé jen 22-. Tomáš Binter 51. místo (15+ a 24) a Dominik Uher 54. místo (12- a 21-). Mezi muži startovalo 54 závodníků. 

V kvalifikaci žen topovaly obě cesty čtyři závodnice, Jana Čerešněva, Angela Eiter, Jain Kim a Mina Markovič. Jednu finálovku topoaly další čtyři. Tereza Svobodová postoupila do 26členného semifinále, když skončila na 26 místě s výsledky 34- a 29-. Celkem startovalo 35 žen.

V semifinále žen se zázrak nestal. Tereza Svobodová postoupila jako poslední a na tomto místě i zůstala. V hlídání zadních pozic jí pomáhala ještě Švýcarka Manuela Sigrist, která stejným výkonem 16-, odpovídajícím tečování osmého chytu v cestě, ale lepším výsledkem kvalifikace obsadila v semifinále předposlední, 25. příčku. Semifinále vyhrály mistryně světa Angela Eiter z Rakouska, Jain Kim z Koreje a Mina Markovič ze Slovinska které topovaly, čtvrtá Johanna Ernst s výkonem 42, pátá Katharina Posch (39-). Do finále ještě postupují slovinská kráska Maja Vidmar, Belgičanka Mathilde Brumagne a Francouzka Chatlotte Durif.

Mužské semifinále topovali Kanaďan Sean McColl, fenomén letošního ročníku Rakušan Jakob Schubert, který již má celkové vítězství jisté bez ohledu na další výsledky, bývalý mistr světa a soupeř Tomáše Mrázka Jorg Verhoeven a Francouz Romain Desgranges. Do finále ještě postupují Francouz Mauel Romain, Korejec Hyunbin Min, jerhož na blond odbarvenou hlavu zdobí nad ušima rychlé černé pruhy inspirované závodnickými auty, Japonec Sači Amma s tváří holčičky a Slovinec Urban Primožič.

Šanci na přední umístění mají Jakob Schubert, u kterého se očekává, jestli se mu podaří osmé vítězství v tomto ročníku poté, co triumfoval  po řadě v Chamonix, Brianconu, Si-Ningu, Čangži, Puursu, Boulderu a Ománu, mistr světa Ramón Julian Puigblanque nebo  Manuel Romain a další, mezi ženami bude především našlápnutý celý slovinský tým, zabodovat může i Korejka Jain Kim nebo Angela Eiter. Z našich závodníků se účastní Stanislav Pekárek, Tomáš Binter, Dominik Uher a Tereza Svobodová.

Závody je možné sledovat na www.ifsc.tv.

Výsledková listina je zde.

Hlavní staveč cest: Jevgenij Krivošejcev

Program:

Sobota 19. 11.

09:00 Kvalifikace muži
14:00 Kvalifikace ženy
20:00 Semifinále muži + ženy

Neděle 20. 11.

17:15 Finále muži

18:15 Finále ženy

19:30 Vyhlášení vítězů

-->