Yosemite, promítání v Šutru

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 02. 02. 2012

Half Dome při západu slunceLezení v Yosemitech a Tuolumne Meadows

Neskutečná žula, protkaná stopami horolezecké historie. Nejslavnější bigwally světa, Camp 4, kde potkáte tváře z horolezeckých magazínů, úžasná příroda. Každý horolezec by se měl alespoň jednou zavítat, stejně jako muslim do Mekky. Přijďte se podívat na unikátní dómy Tuolumne Meadows, vykukující mezi sekvojemi dokolečka vyždímanými větrem i na kultovní stěny El Capitana a legendární Half Dome. Pojďte si vylézt klasické výstupy, které patří ke vzdělání. To vše v libereckém Šutru 7. února večer.Fairview Dome - Sysel v poslední délce
Fairview Dome - Sysel v poslední délce, foto: Petr Jandík


Jak Tuolumne Meadows, tak Yosemitské údolí jsou součástí Yosemitského národního parku v USA, stát Kalifornie. Tuolumne Meadows je náhorní planina s vrcholy ve výšce ke 3000 metrům. Většina vrcholů jsou tu žulové bochníky s více či méně položenými stěnami, zvané dómy.

Daff Dome - Sestup ke slaňáku
Daff Dome - Sestup ke slaňáku, foto: Michal Sylla
V pozadí Fairview Dome


Převisy jsou výjimkou, spíš jako stupně těch položených ploten, které se lezou buď na tření popřípadě po krystalcích které se tu nazývají knoby, nebo spárami od prstových až po širočiny.

South Crack -  Dolez druhé délky
South Crack - Dolez druhé délky, foto: Petr Jandík


Nejpopulárnější vrcholy jsou Fairview Dome, Pywiack Dome, Daff Dome a k nejvyšším patří Cathedral Peak, který jako jeden z mála nemá tvar bochánku.

Cathedral Peak
Cathedral Peak, foto: Jiří Binder


Yosemitské údolí, i když je vlastně kousek pod Tuolumne Meadows, je níž a žula tam je hladší a klouzavější. Daleko více se tu lezou spáry a pokud jsou úseky na tření, už sklon 45 stupňů dá zabrat. Neznámějšími skalami jsou tu El Capitan a Half Dome, klasické výstupy jsou i na CathedraL Rocks, Royal Arches a mnoho dalších.

Half Dome při západu slunce
Half Dome při západu slunce, foto: Petr Jandík


Až si prolezete prsty, můžete vyrazit do nevadské pouště a do mesta duchů - oopuštěného Ghost Town Bodie a cestou zpátky nevynecháme San Francisco.

Bodie, opuštěné zlatokopecké město
Bodie, opuštěné zlatokopecké město, foto: Petr Jandík


Víc už nebudu prozrazovat, gerontologická sekce HO Horyinfo opatrovaná mladým hlodavcem vás zve na promítání do Šutru. Provedeme vás řadou klasických lezeckých cest. Nebojte, žádné extrémy:-). Tam v úterý 7. února v osm v Šutru se těšíme na návštěvu.

Koupačka v teplém potoku v nevadské poušti
Koupačka v teplém potoku v nevadské poušti, foto: Petr Jandík


Šutr
Hrazená 470, Liberec 1