Nezvěstní z Everestu

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 15. 04. 2012

Kniha Milana Vranky

Špičkoví slovenští horolezci Dušan Becík, Peter Božík, Jaroslav Jaško a Jozef Just vylezli v roce 1988 Boningtonovu cestu v jihozápadní stěně Mount Everestu alpským stylem, ale do tábora se nedokázali vrátit.

Průběh a okolnosti expedice i portréty jednotlivých účastníků napsal Milan Vranka na základě rozhovorů, vzpomínek, vysílačkových nahrávek, expedičních deníků a dopisů. Na 160 stranách se odehrává průběh expedice od jejího plánování přes potíže s dopravou a novozélandskými partnery, aklimatizační výstup na Lhoce až po samotnou Boningtonovu cestu a pátrací akce po nezvěstných horolezcích, které cesta svou obtížností překvapila a v místech, odkud se již nemohli vrátit, se jejich postup výrazně zpomalil a příliš dlouhý pobyt ve výšce nad 8000 metrů je vyčerpal. V závěru měli na sestupu problémy s viděním a orientací, rozdělili se a nakonec zůstali všichni nezvěstní.

Milan Vranka píše i o tom, co se dělo po expedici, jaké panovaly názory a řeší, zda byli nezvěstní horolezci dostatečně dobře připraveni a zda nepřecenili svoje síly. Na posledních 46 stranách přináší Vranka životopisné portréty ztracených horolezců.

 


Název: Nezvěstní z Everestu
Autor: Milan Vranka
Vydavatel: Vranka Press, Bratislava 2011
Jazyk: slovenský
Počet stran: 160 na křídovém papíře, pevná vazba, barevná příloha 12 stran, cena v e-shopu 297 Kč