Světový pohár v Saas Fee

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 21. 01. 2012

Saas Fee světový pohár 2010, finále, Lucka Hrozová 4Druhá zastávka Světového poháru

20. - 21. ledna se koná závod světového poháru v ledolezení/drytoolingu ve švýcarském Saas Fee. Naše barvy hájí Lucie Hrozová, Míra Matějec, Lukáš Pálka, Petr Adámek a v rychlosti Milan Dvořáček. Aktuálně: Lucka Hrozová čtvrtá, vítězí Agelika Rainerová a Maxim Tomilov

 

Sobota 21. 1.

Finále mužů

Finálová cesta je maso už od začátku, vachrlaté chyty, špalky, síla teče. Řada chytů se musí brát jako bočáky. Vyhrazený čas 11 minut. Alexej Děngin se totálně vycukal uprostřed při přelezu ze špalku přes převis. Statečný výkon podal veterán Žeňa Krivošejcev. Do nohandu pod závěrečnou deskou se dvěma ledovými špalky dolezl dost hotovej cca 5 minut před limitem. Hodně vyklepával, ale nepomohlo. Stačil dolézt jen na první špalek v desce a tam dvě minuty visel a marně se snažil rozhoupat a zaháčit kamenný chyt, který nebyl žádná sláva, až ho milosrdně osvobodil timeout. Valentin Sypavin hodně řešil první chyt v první desce, ostatně jako všichni ostatní. Dolezl na konec převislé desky se dvěma špalky, a tam se ukázalo, že chlapi mají za tím pověšenou ještě jednu další desku. Park Hee Yong zazmatkoval a spadl při přelezu ze špalku přes převis cca v půlce cesty a je z boje o medaile vyřazen. V rámci postupného pokroku se Ivan Ljuljukin dostal až na špalek mezi předposlední a poslední převislou deskou. Tam mu došlo a spadl asi 20 sekund před timeoutem. Nikolaj Kuzovlev trefil první chyt první desky hned na poprvé a nic neřešil. Má sílu a umí to. Na poslední dvě desky měl skoro 5 minut, ale přepálil tempo. Neopatrně zatížil chyt za prvním špalkem předposlední převislé desky a spadl. Podstatně hůř dopadl Markus Bendler, který se při výlezy z úplně první desky příliš rozmáchl ze spoďáku do ledu a než chytil led, spoďák mu vypadl. Vypadá to na bezkonkurečně poslední místo ve finále. Dříve mu takovéhle věci bez problému vycházely. Zřejmě prochází nějakou krizí. V Koreji vypadl v kvalifikaci, taky to sice bylo lepší, ale na neotřesitelného fenoména předchozích let je to málo. Možná bude novým fenoménem Maxim Tomilov, který předvedl fantastický výkon. Nejprve vypadl z blbého chytu v předposlední převislé desce, ale udržel se na levé ruce zaseknuté do špalku. Měl ještě kolem čtyř minut a nakonec dolezl až k topu, kde mu vypršel čas dřív, než cvakl topovou expresku. I tak zvítězil rozdílem třídy. Úžasné divadlo.

Výsledky mužů, platí pro světový pohár i Mistrovství Evropy

1. Maxim Tomilov (Rus) 23.30
2. Ivan Ljuljukin (RUS) 20.24
3. Valentin Sypavil (RUS) 19,23

 Kompletní výslkedky jsou zde.

Finále žen

Je to tady. Finálová cesta je docela drsná už odposdu, limit je 9 minut. Výlez přes betonový sloup s navrtanými dirkami, přes převis z ledového kvádru do stěny s kamennými chyty. Pak přes ledový špalek doprava do další stěny a po ledových kvádrech šikmo zpátky doleva doprostřed. Následuje taneček na visícím špalku a asi 60stupňový převis v podobě zavěšené desky. Na jejím konci je další špalek, který je zároveň topem.

 

Petra Klingler došla na čas ještě před závěrečnou sekvencí. Nervózní Stefanie Maureau spadla z ledového špalku v půli cesty, asi jí to nějak nesedlo. Anna Galljamova leze poměrně rychle, ale taky ji natejká a vyklepává. Dostává se na začátek závěrečné převislé desky a v poslední minutě ji přelézá, ale necvakne topovou expresku. Dosud nejlepší výkon. Vydala ze sebe všechno a už ani nemá sílu vyháknout cepíny ze závěrečného ledového špalku, nechává je tam a věsí se do lana. Mariam Filippova se dostala na konec traverzu pod převislou desku v poslední minutě, dolezla ani ne do půlky závěrečné desky a spadla sekundu před timeoutem. Lucka Hrozová postupovala pěkně, ustála hodně vachrlatý kamenný chyt v traverzu, který nevzala zboku, jako ostatní, ale špičkou zepředu. Pod závěrečnou deskou měla tři minuty času. Moc nevyklepávala a šla rovnou do desky, pak jí ale trochu došly síly, malinko se tam motala a došel jí čas zjruba o dva chyty níž, než Anně Galljamové. Jestli neudělá Tolokonina, Woon Seon Shin ani Rainerová chybu, medaile to už nebude, ale horší než páté místo taky ne. Angelika Rainer lezla rychleji. Pod závěrečnou deskou byla o minutu dřív než Lucka. Víc vyklepávala a s dobrou časovou rezervou dolezla na konec desky, ale přece jen udělal chybičku a spadla dřív, než stačila zapnout poslední expresku. Rozhodně bude ale před Luckou. Woon Seon Shin byla pomalejší, než Lucka, a spadla s vypršení, času na prvním chytu závěrečné desky. Lucka tedy bude nejhůře čtvrtá. Leze Maša from Raša, jak žertuje komentátor - Maria Tolokonina. Má trochu problémy v první převislé desce. Pak ale zrychluje a do závěrečné desky jde čtyři minuty před limitem. Síly má dost. Už přelezla Lucku... a padá před koncem závěrečné desky, asi třetí místo.

 Výsledky finále, platí pro světový pohár i Mistrovství Evropy

1. Angelika Rainer (ITA) 13.2
2. Anna Galljamova (RUS) 13.252
3. Maria Tolokonina (RUS) 12.24
4. Lucie Hrozová (CZE) 12.22

Kompletní výskledky jsou zde

Průběžný stav Světového poháru:

1. Angelika Rainer 200
2. Anna Galljamova 160
3. Lucie Hrozová 120

 

Semifinále mužů

Semifinálovka mužů dost přitvrdila. Už začátek po navrtaných dírách v betonovém sloupu byl zajímavý a převislá deska se sdvěma visícími špalky na závěr dodělala ty, kterým zbylo ještě alespoń trochu sil. Markus Bendler už je zase ve formě, do topu mu zbýval jen kousek. O něco horší byl Hee Yong Park. Maxim Tomilov top ve velkém stylu. Bude ti pro Bandlera celký soupeř. Obdivuhodný je veterán Žeňa Krivošejcev, vítěz Světového poháru v letech 2002 a 2007. Dolezl až do závěrečné desky, ale trochu to zvrtal a spadl.

Výsledky semifinále:

1. Maxim Tomilov (RUS) TOP
2. Markus Bendler (RAK) 17.232
3. Nikolaj Kuzovlev (Rus) 16.24
4. Ivan Ljuljukin (RUS) 16.222
5. Hee Yong Park (KOR) 16.2
6. Valentin Sypavin /RUS) 15.202
7. Jevgenij Krivošejcev (UKR) 15.201
8. Patrik Aufdenblatten (SUI) 15.2

 

Semifinále žen 8:45 až 11:45

Lucka startuje třetí od konce. Nejlépe zalezla Tolokonina, která dala top v poslední minutě. Topovala ještě Korejka Woon Seon Shin. O něco pomalejší byly se stejným výsledkem Angelika Rainer a Lucka Hrozová, které obě cvakly poslední expresku, ale nedaly cepíny do topového chytu - tentokrát v podobě modře označených děr v ledu. U Lucky to bylo vypršením času, u Angeliky  chyba, protože čas ještě měla, ale zazmatkovala a nedala do děr druhý cepín. V průběhu semifinále došlo k pozitivnímu vývoji. Někomu se podařilo vysvětlit komentátorovi, že Českoslovewnsko už není, a začal tedy již správně říkat Czech Republic.

Výsledky semifinále:

1. Maria Tolokonina (RUS) TOP (6.43)
2. Woon Seon Shin (KOR) TOP (7.28)
3. Angelika Rainrer (ITA) 15.20
4. Lucie Hrozová (CZE) 15.20
5. Mariam Filippova (RUS) 14.19
6. Anna Galljamova (RUS) 13.19
7. Stéphanie Maureau (FRA) 12.19
8. Petra Klingler (SUI) 11.181

Na 16. místě skončila Slovinka Tjaša Kosić, kterou známe z MČR v Brně. 

 

 


Rychlost muži 

Rychlostní závod byl podle očekávání doménou Rusů. Překvapením je však třetí místo Slovince Matevze Vukotiče, který se dotáhl na odstup 16 setin sekundy za vítězným Alexejem Tomilovem. O pouhých 5 setin sekundy pomalejší byl Jegor Trapeznikov. Prvních devět závodníků se dostalo pod 8 sekund. Druhým neruským závodníkem je Holanďan Dennis Van Hoek na 10 místě. Do finále se kromě Rusů dostali dva Slovinci a po jednom Čechovi, Holanďanovi, Švýcarovi a Bulharovi. V tomto ohledu je třeba Mirka Matějce pochválit jako univerzálního závodníka. Z našich mužů byl nejlepší jak v obtížnosti, tak v rychlosti. V rychlosti udělal nejlepší čas v kvalifikaci - 9,20 sekundy, ale i kdyby tohle zalezl ve finále, o místo by neposkočil. 15. Vlad Golub měl 9.06.

Výsledky rychlosti mužů:

1. Alexej Tomilov (RUS) 6,90 s
2. Jegot Trapeznikov (RUS) 6,96 s
3. Matevz Vukotič (SLO) 7,06 s

16. Mirek Matějec (CZE) 9.24 s

30. Martin Grajciar (SVK) 13.12 s

36. Juraj Švingál (SVK) 14.12 s

37. Milan Dvořáček (CZE) 14,44 s

45.Petr Adámek - neklasifikován, vypadl ve všech pokusech, ale vypadaly nadějně.

Úplné výsledky jsou zde.

Petr Adámek bojoval, ale v obou kvalifikačních kolech vypadl

Milan Dvořáček v kvalifikaci

Mirek Matějec

Mirek Matějec ve svém nejpomalejším pokusu v kvalifikaci

 

Probíhá rychlost mužů. Nejlepší Rusové dávají časy i pod 8 sekund, nejdelší byl boj jednoho z Ázerbajdžánců minutu dvacet. Lukáš Pálka nestartuje, při zmatcích s pozdě zaplacenými licencemi a jeho pozdějším příjezdem se Slováky byl do listiny zapsán zřejmě omylem. Nejlepší časy z našich dává Mirek Matějec. Petr Adámek zdatně bojuje, ale zatím dvakrát vypadl. Milan Dvořáček dává čas kousek nad 18 sekund, ve druhém kole něco nad 14. Ve finále Mirek Matějec lezl v prvním kole spíše více na jistotu. Ve druhých dvou kolech více zariskoval a v obou vypadl. Perfektní podívanou korunoval nový úžasný rekord stěny za 6,90 sekundy v podání Maxima Tomilova.

 

Komu asi fandí tenhle divák?


Rychlost ženy

1. Maria Krasavina 9,06 s
2. Julija Olejnikova 9,17 s
3. Maria Tolokonina 9,74 s

Kompletní výsledky jsou zde.

Prvních devět míst obsadily Rusky, na 10 místě je Američanka Kendra Stritch.


Pátek, kvalifikace

Kvalifikace žen: Na kvalifikační cestu je 7 minut. Začíná traverzem z centrálního ledu v ledovém převisu doprava, na odšlap je zavěšený špalek. Poté vzhůru, doprava a zpět k centrálnímu ledu, kde je top. Lucka prošla v pohodě, TOP. Postup zajištěn. 

Topovalo 6 závodnic. Výsledky kvalifikace žen:

1. Angelika Rainer TOP (5.02)
2. Maria Tolokonina TOP (5.49)
3. Lucie Hrozová TOP (6.06)
4. Mariam Filippova TOP (6.36)
5. Anna Galljamova TOP (6.37)

Lucka v hodně dobrém čase a s minimálním odstupem za Tolokoninou a s bezpečným odstupem od čtvrté Mariam Filippové. Pěkný výkon.

Kvalifikace mužů: 

Mirek Matějec dolezl o tři expresky před top, kdy mu došel čas, Lukáš Pálka skončil o tři expresky za ním. Velmi pěkný výkon podal ve druhé skupině při svém prvním startu na Světovém poháru Petr Adámek.

Postup do semifinále zajišťoval téměř výhradně top, takže z našich nikdo nepostoupil. Obzvláště to mrzí u Mirka Matějce, který zůstal ve druhé skupině o jediné místo zpět, na 10 místě ve skupině. Nechal za sebou ze známých borců Rusa Vagina, Chorvata Behliče, Brita Malcolma Kenta, závodícího za Dánsko, i brněnskou naději Lukáše Pálku a přijmeme-li poněkud varchrlatou tezi, že obě+ kvalifikační cesty byly zhruba stejné, porazil by i vbítěze z Brna Alexandra Matarugu, který skončil ve své sousední skupině jedenáctý. Ve skupině topovalo pět borců - Sergej Tarasov, Alexej Děngin, Minčo Petkov, Markus Bendler a Park Hee Yong v rozmezí časů 4.52 až 5.22.

V první skupině se Petr Adámek umístil na pěkném 26. místě spolu s Rusem Alexejem Tomilovem, který stál stupních vítězů v Koreji, a porazil Slováka Ďuro Švingála. Topovalo dokonce 7 borců v časech od 4.29 do 5.42: Šampión z minulých let Jevgenij Krivošejcev, Maxim Tomilov, Atrik Aufdenblatten, Vasilij Těrechin, Valentin Sypavin, Nikolaj Kuzněcov a Ivan Ljuljukin.

Výsledky kvalifikace jsou zde

 

 

Část našeho týmu v Saas Fee

Lucka Hrozová v kvalifikaci

500

Mirek Matějec v kvalifikaci

 


Závod se koná ve známé podzemní garáži, letos jako Mistrovství Evropy a naše účast bude po dlouhé době poměrně silná. V obtížnosti mužů startuje Petr Adámek, startovní číslo 41 v první skupině jako 23., ve druhé skupině jako 8. Lukáš Pálka, startovní číslo 23 a 9. Mirek Matějec, startovní číslo 24. Lukáš Pálka startoval v Saa Fee v roce 2010 kdy obsadil 24. místo, Míra Matějec se téhož roku dostal na 29. místo. Celkem staruje 78 mužů. V rychlosti budeme mít dokonce čtyři zástupce, kromě Milana Dvořáčka startují i Mirek Matějec a Petr Adámek. 

Hlavním želízkem je Lucka Hrozová, která má startovní číslo100 a startuje devátá. Vloni byla Lucka v Saas Fee druhá, předloni čtvrtá, v roce 2009 sedmá, v roce 2008 při svém úplně prvním startu čtrnáctá. Celkem startuje 29 žen. Je zvláštní, že když už jede z Brna Lukáš Pálka, že nestartuje také Martina Kratochvílová.

Kvalifikace žen bude zítra od rána, takže v poledne už budeme vědět, jak to dopadlo.


Podzemní garáž, kde se kromě parkování taky závodí Světový pohár, foto Libor Hroza

 

Světový pohár v Saas Fee

Stránky závodu: www.iceclimbingworldcup.ch

Startovní listina: SAAS-FEE.zip

Přímý přenos: swiss-sport.tv/ 8:30 až 22:00


Lucie Hrozová v Saas Fee
Lucka Hrozová, foto Libor Hroza

Program 

pátek 20. 1.

08.45 - 11.00 Kvalifikace žen obtížnost

12.45 - 17.15 Kvalifikace mužů obtížnost

18.15 - 19.00 Kvalifikace a finále žen rychlost

19.45 - 20.45 Kvalifikace mužů rychlost

21.00 - 22.00 Finále mužů rychlost

Sobota 21. 1.

08.45 - 11.45 Semifinále žen obtížnost

13.00 - 16.00 Semifinále mužů obtížnost

17.45 - 19.15 Finále žen obtížnost

21.00 - 22.15 Finále mužů obtížnost

22.30 -23.00 Předávání cen