Závod Světového poháru v Brianconu

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 26. 07. 2012

Sači AmmaNašim se nedařilo

Zlaté medaile z posledního závodu Světového poháru v Brianconu, který se konal uplynulý víkend, si přivezli Hélène Janicot a Sači Amma. Nedařilo se Tomáši Binterovi, daleko od semifinále zůstala i Tereza Svobodová.

Na cestách, postavených šéfstavěčem Albertem Gnerrem z Itálie, proběhl další závod série Světového poháru v obtížnosti. Ke kvalifikaci nastoupilo 58 mužů a 54 žen.

Ženskou kvalifikaci 1 topovalo 8 závodnic, na cestě s více než 43 chyty se Tereza Svobodová dostala na chyt 25. Ve druhé kvalifikační cestě, která byla o něco lehčí, topovalo dokonce 12 závodnic. Tereza Svobodová podala o něco lepší výkon - 31. chyt z více než 43 a na této cestě obsadila 33. místo. V celkovém vyhodnocení to dalo 38. místo. Semifinále, do kterého postoupilo 26 závodnic, vyhrály Rakušanka Johana Ernst a Hélène Janicot. Semifinále bylo hodně těsné. Netopovala žádná závodnice, vitězky měly 55 bodů, přeposlední 40 bodů - na tomto místě skončilo hned 12 závodnic a poslední, Holanďanka Nikky van Bergen, spadla na 16. chytu.

Finále, které mělo více než 59 chytů, bylo velmi těsné a dramatické. Topovalo hned 5 závodnic - Hélène Janicot, Johana Ernst, Charlotte Durif, Mina Marković a Momoka Oda. Z toho první dvě měly stejné hodnocení i z předchozích kol a přišlo tak na časové hodnocení, novinku letošního ročníku. Bohužel nejsou výsledkové listiny na časový údaj zařízeny, takže víme jen, že byla Francouzka rychlejší. Vítězná 18letá Hélène Janicot závodí v dospělých i juniorských soutěžích a letos vede průběžné pořadí SP spolu s Minou Marković.

První mužskou kvalifikační cestu topovali tři, Klemen Bečan, Ramón Julian Puigblanque a loňský fenomén Jakob Schubert. Na cestě s více než 40 chyty se náš Tomáš Binter dostal na předposlední 57. místo s 18 použitými chyty. Druhou kvalifikační cestu topovali zase tři, Sači Amma, Michail Černikov a opět Ramón Julian Puigblanque, který tak jediný topoval obě kvalifikace. Na této cestě s více než 46 chyty se Tomáš Binter dostal na 16. a 52 příčku. V celkovém hodnocení mu to dalo dělené 55. - tedy poslední místo společně s o tři roky mladším Maďarem Királym, Argentincem Diego Martinem Marsellou a Španělem Gerardem Rull Floresem.

Semifinále, do kterého postoupilo 26 závodníků, netopoval nikdo, nejlepší výsledek měl Ramón Julian Puigblanque 42+, poslední semifinalista dosáhl 20, takže se všichni dobře rozřadili. Nervy pracují a vedoucí Ramón Julian to ve finále pokazil, výsledkem 38+ dal "jen" 7. místo. Vyhrál Japonec Sači Amma o tři chyty před Kanaďanem Seanem McCollem a o čtyři před Jakobem Schubertem. Sači Amma zároveň vede letošní Světový pohár.

 

Sači Amma
Sači Amma, foto: Petr Jandík

 

Na umístění našich se ve výsledcích moc radostně nekouká, snad jsou pořád ve fázi sbírání zkuišeností a někdo ten peloton dělat musí. Jak Tereza Svobodová, tak Tomáš Binter mají svých 12 nejlepších dosavadních výsledků mezi juniory. Umístění kolem 50. místa mezi dospělými je pro Tomáše Bintera letos standardem, vloni měl nejlepší umístění 45. místo v Puursu. Mezi dospělými závodí od roku 2010 (58. v Kranji) a víceméně si udržuje stejné postavení. Tereza Svobodová má letos nejlepší výsledek 2. místo na juniorském EYC ve Voironu, mezi dospělými si polepšila oproti minulému závodu v Chamonix (45. místo). Vloni se jí mezi dospělými podařila dvě 26. místa v Kranji a na MS v Arcu, takže letos zatím zaostává za očekáváním.

 

Celkové výsledky:

Poř. Jméno zem výsl.   poř. jméno zem výsl.
1. Sači Amma JPN 53+     1. Hélène Janicot FRA TOP
2. Sean McColl CDN 50+   2. Johanna Ernst AUT TOP
3. Jakob Schubert AUT 49   3. Charlotte Durif FRA TOP
                 
55. Tomáš Binter CZE 18/Q, 16+/Q2   38. Tereza Svobodová CZE 25/Q, 31/Q2

 

 Kompletní výsledky: muži, ženy