Tooth Traverse dokončen

Autor: Jana Šimková <jrpl(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Jana Šimková podle alpinist.com, Vydáno dne: 08. 06. 2012

Renan na Eye Tooth během prvního pokusu roku 2009Po čtyřech letech Renan Ozturk a Freddie Wilkinson dokončili svůj projekt.

Jedná se o osmikilometrový traverz nacházející se nad Ruth Gorge na Aljašce.

Nejvyšším bodem celé trasy je vrchol Moose´s Tooth (3150m). Takzvaný Tooth traverse však celkem protíná šest vrcholů, včetně jednoho doposud neslezeného bodu.
Renan na Eye Tooth během prvního pokusu roku 2009
Renan na Eye Tooth během prvního pokusu roku 2009, foto: Zack Smith


Pokusy o traverz začal Ozturk v roce 2009 se Zakem Smithem při prvovýstupu jižního hřebene Sugar Tooth. Vzali to přes Eye Tooth a pak částečně po hřebeni až k Bear Tooth. Následujícího roku se Ozturk vrátil tentokrát se Smithem a Wilkinsonem. Začali výstupem novou cestou Swamp Donkey Express v jižní stěně Moose´s Tooth, nicméně kompletní traverz se jim opět nepodařil.


Další expedice se stejným cílem měla následovat roku 2011. Jenže Ozturk se těsně před tím než měli vyrazit ošklivě zranil při lyžování. Štěstí se na něj a Wilkinsona usmálo až letos. Mezi dny 17. a 21. května se jim splnil traverzový sen (5.10R A2+ M5).
Renan a Frreddie na Bear Tooth
Renan a Frreddie na Bear Tooth, foto: Camp 4 Collective


Ve své zprávě píší jak 17. května v šest hodin ráno vyrazili na lyžích přes ledovec, před sebou vidinu traverzu masivu Moose´s Tooth s šesti nejdůležitějšími postupovými body: the Sugar Tooth, the Eye Tooth, the Missing Tooth, the Bear’s Tooth, the Moose’s Tooth a západní vrchol the Moose’s Tooth.


„Na první pohled nevypadaly povětrnostní podmínky příliš příznivě. Aljaška právě prošla jednou z nejvíce zasněžených zim poslední doby. Navíc se druhý týden v květnu přihnaly bouře, které do oblasti přivály další metr sněhu.
„V prvním úseku mezi Cavity Gap a vrcholem Sugar Tooth se nacházelo hlavně mixové lezení v mírném svahu proložené několika zajímavými skalními délkami a slaněními. „Kvůli častým změnám terénu se museli přizpůsobovat i horolezci. Mačky střídali s lezečkami a naopak což je značně zdržovalo.


„První tři dny jsme s lezením pravidelně končili okolo šesté hodiny večerní což je na Aljašku celkem brzo. Vykopali jsme si pohodlný bivak a odpočívali. Nakonec byla to přece naše dovolená.“„Druhého dne jsme cestou Talkeetna Standard vystoupili na vrchol Eye Tooth. Prvolezci, Jeff Hollebauh a Steve House, ohodnotili linii velmi mírně. Nicméně řada jejich následovníků s nimi nesouhlasí. Čekalo na nás osm délek mixového lezení a pár krátkých ale významných skalních úseků.“Třetí den jsme přetraverzovali směrem na Bear´s Tooth. Po cestě jsme stanuli na vrcholu, který jsme pokřtili jménem Missing Tooth.“
Tooth Traverse vede zleva doprava přes šest vrcholů.
Tooth Traverse vede zleva doprava přes šest vrcholů., foto: Joe Puryear,climbing.com


„Čtvrtého dne nastal v našem dobrodružství zlom. A bylo po prázdninách. Vylezli jsme na Bear´s Tooth v devět ráno. Slanili jsme cestou White Russian Route a přetraverzovali jsme obrovské sněžné pole k začátku technického úseku Swamp Donkey Express. Toto je jediná část, kde jsme uhnuli z hřebene. První délka trvala Renanovi dvě hodiny. Zde jsme pocítili, jak moc nám chybí Zack, který tuto délku původně vylezl. Poté jsme se vystřídali a nastoupil jsem do úseku „opravdového“ technického lezení zvaného Bleeder Pitch. Nad ním mě pak ještě více zpomalily sněžné a ledové trhliny. Nakonec jsme na Moose´s Tooth stanuli v 11 hodin večer.“

„Západní hřeben nás lákal k sestupu a tak jsme se rozhodli pokračovat dál do noci. Šest hodin, tři mixové délky a tři horizontální slanění po hřebeni. Při východu slunce jsme si uvařili čaj. O šest hodin později jsme opět stanuli na Západním hřebeni Tooth. Za dalších šest hodin, po slanění zřídkakdy užívaným kuloárem, jsme doklopýtali na Ruth Glacier.“
V závěru oba horolezci vyjadřují lítost, že se výpravy nemohl zúčastnit Zack Smith, který s nimi tento sen po čtyři roky sdílel.