Střípky z Compressor Route

Autor: Jana Šimková <jrpl(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Jana Šimková podle desnivel.com a rockandice.com, Vydáno dne: 02. 03. 2012

Horolezec, který zatím jako jediný vylezl jihovýchodní hřeben Cerro Torre volně, nesouhlasí s činem Kennedyho a Kruka, kteří nedávno vytrhali nýty z Compressor Route.

Polemika o jedné z nejkontroverznějších horolezeckých cest na světě pokračuje.

David Lama, který svůj volný výstup uskutečnil několik dní po inkriminované akci svých amerických kolegů, v jednom rozhovoru vyjádřil nesouhlas s vytrháním nýtů. Sám Lama se dříve také ocitl v centru negativní pozornosti horolezecké veřejnosti, když před třemi sezónami jeho filmový štáb navrtal do cesty nové nýty. David původně plánoval využít některé z Maestiriho jištění, nicméně Kruk a Kennedy pro něj vytvořili mnohem větší výzvu. 

 


foto: archiv Davida Lamy

 

Na otázku Jeffa Jacksona co si o vytrhání nýtů myslí a zda se domnívá, že mají být znovu navrtány, odpověděl:Ne, nemyslím, že by se měly ve stěně znovu objevit nýty, ale taky si myslím, že neměly být odstraněny. Znám Jasona a Haydena, jsou to velmi dobří horolezci. Mají moje sympatie, přestože udělali něco co se mi nelíbí. Pro byla Compressor Route historická cesta a i když tam nahoře asi neměly být navrtány nýty, myslím si, že nikdo neměl být tak troufalý a osvojit si právo vyrvat je.


foto: facebook.com

Na této stránce se k tématu Compressor Route objevil ještě další příspěvek. Vypráví příběh z roku 1990, z natáčení filmu Výkřik z kamene. V plánu bylo vrtulníkem vyzvednout proslavený benzinový kompresor, umístěný na konci problematické cesty, a dovézt ho do El Chalténu a následně do Itálie, do jednoho z horolezeckých muzeí Reinholda Messnera. Ten se na již zmiňovaném filmu podílel jako spoluscénárista.

V době El Chaltén nebyl ani zdaleka tak hojně navštěvovaný jako dnes. Místní neprotestovali. Nicméně horolezci, kteří se zúčastnili natáčení si stěžovali, stejně jako šéf strážců národního parku Adrian Falcone. Nakonec byl kompresor vytažen zpět na (téměř) vrchol Cerro Torre, na své staré místo na headwallu. Pro jistotu byl dodatečně připevněn kabely, aby podruhé nemohl být odstraněn tak snadno.