Světový pohár v ledolezení Champagny-en-Vanoise: Hrozová bronz

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 05. 02. 2012

Lucka Hrozová, fináleTřetí zastávka světového poháru

Francouzské město Champagny-en-Vanoise hostí poprvé závod světového poháru, zároveň je to porvé, co je Světový pohár ve Francii od roku 2006, od kdy jej pořádá UIAA. Naše barvy v tomto závodě hájí tým A - Lucie Hrozová, Mirek Matějec, Petr Adámek a v rychlosti Milan Dvořáček. Aktuálně: Hrozová bronz.

Sobota 4.2.

Finále obtížnosti mužů: První dva stupíny na bedně patří bratrům Tomilovovým, kteří oba topovali. Alexej za 8.57 a Maxim za 9.1. Třetí příčku obsadil díky lepšímu semifinále Korejec Hee Yong Park před Markusem Bendlerem, který se letos poprvé dostal do finále a jeho forma se zdá se přece nej trochu připomínat minulá léta. Oba dosáhli 17. expresku a kousek za. To ukazuje jak dlouhá byla mužská cesta.

1. Alexej Tomilov (RUS) TOP (8.57)
2. Maxim Tomilov (RUS) TOP (9.1)
3. Hee Yong Park (KOR) 17.23

23. Mirek Matějec

36. Petr Adámek

Ze Slováků se tentokrát nikdo nezúčastnil.

 

Kompletní výsledky najdete v sekci výsledků

Lucka Hrozová ve finále
Lucka Hrozová ve finále, foto Mirek Matějec

 Lucka Hrozová ve finále
Lucka Hrozová ve finále, foto Mirek Matějec

Finále obtížnosti žen:

Konečně vyšly oficiální výsledky. Pořadí je velmi těsné. Prvních šest závodnic zanulo 12 expresek a rozřadily se dál podle dosaženýcxh chytů. Nejdále se dostala Maria Tolokonina 12.10. O chyt méně dosáhly shodně Lucie Hrozová a Korejka Woon Seon Shin, která díky lepšímu semifinále obsadila druhé místo. Fakt, že Lucie zahájila krok k dalšímu chytu a Korejka na posledním dosaženém chytui jen visela nehraje v hodnocení roli. Lucii se málem podařilo zapnout 13. expresku, pak by vyhrála. Na kdyby a málem se ale nehraje, a bronz je úspěchem. 

Lucka Hrozová ve finále
Lucka Hrozová ve finále, foto Mirek Matějec

1. Maria Tolokonina (RUS) 12.10
2. Woon Seon Shin (KOR) 12.09
3. Lucie Hrozová (CZE) 12.09

Kompletní výsledky najdete v sekci výsledků

Průběžný stav Světového poháru:

1. Angelika Rainer (ITA) 255 bodů
2. Anna Galljamova (RUS) 207
3. Marina Tolokonina (RUS) 191
4. Liucie Hrozová (CZE) 185
5. Woon Seon Shin (KOR) 178

 

Online report Mirka Matějce:

Mirek Matějec hlásí: Holky jdou za chvíli na obhlídku finále, je to hooodne zajímavé. Skoro celá cesta je  led. Spodek kolmý, pak přelézají do převisu, kde to je nastříkané..připomíná to SprayOn:) a pak výlez pouze 8chytů do topu.
jsem zvedav, jak to bude objektivni, nektere visící ledové soply nevypadaj uplně stabilně, uvidime. Právě začala obhlídka.

Odlezeno ma Kulikova. Celý led prelezla, dostala se do prvního chytu nad ledem a z nej nebyla schopná dosáhnout na další. Zkoušela to až do vypršení čas. limitu. Ten je 9minut.

Nastupuje Lůďa BadalijanLudmila dolezla o chyt dál, nez Kulikova, tam ji to smeklo, pustila cepín a pak jí ještě spadl na hlavu, ale vše ok. Děsně se prděla s převislou ledovou částí, z ledu vylejzala 1:30 pred koncem limitu

Jde na řadu Anna Galjamova. Galjamova taky strasne pomala v ledu,ale dostala se nejdal. 6chytů za led. 

Jdeme na Lucku. Bohuzel se taky dost prala s previslou částí ledu, ale krásne vyřešila výlezl z ledu, kdy vynechala dva chyty v kterých ostatní holky doost bojovaly a natraverzovala ledem az pod spodák (3.chyt od konce ledu)

Radka Petkova šla rychle led, pak to vyřešila stejne jako Lucka, rovnou do spodáku, měla daleko lepší čas,ale cepín jí smekl v tom samém místě co Galjamove, minutu pred koncem limitu. Lucka nejhůř bramborova, nezakřiněme to, snad to bude ještě lepší.

Angelika Rainerová: Angelika pada tam co Radka a Anička. Lucka momentálně nejhůř 3.

Woon Seon Shin: Korejka skončila na chytu co Lucka. Lucka uz se z neho natahovala nahoru na cvakani. Korejka v nem jen visela. Nevíme zda v tom je nejaky rozdil.....

Maria Tolokonina: Teč chytu dál než Lucka. Korejka nejspíš druhá s lepším vysledkem ze semifinale. škoda ty presky co skoro Lucka cvakla, v ten moment by byla 1. Tolokonina ji taky nemela cvaklou

 

Lucka Hrozová v kvalifikaci
Lucka Hrozová v semifinále, foto: Mirek Matějec a spol

 

Lucka Hrozová v kvalifikaci
Lucka Hrozová v semifinále, foto: Mirek Matějec a spol

 

Maria Tolokonina v kvalifikaci
Maria Tolokonina v semifinále, foto: Mirek Matějec a spol

 

Maxim Tomilov, kvalifikace, tento krok řešil postup do semifinale. většina z nás se snažila jít ze zeleného chytu pod stropem rovnou do toho ve stopě u hrany.
Maxim Tomilov, kvalifikace, tento krok řešil postup do semifinale. většina z nás se snažila jít ze zeleného chytu pod stropem rovnou do toho ve stopě u hrany., foto: Mirek Matějec a spol

 

Mirek Matějec v kvalifikaci
Mirek Matějec v kvalifikaci, foto: Mirek Matějec a spol

 

Milan Dvořáček ve finále rychlosti
Milan Dvořáček ve finále rychlosti, foto: Mirek Matějec a spol


 

Semifinále obtížnosti žen: Cesta je skoro celá v ledu. Lucka Hrozová top 30 sekund před limitem a zatím druhá, polezou ještě čtyři. Stéphanie Maureau udělala chybu a nepostupuje do osmičlenného finále. 

Celkem topovalo 7 žen, nejrychlejší Tolokonina za 5.39 minuty, nejpomalejší Ljudmila Badaljan 6.46 minuty. Jediná netopující finalistka Natalija Kulikova. Výsledky semifinále jsou zde.

Semifinále obtížnosti mužů: Celkem 11 topů, kdo netopl. nespotoupil. rozhodoval čas. První MAxim Tomilov 6.47, Markus Bendler 10. za 7.42 postoupil s odřenýma ušima. Výsledky semifinále jsou zde.

 


Pátek 3.2.

Závod v rychlosti

Seriózní alpinista na rychlost nezávodí, jak pravil Markus Bendler, ale přesto se leckdo z úspěšným závodníků na obtížnost objevuje i v rychlosti.

Mužský závod vyhrál Rus Pavel Batušev časem 9.19 sekund, druhý byl vítěz ze obtížnosti v Saas Fee Maxim Tomilov za rovných 10. První neruský závodník je na 14. místě Holanďan Dennis van Hoek časem 12.50 sekundy. Z našich se možná až nečekaně dobře povadla kvalifikace Milanu Dvořáčkovi, který se časem 16,99 dostal do finále. Tam už tento čas nezopakoval a finálovým časem 19.50 sekundy zařadil na 17. místo před Rusa Jakovleva, který ve finále ve všech pokusech vypadl, i když v kvalifikaci měl nejlepší čas 13.61.Mirek Matějec v prvním pokusu vypadl a časem 18,64 obsadil 21. místo. Pěkný pokrok ukázal Petr Adámek, který s rychlostními háky podruhé v ruce časem 19.59 dobyl 25. místo. Celkem startovalo 3á borců, nejhorší čas dosáhl Švýcar Jonas Ftische 2.09 sekundy.Celkové výsledky jsou zde.

V rychlosti žen startovalo 17 závodnic. Vyhrála Ruska Marym Filippova, první neruská závodnice je Američanka Kendra Stritch na 11 místě. Celkové výsledky jsou zde.

 

 

Kvalifikace obtížnosti mužů:

Ve druhé skupině čtyřikrát top - Lobzov, Krivošejcev, Kuzovlev a Tomilov, Mirek Matějec těsně 12. místo (7.112). V první skupině šest topů - Těrechin, Hee Yong Park, Děngin, Alexej Tomilov, Bendler a Tarasov. Pěkné 18. místo ve skupině Petr Adámek při svém druhém startu na Světovém poháru. Petr vypadl z dlouhého nátahu do spoďáku nad třetí expreskou. Pak byly zase lepší chyty, takže závodníci před ním dolezli nad 7. expresku. Kompletní výsledky jsou zde.

Zpráva od MIrka Matějce: 

Ahoj, hlásíme se z kavárny v Champagny. Lucka už relaxuje před zítřejším semi. Já s Petrem a Milanem se chystame za hodinu na rychlost. Výsledky chlapské kvalifikace ještě nevíme, nečekali jsme až do konce. Stěna je cca 4km odsud. Petr lezl jinou cestu než já. Petr spadl dřív čekal, sklouzl mu špatně umístěný cepín z chytu. Mimojiné bojoval i s nepovolovacím jističem, který byl po dalších dvou lidech raději vyměněn. Já jsem dolezl až pod strop, kde čekal velmi zapeklitý krok, hodně nás tam vypadlo na tomto kroku. Muselo se chyt slézt, překročit dlouhým tahem do boku a pak zas hahoru. Zajímavé bylo, že to všichni zkoušeli špatně jako ja a pak na to jeden rusák přišel a najednou to tak všichni lezli...náhoda?:) Pro zajímavost, rusáků u nás startovalo 21!! prý založili 3.federaci. Inu, věděj jak na to.

Tak ahoj. Míra


Foto Lukazs Warzecha, UIAA

Pátek 3. 2.: Zpráva od Lucky Hrozové: Cesta mi přišla překvapivě dost schůdná, ale limit byl hodně přísnej, tak drtivá většina lepších závodnic došla jako já na časový limit. Začátek byl celej ledovej tak měly výhodu holky co šly na konci, už nemusely tak moc zasekávat, ale přestože led byl celkem lehký tak v něm některé holky třeba segry gajlamovy strávily opravdu hodně času, ale zas to mohlo být tak, že člověk se bojí, aby se náhodou něco neutrhlo. U kluků byly cesty celkem vypečený, jedno místo nahoře kde se to, když se na to nepřišlo, nedalo moc dobře řešit.. tak uvidíme jak si pohrajou stavěči se zítřejším semi:)

Výsledky kvalifikace žen:

1. Angelika Rainer (top, 5.15)
2. Maria Tolokonina (top, 5:23)
3. Woon Seon Shin 10.10
4. Natalija Kulikova 10.09
4. Stéphanie Maureau 10.09
6. Lucie Hrozová 10.081

Kompletní výsledky jsou zde


Světový pohár v Champany-En Vanoise

Stránky závodu: www.iceworldcup.fr

Startovní listina: Registered athletes

Přímý přenos: bohužel nebude

 

V začátcích ledového závodění byl tradiční zastávkou závodních seriálů ve Francii Courchevel se svou ledovou věží, ale v roce 2000 se tam podstatná část věže zřítila a dál už se zde nezávodilo. I v Champany je ledová věž, která však skýtá možnost drytoolových pasáží z vnitřní strany.

Na věži v Champagny se konalo Mistrovství Francie v roce 2011, které bylo kupodivu i přes dlouhou tradici francouzského ledolezení vůbec první. Nyní jsou pro Světový pohár na věži namontovány hydraulicky ovládané segmenty, které umožňují budovat delší převisy. Drytoolingové sekce se dají stavět na vnitřních stranách ramen věže, ale I tak to vypadá, že závod v Champany bude mít víc ledu než drytoolingu. Na pořádání se podílí vítěz Světového poháru v roce 2001 Daniel Du Lac, který s francouzskou skromností tvrdí, že to je nejkrásnější věž na světě. Konec konců, podívejte se na oficiální video:

 

 

 

Kromě Lucie Hrozové, která je aktuálně ve světovém poháru na třetím místě za Agelikou Rainerovou a Annou Galljamovou nás tu budou zastupovat Mirek Matějec a Petr Adámek, kteří startují v obtížnosti i rychlosti, kde k nim přibude vítěz rychlosti ve Víru Milan Dvořáček.

 

Program 

pátek 3. 2.

08:45 - 11:00 kvalifikace žen, výsledky v 11:30
12:45 - 17:15 kvalifikace mužů, výsledky v 17:45

17:30 - 22:00 závo

sobota 4. 2.

08:30 - 11:30 semifinále žen
12:45 - 15:45 semifinále mužů

17:30 - 18:45 finále žen
20:00 - 21:30 finále mužů