Francouzi ukradli Hrozovi světový rekord

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 15. 09. 2012

Zmatky na Mistrovství světa

Soutěž v lezení na rychlost na Mistrovství světa v Paříži provázejí zmatky. Naplánované kvalifikace byla o několik hodin odložena kvůli technickým potížím. Na to doplatil vítěz kvalifikace Libor Hroza mladší

Pořadatelský šlendrián, který je v Paříži zřejmě u rychlosti zvykem. V roce 2008 na Mistrovství Evropy nedali pořadatelé pod rychlostní stěnu v kvalifikaci matrace a tím pádem nemohl Libor Hroza odstartovat z pozice, jakou měl natrénovanou a jaké měla být na standardní stěně standardně stejná. Leots si zase nevyzkoušeli dostatečně časomíru, kterou se pro kvalifikaci nepodařilo uvést do provozu a časy měřili každému závodníkovi tři rozhodčí ručně, čas se počítal průměrem. Libora prý měřilo deset lidí.

Libor Hroza, který má letos opravdu dobrou formu, překonal dosud oficiálně platný světový rekord Čuisina Čonga z loňského MS v Arcu na 15metrové trati 6:26 sekundy již v tréninku v Bolzanu časem 6:10. Nyní zvítězil v kvalifikaci na MS ještě lepším časem rovných 6 sekund, držitel platného rekordu Čong za ním zaostal o celou desetinu sekundy. Jenže jako světový rekord Liborův čas neplatí, protože podmínkou uznání je jednak dosažení času v závodě, jednak použití elektronické časomíry. Libor tak opět doplácí na francouzské pořadatele. Nezbývá než doufat, že na fiále časopmíru spraví, nebo seženou jinou a že se Liborovi podaří tenhle výkon zopakovat.

Do vyřazovacího finále postupuje prvních 16, kteřá se svými časy vtěsnali pod 6:80. Kromě České republiky je zastoupeno Rusko, Polsko, Ukrajina, Čína, Singapur a Venezuela. Libor bude v prvním kole nastupovat proti Stanislavu Kokorinovi a bude muset zabrat hned od začátku.

Zajímavý je pohled i na konec startovního pole 55 závodníků, kde najdeme boulderisty a lezce na obtížnost, kteří baží po medailích v kombinaci. Nejrychlejší z nich ja Ital Stefano Ghisolfi s na nespecialistu velmi pěkným časem 8:60. Ze špiček jiných disciplín tu najdeme Seana McColla, téměř dvakrát pomalejšího než Libor, Thomase Tauporna, Cédrica Lachata. Slovinec Klemen Bečan absolvoval stěnu procházkovým tempem za 16:30, Adam Ondra se letos rychlostí nerozptyluje.