Pašinka koupena, děkujeme

Autor: Ondřej Běhal <behy(zavináč)centrum.cz>, Zdroj: Ondřej Běhal, Vydáno dne: 12. 06. 2012

Kupte si skálu

Lezení na Pašince v ohrožení! Pokusme se ho zachránit společně Skála u Kohoutova mlýna tzv. Pašinka bude do 14 dnů prodána státem do soukromých rukou, právě probíhá výběrové řízení na budoucího majitele. Co můžeme udělat pro její záchranu před zavřením se dozvíte v následujícím textu... AKTUALIZACE: Skála koupena!

Skála U Kohoutova mlýna je od včerejška v rukou OSHK. Sdružení vyhrálo výběrové řízení nabídkou 152.486 CZK. A to především díky některým z Vás. Těch některých je vhodné si vážit. DĚKUJEME VÁM za všechny ostatní, kteří na Pašinku zavítají v letech budoucích! Vícxe na stránkách HOPSUK


Historie prodeje skály

Koncem roku 2011 prosvištěla lezeckými kruhy Kolínskými zpráva, že Pašinka byla státem (ÚZSVM) nabídnuta k odkoupení vlastníku okolních pozemků p. Hannichovi (přezdíván Mlynář z Kohoutova mlýna) a bude v brzké době odprodána. Jelikož se Mlynář nechal slyšet, že po odkoupení skály zde bude tolerovat lezení, ale jen členů oddílu Potkali se u Kolína, což bylo pro HOPSUK samozřejmě zcela nepřijatelné, neváhali jsme a okamžitě jsme začali podnikat kroky k záchraně skály pro všechny lezce bez rozdílu. Stále se obáváme, že by vše mohlo dopadnout velmi černě pro všechny, kteří by se chtěli ke skále jen přiblížit, věrte že za ta léta co na Pašince působíme víme velmi dobře o čem mluvíme. Nad skálou vede i modrá turistická značka, která bude pravděpodobně přeložena, odkoupí-li pozemek Mlynář.

Založili jsme tedy co nejdříve občanské sdružení Horolezci Kolínska (OSHK), které sdružuje horolezce bez rozdílu barvy pleti, vyznání a přístupu k používání Mg. Usilovali jsme prvně o bezplatný převod pozemku do vlastnictví blízké obce Červené Pečky nakonec i OSHK. Avšak na tuto cestu stát nepřistoupil a poslal skálu díky naší intervenci alespoň do veřejné "dražby". ČHS o vlastnictví skály nemá zájem. Sdružení Horolezci Kolínska má v současné době tedy jediný cíl a to je odkoupit skálu U Kohoutova mlýna do svého vlastnictví a nadále na ní zajišťovat volné (bezplatné) lezení pro všechny lezce bez rozdílu.

stručně:
velikost pozemku: cca 2560 m2 (les, skála, lom)
minimální cena je 27 000,-Kč
VŘ končí 5.6.2012
Otevírání obálek je 11.6.2012 v Praze

Proti sdružení však stojí se svou obálkou v řízení Mlynář, který chystá plot a závoru. Vyvolávací cena je 27.000 CZK.

Stav účtu sdružení je cca 20.000 CZK. Nabídka musí padnout do 28.5. Obálky budou otevřeny 11.6. v Praze.

Je to na nás lezcích!

Darujte prosím alespoň jedno pivo (Euro, 30 KaČek) na záchranu skály pro další generace lezců nejpozději do 28.5.2012. Pokud každý lezec přispěje jen jedno Euro skála je zcela jistě zachráněna. Číslo účtu OS Horolezci Kolínska (Fio Banka):

2400260919 / 2010

Darovací smlouva ke stažení: .doc .pdf
Samozřejmě pokud přesto neuspějeme, budou částky vráceny darujícím, jestliže si to budou přát - vše bude řádně ošetřeno v darovací smlouvě, kterou je možné stáhnout výše. Vyplnění smlouvy není podmínkou daru, dar se za dodržení níže uvedených podmínek nedaní.

Zdroje: Další informace naleznete na serveru hopsuk.cz

Tímto se na Vás všechny obracíme s prosbou sehnat, co nejvíce prostředků a poslat na účet OS, který je již aktivní.
 

marketa
Markéta ležérně končí časovku. Celkově třetí borka! 9. Horolezecké klání na Pašince 2011.

Ať už sáhnete do svých soukromých kapes, nebo oslovíte příbuzné, známé, zaměstnavatele či firmy, prostě všechny, kteří by rádi pomohli v řádech stovek nebo tisíců, ať už ty peníze dokážeme sehnat a třeba i příšerně přeplatit původní vyvolávací hodnotu - za to nám Pašinka stojí, ne? Když dá každý z nás částku pro něj přijatelnou, je to úspěch - to že o něco stojíme a to že držíme po kupě se cení.

Pro ty, kteří by se obávali danění daru, přikládáme tuto krátkou informaci:

Darování a daně: Obdarovaný musí uhradit darovací daň, která činí zákonem stanovené procento z hodnoty věci. To je rozdílné podle výše této hodnoty a pohybuje se od 7 % (dar do hodnoty 1 000 000 Kč) až do 40 %. Od daně jsou ale osvobozeny dary mezi příbuznými, dary věcí osobní potřeby nebo peněz do hodnoty 20 000 Kč, stejně jako dalšího majetku, pokud jde jen o příležitostný dar do hodnoty 3 000 Kč. Také jsou osvobozeny dary v oblasti kultury, školství, vědy a výzkumu, zdravotnictví, sportu, náboženství, sociální péče, ekologie a ochrany zvířat.
 

pasa_pivo_klani
Z příprav 9. ročníku Horolezeckého klání na Pašince 2011

Více o sdružení i prodeji Pašinky naleznete na webu hopsuk.cz

Foto z Pašinka klání 2008 od LukyNa

Pašinka na Skalních oblastech

Vřele děkujeme Vám všem, kteří pomůžete zachránit významnou skálu s 45 letou lezeckou tradicí pro další generace lezců a lezkyň.

HOPSUK a OSHK


Fotogalerie z Pašinky:

 

Sysel na Pašince
Sysel na Pašince, foto: Petr Jandík

 

Pašinka
Pašinka, foto: Petr Jandík


 

Nástěnka a sudy na odpadky
Nástěnka a sudy na odpadky, foto: Petr Jandík


 

Honza Vorel
Vláďa Vorel, foto: Petr Jandík


 

Honza Polák, jistí Petr Jandík a přihlíží Honza Vorel
Honza Polák, jistí Petr Jandík a přihlíží Vláďa Vorel, foto: Petr Jandík

 

 

Honza Polák
Honza Polák, foto: Petr Jandík


 

Legendární suchý strom s borháky
Legendární suchý strom s borháky, foto: Petr Jandík