Přednáška s názvem "Jak (bezpečněji) zdolat čtyřtisícovku"

Autor: Jana Šimková <jrpl(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: redakce, Vydáno dne: 21. 02. 2012

Do redakce nám dorazila pozvánka na další akci Alpského klubu Brno.

Čtyřtisícovky, to jsou nejvyšší vrcholy našeho kontinentu. Na většinu z nich vedou i výstupové trasy, které od horolezců nevyžadují nijak mimořádné vybavení ani schopnosti. A právě u těchto výstupů hrozí potenciálně vysoký stupeň rizika, že se vinou chybného rozhodnutí účastníků anebo zásahem vyšší moci naplánovaný scénář zvrtne.

 

Ke vší smůle první špatné rozhodnutí není obvykle poslední, protože méně zkušený jedinec si často pod tlakem okolností ze dvou možností vybere tu horší. Poskytnout zaručený návod na dosažení vrcholu nebo dokonce detailní instruktáž k řešení krizových momentů není v lidských silách. Při seriózních vysokohorských výstupech jsou zkrátka nejdůležitější osobní zkušenosti. Není však za každou cenu nezbytně nutné stát se pionýrem v hledání slepých uliček. Když už si někdo naběhl před námi, nemusíme přece tutéž chybu nevědomky opakovat.

 

Záplava informací na internetových fórech, lezeckých webech a hospodské historky jsou jistě zajímavým zdrojem poučení, přesto může být k nezaplacení setkání s člověkem, který má na svém několik desítek výstupů na alpské čtyřtisícovky a je ochotný se o své znalosti podělit. Alpský klub Brno tento čtvrtek pořádá besedu, jejímž tématem nebudou ani tak technické detaily jako např. vázání uzlů, pitný režim, typy lan apod. jako spíše postřehy, které na www stránkách chybějí a jsou možná ještě důležitější. Debata se bude odvíjet od osnovy:

 

 

 

Přednáší: Milan Baier (absolvoval výstupy na 14 nejvyšších vrcholů Alp podle oficiální  tabulky UIAA a celkem 40 alpských čtyřtisícovek)

Termín: 23.2.2012

Začátek: 18:00 hod.

Místo konání: školicí středisko Lipka, Kamenná 20, Brno

Rezervace vstupenek a další info: www.alpklub.cz

Poznámka: na tuto přednášku volně navazuje téma Meteorologie v horách (termín 28.2.2012)