Pět skialpinistů uvězněno

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: redakce, Vydáno dne: 13. 03. 2012

Nepřijdou včas do práce

Podle zprávy dolnorakouského rozhlasu, přijala horská služba v pondělí dopoledne nouzové volání v anglickém jazyce od skupiny pěti skialpinistů, kteří jsou uvězněni ve winterraumu chaty Habsburgerhaus. Kvůli špatnému počasí mohou být zachráněni nejdříve v úterý. Aktualizace: Pochvalný článek rakouského webu.

Dolnorakouský rozhlas píše, že kvůli bouři a špatné viditelnosti nemohou záchranáři spustit akci aniž by se sami dostali do ohrožení. Teprve v úterý se má počasí zlepšit natolik, že by za uvězněnými mohla vyrazit pěší záchranka. Nasazení vrtulníku není možné. Podle nouzového volání v angličtině jsou skialpinisté uvězněni v zimním prostoru Habsburgerhausu, kde údajně zatím mají co jíst a čím topit. Pravděpodobně není ani nikdo zraněn. Horští záchranáři se domnívají, že skupina byla na dvoudenním přechodu z Hirschwangu na lanovku v Raxu a cestoiu se kvůli mlze a bouři ztratila.

Ze zdrojů blízkých uvězněným se zjistilo, že skupina spala předtím u lanovky, zastavila se na Ottohausu a pokračovala na Habsburgerhaus, kde ji zastihla tma, takže se uložili do winterraumu. Mezitím se zkazilo počasí, takže že nebyli schopni sestoupit, protože z jedné strany je terén strmý a vedou tam klettersteigy, z druhé strany je zase nepřehledný, samá boule a kopeček a bez dobré viditelnosti je těžké najít cestu. Dokud budou mít na Habsburgerhausu čím topit a co jíst, jsou v pohodě. 

Zpráva z 13.3. 7:52: "Jsme v pohodě ve winterraumu. Jen je prostě viditelnost max. 20 metrů. Dali jsme dva pokusy o sestup  a pokaždé jsme se vrátili. Včera nám řekli, že se rozhodně nemáme nikam hejbat."

Zpráva z 13. 3. odpoledne: Jsme dole. Bez hz bychom to nedali a oni sami trochu hledali. Ovsem stacilo by nám tři hodiny pěkného počasí a sestoupili bychom sami. Nicmene dnes viditelnost jeste horsi.

Článek dolnorakouského rozhlasu  popisuje úspěšný zásah, kdy horští záchranáři úspěšně svedli české skialpinisty - čtyři muže a jednu ženu do údolí. Během neděle a podnělí byla podle článku vichřice 140 km/hodinu.

Jiný článek na webu schwarzataler-online.at bohatě ilustrovaný fotografiemi našich přátel včetně psa Čendy chroustajícího granule chválí vybavení a připravenost celé party.

 

Habsburgerhaus, foto: Wikipedia


Zobrazit místo 2651 Reichenau an der Rax na větší mapě