Everest Eco Expedition jaro 2012

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: Ang Tsering Sherpa, TZ Asian Trekking, Vydáno dne: 09. 07. 2012

Na vrcholu s kyslíkemVýškový úklid

Agentura Asian Trekking úspěšně zorganizovala již pátý ročník expedice EcoEverest Expedition a pokračovala tak ve své filozofii lezení ekologicky citlivým způsobem.

Expedici tvořilo 15 lezců, z toho 3 Američané, 6 Indů, 2 Němci, 1 Dán, 1 Čech, 1 Kanaďan a 1 Ggruzínec. Dále expedici tvořil hlavní vedoucí, dva manažeři základního tábora, sirdar, 20 výškových lezců – Šerpů, dva kuchaři v základním táboře, 5 pomocníků kuchaře, tři kuchaři ve 3. táboře a jejich dva pomocníci.


19 května 2012 vyrazili členové a jejich výškoví Šerpové (HAS) do prvního vrcholového útoku. Člen výpravy Kapil z Indie dosáhl vrcholu v 9:45 dopoledne doprovázen Nima Kancha Sherpou. Také Sirdar Naga Dorje Sherpa dosáhl vrcholu v 9:45. Dr. Naim Logic z Bosny-Hercegoviny došel na vrchol v 9:55 se Šerpy Nima Kanchhou a Aaritou. Dr. Logic je první z Bosny-Hercegoviny na vrcholu Everestu.Sirdar Naga Dorje Sherpa a výškový Šerpa Nima Kanchha s bannerem Xpress Money na vrcholu Mt.Everestu 19. 5. 2012. 
Sirdar Naga Dorje Sherpa a výškový Šerpa Nima Kanchha s bannerem Xpress Money na vrcholu Mt.Everestu 19. 5. 2012., foto: Asian Trekking

Gruzínský poslanec a prezident International Mountaineers Association, pan Gia Tortladze, také dosáhl vrcholu 19 května v 11:05 s Kami Tshering Sherpou. Byl to Giův třetí výstup na Everest a devátý výstup na osmitisícovku. Ve stejnou dobu došli na vrchol Dr. Eberhard Schaaf se Šerpy Pasang Tembou a Pembou Tsheringem. Bratři Jan a Vít Moravovi dorazili ve 13:00 hodin se Šerpy Pasang Tharkem a Pasang Ritou.

 

Gia Tortladze z Gruzie na vrcholu Everestu 
Gia Tortladze z Gruzie na vrcholu Everestu, foto: Asian Trekking
Jan Morava z Kanady a Vít Morava z Čech na vrcholu 
Jan Morava z Kanady a Vít Morava z Čech na vrcholu, foto: Asian Trekking


 
Bohužel se na sestupu odehrála tragédie. Dr. Schaaf zkolaboval poblíž Jižního vrcholu. Jeho Šerpové se snažili mu pomoci dolů, ale vůbec nereagoval. Nakonec naděje pro Dr. Schaafa skončila, když se kvůli pozdní hodině a horšícímu se počasí vrátili dolů. Podle syptomů došli lékaři k závěru, že šlo o výškový otok mozku. AsianTrekking je v mysli s rodinou a rádi pomůžeme s výstavbou pomníku Dr. Schaafovi.


Druhá vlna výstupů na vrchol byla 26 května. Na vrchol vystoupili Lovraj Dharmashaktu z Indie a Tenzing Dorje Sherpa, Sonam Bhote, Rajendra Singh Pal z Indie a Nawangle dorazili na vrchol ve 4:40, Meghlal Mahato se Sonam Tsheringem a Kalden Sherpa a Binita Soren z Indie of India došli v 6:50.

 

 


Šerpové v základním táboře 
Šerpové v základním táboře, foto: Asian Trekking

 

Program "Cash for Trash" 

Eco Everest Expedition snesla od roku 2008 z Everestu přes 14,500 kilo starého odpadu a více než 600 kilo lidského odpadu produkovaného samotnou expedicí. Snesla také pět mrtvých těl, která mohla být pohřbena.

Jako minulé roky pokračovala i letos Eco Everest Expedition ve své iniciativě v čištění Mt. Everestu v rámci programu "Cash for Trash" úklidem starého odpadu. Hlavními sponzory akce "Cash for Trash" jsou Asian Trekking, North Face a Xpress Money.

 

Na vrcholu s kyslíkem 
Na vrcholu s kyslíkem, foto: Asian Trekking