Přednáška na téma "Děti a hory".

Autor: Jana Šimková <jrpl(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Michael Pokorný, Vydáno dne: 10. 03. 2012

Do redakce nám dorazila pozvánka na další akci Alpského Klubu Brno.

Patří děti do hor? Jaký má smysl je brát s sebou na túru? Případně v jakém věku? To jsou otázky, kterým asi neunikne žádný novopečený rodič dosud zvyklý na horách trávit svůj volný čas.

 

Protože u nás velké hory nemáme, překvapivě mnoho lidí má z turistiky s malými dětmi ve vysokohorských podmínkách obavy. A pokud už vyrazí do Alp a tam naloží potomka do krosničky, je svým okolím považován za hazardéra.

 

Spousta zbytečných předsudků vzniká jen na základě domněnek, obvykle bez osobní zkušenosti. V dnešní době však mají rodiče mnoho výborných pomůcek a vybavení, s nímž ani celodenní rodinný výlet v horském terénu není utrpením či nesmyslným hazardem. Stačí se jen podívat na nabídku krosniček určených k transportu malých dětí. Jsou pohodlné pro nosiče i pro dítě a poskytují i velmi dobrou ochranu v případě nepřízně počasí. Pro starší děti najdeme kvalitní obuv i oblečení v malých velikostech.  

 

 


 

 

Sebelepší výstroj však nijak neeliminuje objektivní rizika hor a vliv nadmořské výšky na organismus. Zodpovědné plánování túry je proto při výletech s dětmi základem. A to nejen proto, abychom se vyhnuli krizovým momentům a katastrofickým scénářům, ve které se může rodinný výlet zvrhnout. S dětmi na horách jdou stranou osobní ambice a dobývání vrcholů. Všichni si chceme pobyt užít, a pokud opomeneme zakomponovat do plánu i názor potomka, můžeme si o pohodové dovolené nechat jenom zdát.

 

Hostem Alpského klubu Brno bude dne 14.3. MUDr. Jana Kubalová, předsedkyně lékařské komise Českého horolezeckého svazu. První část přednášky bude patřit pomůckám a výstroji pro túry s dětmi. Druhá, delší část, bude věnována vlivu nadmořské výšky na dětský organismus. Rozebereme si prevenci, příznaky i první pomoc při akutní horské nemoci, stejně jako další potenciálně rizikové faktory jako je sluneční záření, dehydratace, podchlazení apod.  

 

 


 

 

Na programu budou témata:

Termín: 14.3.2012

Začátek: 18:00 hod.

Místo konání: školicí středisko Lipka, Kamenná 20, Brno

Rezervace vstupenek a další info: www.alpklub.cz