Úspěch polské expedice a drama na Gasherbrumu I.

Autor: Alena Čepelková <acepelkova (zavináč) netsystem.cz>, Zdroj: Alena Čepelková, Vydáno dne: 16. 03. 2012

Gasherbrum I ze základního tábora (8068m)

První zimní výstup na Gasherbrum I. se podařil dne 9.3.2012 Adamu Bieleckému a Januszi Golabovi v rámci polské expedice pod vedením ostříleného himálajského matadora Artura Hajzera. Tato expedice je součástí jeho projektu vrátit polskému himálajskému lezení punc špičkových výkonů předešlé generace.

 

Dvojice postupovala dnes „normální“ cestou Japonským kuloárem, když na jeden zátah vystoupali z C3 ve výšce 7040m na vrchol (od půlnoci do 8.30 ráno) a sestoupili zpět do C2 (6450m), kde na čekal Hajzer. Za dramaticky se zhoršujících se podmínek se druhého dne vrátili do BC.

Bohužel druhá expedice působící na této hoře pod vedením Rakušana Gerfrieda Göschla skončila s nejvyšší pravděpodobností tragicky. Členové mezinárodního týmu Gerfried Göschl (Rakousko), Nisar Hussain (Pakistán) a Cedric Hählen (Švýcarsko) se pohřešují od 9. března, kdy byli naposledy spatřeni kolem poledne zhruba ve výšce zhruba 200-250 metrů pod vrcholem. Jejich plán byl velmi ambiciózní, po dokončení nové cesty na hřeben GI (6800m) a sestupu do BC kvůli velmi nepříznivým podmínkám se vrátili, aby v jednom zátahu pokračovali na vrchol a přes něj sestoupili dolů Japonským kuloárem, což by znamenalo absolutně špičkový výkon - zimní traverz osmitisícovky.

 

Gasherbrum I ze základního tábora
Gasherbrum I ze základního tábora, foto: Alena Čepelková