MS 2012 Paříž: Bouldering mužů a obtížnost a rychlost žen

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 16. 09. 2012

Sobota v Paříži

Sobotní program pařížského Mistrovství světa nabídlo finálové vyvrcholení v boulderingu mužů a obtížnosti žen, Ani jedna z těchto disciplín se České Republiky již netýká, naši skončili v kvalifikaci v bezpečné vzdálenosti od semifinále.

Bouldering - muži

Dramatickou podívanou nabídlo mužské finále boulderingu. Vizuálně i lezecky parádní bouldery na jevišti haly Bercy byly postavené z bíle a zeleně zbarvených desek, struktur a bílých boulí. Závodníci chodili jeden po druhém na stejný boulder dokud se kolečko nevyčerpalo a pak se šlo na další. Aktivní boulder byl vypíchnut bílým osvětlením, zatímco ostatní byly nasvíceny zeleně a tím pádem se jejich struktury skryly do zeleného příšeří.

První boulder dali všichni na flash kromě Dmitrije Šarafutdinova, který ho utrápil na čtvrtý pokud a moc byste na něj nevsadili. Situace se otočila u druhého boulderu z odporně klouzavých boulí s jen velmi sporadicky posazenými chyby, přes které se nedostal Rei Sugimoto, který padal hned z první boule, stejně jako vedoucí muž Světového poháru Rustam Gelmanov. První, kdo podrtil jebky v boulích byl Dmitrij Šarafutdinov na třetí pokus. Kilian Fischhuber dal boule na flash a Sean McColl na druhý pokus. 

Trojka s vyhazovacím traverzem sedla jen dlouhorukým Rusům. Šarafutdinov ji dal na flash, Gelmanov na druhý pokus a ostatní si neškrtli ano o zónu. Čtvrtý problém s náskokem do převislé struktury se ukázal být lehčí. Na fklash jej dali oba ruští závodníci Gelmanoc a Šarafutdinov a připojil se k nim Kilian Fischhuber, dva pokusy potřebovali Jan Hojer a Sean McColl. Sečteno, podrtženo, mistrem světa se stal Dmitrij Šarafutdinov, stříbro si z Paříže odváží nestárnoucí fenomén Kilian Fischhuber, bronz je pro Rustama Gelmanova.

Závod nevyšel Martinu Stráníkovi, od kterého se dalo očekávat víc. Ostatní naši podali svlh standard a skončili v první polovině závodního pole.

Celkové pořadí:

1. Dmitrij Šarafutdinov (RUS) 4t9 4b6
2. Kilian Fischhuber (AUT) 3t3 3b3
3. Rustam Gelmanov (RUS) 3t4 3b4
4. Sean McColl  (CAN) 3t5 3b5
5. Jan Hojer (GER) 2t2 3b3
6. Rei Sugimoto (JPN) 2t3 2b2

...

41. Jan Jeliga
49. Ondřej Nevělík
51. Martin Stráník 

Celkem startovalo 114 závodníků.

Podívejte se na video, kde po finále boulderu mužů následuje finále paraclimbingu.

 

Obtížnost - ženy

Staronovou mistryní světa je Rakušanka Angela Eiter, která dovedla opět zabojovat v pravou chvíli. Výsledkem 48+ překonala o 4 chyty další kus inventáře světových závodů, Korejku sympatickou Jain Kim, známou z jejích vítězštví na SP v Brně 2009. Bronz si vybojovala Johana Ernst, druhdy zázračné rakouské dítě, která se lepším semifinále dostala před Japonku Momoku Odu a Francouzku Charlottu Duriffovic. Naše nejelpší a jediná startující závodnice Tereza Svobodová ulovila 39. místo z celkem 65 startujících. Na loňském MS v Arcu byla 26.ze 73, takže je letos zřetelný pokles výkonu.
 
Celkové pořadí:
1. Angela Eiter (AUT) 48+
2. Jain Kim (KOR) 44+
3. Johanna Ernst (AUT) 42+
4. Momoka Oda (JPN) 42+
5. Charlotte Durif (F) 42+ 
6. Matilda Söderlund (SWE) 39+
 
39. Tereza Svobodová
 
Podívejte se na video, ktde je finále obtížnosti žen následované finále rychlosti, kdy Julia Levočkina překonala již potřetí světový rekord. Naštěstí jí fungovala elektronická časomíra na rozdíl od Libora Hrozy, jehož rekord tím pádem nesplnil podmínky.

 

1. Julija Levočkina 8:37

Zajímavé výsledky v rychlosti od kandidátek na kombinaci:

26. Cécile Avezou 11:80
41. Jain Kim 17:70
42. Barbara Bacher 20:60
43. Jenny Lavarda 20:80