Chamonix: Světový pohár se rozbíhá

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 13. 07. 2012

Hroza devátý

Pod nejvyšší horou Evropy se ve známém horském středisku Chamonix konal letošní první závod v lezení na obtížnost, kterého se účastnilo šest našich reprezentantů. Trofeje získali Sači Amma a Mina Markovič.

Sači Amma
Sači Amma, foto: Petr Jandík

 

První letošní závod v obtížnosti se stal kořistí Japonce Sači Ammy, který předběhl úřadijícího mistra světa Ramóna Juliana Puigblanqua a Kanaďana Seana McColla. Vítězkou mezi ženami je univerzální Slovinka Mina Markovič, která při shodném výsledku finále a lepším semifinále porazila Korejku Jain Kim. Bronz putuje do Japonska zásluhou Momoky Ody.

 

SP Brno, finále, Mina Markovič
 Mina Markovič, foto: Petr Jandík

 

Výsledky obtížnost:

poř. Jméno Stát výsl.   poř. Jméno Stát Výsl.
1 Sači Amma JPN 43+     1 Mina Marković SLO  42+/SF Top
2 Ramón Julian Puigblanque ESP 41+   2 Jain Kim KOR  42+/SF 45
3 Sean McColl CAN 40+   3 Momoka Oda JPN  41
4 Michail Černikov RUS 34+   4 Hélena Janicot FRA  37+ 
5 Magnus Midtboe NOR 25+   Magdalena Röck  AUT  37 
6 Thomas Ballet FRA 25+   Sasha Diguilian  USA  36+ 
7 Thomas Tauporn GER 20   Evgenija Malamid  RUS  33+ 

8

 

Romain Desgranges

.......

FRA

 

8+

 

 

8

 

Matilda Söderlund

...... 

SWE

 

32+

 

52 Michal Rožek CZE      40 Andrea Pavlincová  CZE   
53 Tomáš Binter CZE      45 Tereza Svobodová  CZE   
           53 Eva Křížová  CZE   

 Kompletní výsledky jsou zdezde, starovalo 54 mužů a 55 žen

 Výsledek rychlost:

poř. Jméno stát čas   poř. Jméno stát čas
1 Stanislav Kokorin RUS 6.40     1 Alexandra Rudzinska  POL  9.00 
2 Danylo Boldyrev UKR 9.04   2 Alina Gjadamkina  RUS  9.19 

3

 

Jaroslav Gontaryk

....

UKR

 

6.40

 

 

3

 

Natalija Titova

 .....

RUS

 

9.40

 

9 Libor Hroza CZE 6.39   22 Eva Křížová  CZE  14.78 
22 Jan Kříž CZE 7.76          

 Kompletní výsledky jsou zde a zde, starovalo 26 mužů a 22 žen

 

Nový ročník závodů světového poháru v obtížnosti probíhá poprvé podle upravených pravidel, kdy se do hodnocení zavádí čas a ruší se mínus na chytu. Čas nově rozhoduje  ve finále při rovnosti dosažené výšky i výsledku předchozího kola, znamená to, že kdo dosáhne stejného bodu dřív, je lepší. Dříve se k dosažené výšce přidávalo plus v případě, že závodník chyt držel a zahájil pohyb k dalšímu chytu, nebo naopak mínus, když dotyčný chyt jen tečoval. Zřejmě proto, aby nedocházelo k někdy nebezpečným skokům s cílem tečování jinak už nedosažitelného chytu, bylo toto hodnocení zrušeno.

Nyní se rozlišuje pouze chyt "kontrolovaný" a "použitý". Kontrolovaný chyt je ten, který závodník drží a dosahuje tím stabilní, nebo kontrolované pozice a jeho skóre nabývá hodnoty čísla tohoto chytu. Použitý chyt je ten, který byl kontrolovaný v případě, že z něj závodník zahájil pohyb k dalšímu chytu. Pak se k číslu chytu přidává ještě plus.

Čas se měří každému závodníkovi ručně spouštěnými digitálními stopkami. Čas, který musí měřit minimálně jeden rozhodčí, se zaokrouhluje na celé sekundy směrem dolů, a počítá se od okamžiku, kdy se závodník přestal dotýkat země do cvaknutí topové expresky, nebo pádu.

Z našich zástupců startovali v Chamonix Libor Hroza a Eva Křížová v rychlosti, Michal Rožek, Tomáš Binter, Andrea Pavlincová, Tereza Svobodová a Eva Křížová v obtížnosti.

Nejlepšího výsledku dosáhl Libor Hroza v rychlosti, kdy bohužel ve vyřazovacím finále prohrál o tři setiny sekundy hned v prvním kole s Abdrachmanovem a musel se spokojit s pro něj ne úplně uspokojivým, devátým místem. Padaroxem této disciplíny je, že celkový vítěz Kokorin vyhrál zlato časem o setinu horším, tedy 6.40, než jakým nepostoupil dále Libor Hroza.

Ostatní naši zástupci se pevně usadili ve spodní části startovního pole. Juniorka Eva Křížová skončila v rychlosti poslední časem 14.78 (nejrychlejší čas v soutěži měla v kvalifikaci Julija Levočkina 8.53), lépe dopadl její bratr Jan Kříž na 22. místě s časem 7.76, což je nadějné a není to tak daleko od finále, kam se postupovalo časem 7.22 a lepším. Dvojici Michal Rožek a Tomáš Binter zachránil od úplného dna jen Argentinec Marsella, Michal Rožek 52., Tomáš Binter 53. z 54 závodníků.

Situace děvčat není o mnoho lepší. Postup alespoň do semifinále je vzdáleným snem. Andrea Pavlincová 40., Tereza Svobodová 45., Eva Křížová 53. z celkem 55 startujících. Kvalifikační cesty žen byly relativně lehké, 12 závodnic topovalo obě cesty.

Přímý přenos ze závodů: www.ifsc.tv, finále dnes v pátek 13. 7. ve 21 hodin.