Jak se jistí s jistítkem Alpine-UP?

Autor: Petr Brinček <brincek(at)seznam.cz>, Zdroj: Petr Brinček, Vydáno dne: 29. 03. 2012

Alpine Uppoloautomatické jistítko do hor

Včera se mně dostala do ruky dlouho očekávaná novinka italské firmy Climbing Technology, která byla představena již před rokem na veletrhu Outdoor ve Friedrichshafenu a nyní se právě dostává do obchodní sítě. Měl jsem sice možnost si ji vyzkoušet díky českému dodavateli již asi měsíc po veletrhu, ale tato nová verze zažila pár změn. Zajímalo mně hlavně jak se s poloautomatickým jistítkem Alpine-Up slaňuje a jak pohodlné je toto jistítko při dobírání/spouštění druholezce na štandu. Výsledek mně velice mile překvapil.

 

 
foto: Petr Brinček

 

 

Za zmínku by možná stálo uvést do obrazu ty lezce, kteří ještě Alpine-UP nezaznamenali. Jedná se o poloautomatické jistítko pro dvě poloviční/dvojité lana, které vychází z principu jistítka stejnojmenné firmy Click-UP, která je jen pro jedno lano. Alpine-UP podobně jako Petzl GriGri dokáže poloautomaticky zablokovat případný pád lezce a zvyšuje tak dále bezpečnost při tomto sportu.


Pro jištění prvolezce si můžeme zvolit ze dvou režimů - poloautomatický a dynamický. V poloautomatickém režimu dojte při pádu prvolezce k automatickému zablokování lana. V režimu dynamickém se jistítko chová jako klasický kyblík. Na tomto principu nespatřuji nic zajímavého, mimo to, že Alpin-UP je na dvě lana - všechna ostatní poloautomatická  jistítka na trhu s výjimkou Tre Sirius jsou pouze na jedno lano.

Slanění. Tady nastala změna oproti roku 2011, kdy jsme jistítko měli k dispozici. Na Alpine-UP přibyl plastový držák, kterým jsme schopni při slaňování vytvořit větší páku než pouhým tlakem do jistítka jak bylo původně doporučováno. Vyzkoušel jsem včera několikrát při práci. Blokování lana při slanění je zaručeno, ale pro jistotu jsem slaňoval s prusíkem, jelikož člověk u práce potřebuje jistotu a ne doufat zda-li jistítko udrží, či ne. Můžu však říci, že Alpine-UP se po uvolnění páky/tlaku na jistítko okamžitě zablokoval. V případě využití v horách nebo na skalách bych se rozhodně nebál toto jistítko používat bez pojistného prusíku. Slanění je tak tedy maximálně bezpečné.

 

 

 
foto: Petr Brinček

 

 

 

 
foto: Petr Brinček

 

 

  
foto: Petr Brinček

 


Jištění a spouštění druholezce. Tady většina jistítek kolabuje. Čekal jsem, že i Alpin-UP zde bude mít alespoň drobný problém. Nic přece není dokonalé. Alpin-UP však překvapil. Ať jsme se snažili sebe víc, každé odvisnutí a každý pád spolehlivě zablokoval, ale co víc.

 

 

 
 
 
foto: Petr Brinček

 

 

AlpineUp - spouštění druholezce
AlpineUp - spouštění druholezce, foto: Petr Brinček


 

Lezec šel vždy velmi lehce - toto bych zdůraznil - odblokovat, pouhým tlakem do strany jistítka. Vzhledem k tomu, že jsme tímto způsobem odblokovávali i 100kg lezce, nebude s tímto jistítkem mít problém ani křehká děva, či vyzáblý pubertální školák. Vytvářet kladkostroj pro uvolnění lana v jistítku nám přišlo opravdu zbytečné. V tomto ohledu zatím Alpine-UP vede před ostatnímu jistítky podobného typu.

 

 

 
foto: Petr Brinček

 

 

 

 
Co mně na jistítku vadilo je fakt, že při používání nelze pracovat s jedním lanem. Resp. s lanem, které nese označení 1 a má průměr větší než 10mm. Výrobce sice doporučuje až sílu lana 10,5, ale toto se nám neosvědčilo a práce s jistítkem byla těžkopádná. Musím však podotknout, že lano nebylo nové. Pro práci s jednoduchým lanem rozhodně doporučuji jistítko Click-UP. Velikost jistítka je druhý fakt, který mně trochu překvapil již na veletrhu, ale jak jinak vytvořit dvoulanové jistítko? I při této velikosti si však Alpin-UP zachovává nízkou hmotnost 160g, díky odlehčovacím otvorům a všudepřítomným prolisům. Jako u každého jistítka je nutné použít karabinu, která má pojistku proti přetočení - dodává se s jistítkem, případně oválnou karabinu. Vyloučíte tím nežádoucí přetočení a jištění přes zámek.

+ zatím bezkonkurenční jistítko, jelikož na dvě lana nic podobného není
+ částečně blbuvzdorné, jelikož funguje i při založení lana z druhé strany
+ automatická blokace při pádu prvolezce, druholezce a při slanění
+ bezpečnost
+ nízká hmotnost (160 g)
+ dodává se i s karabinou HMS s pojistným drátkem proti přetočení
+ snadná intuitivní obsluha, ale jako u každého jistítka je nutné se s ním naučit pracovat

- velké rozměry
- špatná manipulace s jednoduchým lanem nad 10mm průměru

Climbing Technology Alpin-UP koupíte v e-shopu QUILLCZ a v síti kvalitních lezeckých obchodů po celé ČR. Dováží: R-Sport (ČR) a Elcon (SK)