Dominik Sádlo pokořil Pierra Mentu 2012

Autor: Štěpán Pleskač <stepan.pleskac(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Štěpán Pleskač, Vydáno dne: 10. 04. 2012

CORTHAY Thomas / SÁDLO DominikSkvělý úspěch našeho kadeta

Pierra Menta – mezi skialpinisty nejznámější závod na světě. Závod dvojic ve vysokých horách, kde se kromě sebe a svých schopností musíte spolehnout i na svého týmového partnera. Čtyři dny dřiny, kdy Vás každý den čeká zdolat dva a půl tisíce výškových metrů, nekonečné výstupy a neopakovatelné sjezdy. Juniorské kategorie mají pouze dvoudenní klání a zlatým písmem se do historie Pierra Menty zapsal i první Čech v historii – šestnáctiletý kadet z Janských Lázní Dominik Sádlo, který startoval ve dvojici s letošním Mistrem Evropy Thomasem Corthayem. Aktualizace: oficiální video

Panorama Pierra Menty 
Panorama Pierra Menty

Do francouzského střediska Areches, centra závodu Pierra Menta pojmenovaného podle stejnojmenného vrcholu, odcestovala trojice Miloslav Rousek, Michal Veselý a Dominik Sádlo kvůli důležité aklimatizaci už v pondělí 12. března. Úterý a středu strávili vysoko v horách, aby si zvykli na nadmořskou výšku, ve které se závodí.

 

Dvojice Veselý, Rousek 
Dvojice Veselý, Rousek

Ve čtvrtek už čekala dvojici Rousek - Veselý stejně jako dalších 250 týmů první etapa. V neděli po čtyřech etapách se vítězným týmem Pierra Menty 2012 v hlavní kategorii mužů stali Italové Lorenzo Holzknecht a Manfred Rechegger, česká dvojice Miloslav Rousek a Michal Veselý obsadila 84. příčku. Kategorii žen ovládla italská dvojice Roberta Pedrandzini – Francesca Martinelli.

 

 

Sobotní a nedělní etapy byly určeny i pro juniorské a kadetské kategorie a v nich se představila českošvýcarská dvojice Dominik Sádlo a Thomas Corthay. Dvojice, která se dala dohromady na letošním Mistrovství Evropy ve francouzském Pelvoux. V sobotu tak nastoupili na start závodu a hned od startu se drželi na čele. Na trati je nepotkaly žádné problémy a v cíli sobotní etapy měli na druhou domácí dvojici v pořadí Bellabouvier - Chavanes neuvěřitelný náskok více jak pěti minut. Do nedělní etapy tak mohli nastoupit v klidu. V neděli se přetahovali o pořadí na čele se španělskou dvojicí Picon Bravo - Domenech, ale v posledním výstupu si Dominik s Thomasem vytvořili rozhodující náskok. Kousek pod vrškem ale Dominik zlomil hůl a rázem se tak ocitli v ohrožení. Naštěstí jeden z diváků poskytl českému závodníkovi svoji hůl a férově tak zachránil vedoucí dvojici V posledním sjezdu si ale Dominik s Thomasem věřili a ještě svůj náskok dokázali navýšit na celkových šest a tři čtvrtě minuty. Dominik Sádlo a Thomas Corthay se tak stali vítězi Pierra Menty 2012 v kategorii kadetů.

CORTHAY Thomas / SÁDLO Dominik 
CORTHAY Thomas / SÁDLO Dominik, foto: Gerard Berthoud

Výsledek je to výborný i s ohledem na poslední kolo Světového poháru Marmotta Trophy, které se jede o týden později v Itálii. Dominik by do dějiště závodu měl odcestovat s reprezentací těsně před nedělním závodem.

Štěpán Pleskač
AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB team
stepan.pleskac@seznam.cz

 


 

Stupně vítězů, Dominik Sádlo vlevo a Thomas Corthay na prvním stupínku
Stupně vítězů, Dominik Sádlo vlevo a Thomas Corthay na prvním stupínku

 

 

Stupně vítězů
Stupně vítězů


Championnats d'Europe de ski alpinisme 2012 by tlcprod