Lavinová nehoda při lezení mixů

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík podle videa z Youtube, Vydáno dne: 24. 11. 2011

Samozáchrana se zlomeným kotníkem

Dvojice lezců se vydala do zaledněné horské cesty. Pri výstupu se prvolezec dostal na nestabilní sněhové pole, které vyjelo. Následkem pádu byl zlomený kotník, se kterým musel slanit a dostat se po čtyřech dolů. Celé to točil náhlavní kamerou. Podívejte se na video, ale pozor, jsou tam i drastické záběry. Nemáte-li na to žaludek, nepouštějte to.

Ze zajímavých komentářů:

2:28: Brice: Jsem na sněhovém poli. Až dojde lano, pojď za mnou.

2:43: Brice pokračoval  v lezení na sněhové pole, ale brzy zjistil, že je potanciálně nestabilní. Zkoušel ho zatěžovat co nejméně, ale sněhová masa se odtrhla od skály a on se dostal do stále se zrychlující laviny, se kterou padal téměř 60 metrů, než ho lano zachytilo.

3:00: Lavina vlétla do vhloubení, kterým lezl Ed. Třímetrová stěna sněhu se přes něj přehnala rychlostí přes 110 km za hodinu a strhla ho 15 m, než ho lano zase náhle zastavilo. Přitom utrpěl kromě jiných zranění zlomeninu kotníku.

3:12: Brice zůstal nezraněn, ale když Eda zastavilo lano, zůstalo mu omotané kolem zlomeného kotníku a Ed kvůli tomu zůstal viset hlavou dolů. Poté, co se vymotal ze změti lan a maček a zase se narovnal, zavrtal dva šrouby na jištění, oba zase zapnuli své náhlavní kamery.

3:35: skoro 60 metrů, doopravdy

7:01: Stále jsou vysoko ve stěně, Ed a Brice potřebují ještě dvě slanení, aby se dostali na úpatí stěny.

9:45: Rychle se zjistilo, že skákání po jedné noze není na vdzálenost tří kilometrů použitelná metoda pohybu. Další pokus bylo tažení po sněhu.

11:20: I když přes led táhnout šlo, zbytek terénu byl do kopce a pokrytý hlubokým měkkým sněhem. Poslední možnost: plazení a lezení po kolenou.

12:16 Ed se plazil po kolenou a Brice šel napřed pro pomoc. Nikdo ale nepřišel.

12:54: Ve 3:30 odpoledne, tři a půl hodiny po lavině se Ed a Bride dostali na silnici, kde je potkal státní policista, který je zavezl do nejbližšího města.

13:06 drastické záběry Edových zranění.

14:00 soupis Edových zranění

Celou tuhle kalvárii provází veselá až juchavá hudba. Klobouk dolů, jak nezazamatkovali a dostali se z průšvihu