MS Paříž 2012: Bouldering žen, obtížnost a rychlost mužů. Hroza stříbro, Ondra bronz

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík , Vydáno dne: 16. 09. 2012

Nedělní vrchol šampionátu

Francouzští organizátoři si nechali na samotný závěr tři disciplíny: boulder žen, obtížnost mužů a rychlost mužů. Libor Hroza stříbrný, Adam Ondra nakonec po nečekaném výpadku Puigblanqua třetí!

Bouldering ženy

První bylo v nedělním programu finále boulderingu žen. Zde překvapivě zvítězila výsledkem 3t4 3b4 Francouzka Melanie Sandoz, dva pokusy navíc odsunuly na druhou pozici Rusku Olgu Jakovlevu (3t6 3b6) a na loňskou mistryni světa Annu Stöhr zbyl bronz (2t3 4b9). Naše závodnice Petra Růžičková, Karolina Nevělíková a Silvie Rajfová se naskládaly mezi 39. a 41. místem z celkem 65 závodnic.

Celkové pořadí:

1. Melanie Sandoz (F) 3t4 3b4
2. Olga Jakovleva (RUS) 3t6 3b6
3. Anna Stöhr (AUT) 2t3 4b9
4. Cécile Avezou (F) 2t3 3b5
5. Jain Kim (KOR) 2t3 2b3

39. Petra Růžičková
41. Karolína Nevělíková
43. Silvie Rajfová.

Celkem startovalo 66 závodnic. Podívejte se na video z finále, následuje finále paraclimbingu hendikepovaných lezců:


 

Obtížnost muži

Adam Ondra postoupil do finále na 4. místě a nervozita na něm byla vidět už při nástupu na plac. První startoval Jorg Verhoeven a dostal se za stropový traverz k hadovi, z něj spadl, 38+. Hyunbin Min vypadl při přesahu do malého chytu na svislé větvi kříže, 31. Romain Desgranges přelezl bouldrovou sekci v kříži, ale vypadl s nátahu na začátek stropového traverzu, 35+. Sači Amma vypadl tam, co Min,31, Adam Ondra bojoval, dolezl až na začátek hada, 41+, Sean McColl přelezl traverz i hada, spadl z vrcholové sekce, 47. Jakob Schubert dolezl skoro do topu, 52+. Ramón Julian Puigblanque jel jako stroj, ale zasekl se na stropovém traverzu od křížové struktury doprava, třikrát do toho nalézal a vracel se do madla, přece jen tam jsou dlouhé kroky a Ramón je ze všech finalistů nejmenší. Nakonec dal zoufalý pokus, spadl z 39. chytu a tím se Adam dostal na bronzovou pozici, Sean McColl na stříbrnou a vyhrál Jakob Schubert.

 

Schéma finálové cesty v obtížnosti s čísly chytů
Schéma finálové cesty v obtížnosti s čísly chytů, foto: IFSC


Sean McColl, Jakob Schubert a Adam Ondra
Sean McColl, Jakob Schubert a Adam Ondra, foto: IFSC

 

 

Celkové pořadí:

1. Jakob Schubert (AUT) 52+
2. Sean McColl (CAN) 47
3. Adam Ondra (CZE) 41+
4. Ramón Julian Puigblanque (ESP) 39
5. Jorg Verhoeven (NED) 38+
6. Romain Desgranges (F) 35+
7. Sači Amma (JPN) 31+
8. Hyunbin Min (KOR) 31+

57. Tomáš Binter (CZE)
79. Petr Čermák
81. Michal Rožek

Celkem startovalo 102 závodníků.

 

Afterparty na jevišti, diskuze jak se to mělo lézt
Afterparty na jevišti, diskuze jak se to mělo lézt, foto: IFSC


Adama Ondru asi trochu se štěstím získaný bronz tak úplně nepotěšil, ale na druhou stranu těžko očekávat víc, když se účastnil jen dvou závodů v sezóně. Na to je jeho výsledek ještě dost dobrý. Jak na Ramónovi, Jakobu Schubertovi, tak na druhé straně Adamovi nebo Chrisi Sharmovi je vidět, že nelze sedět na dvou trůnech současně. Skalní lezení a závody mají jiné nároky a požadavky.

Tomáš Binter postoupil z loňského 91. místa ze 130 závodníků v loňském Arcu na 57. ze 102, takže lze konstatovat, že se lepší. Petr Čermák si 79. místo zachoval, ale protože letos startovalo méně závodníků, má toto místo nižší hodnotu. Michal Rožek startoval na MS poprvé, tak není s čím srovnávat. 

Podívejte se na záznam z finále obtížnosti i rychlosti. Adam leze od 0:40:20, Rychlost je od 1:18:40



Rychlost muži

Kvalifikaci vyhrál Libor Hroza časem 6:00, který by byl novým světovým rekordem, kdyby Francouzům fungovala elektronická časomíra. Do vyřazovacích finálových kol šel Libor s 16. z kvalifikace, Stanislavem Kokorinem.

Libor po jednom ulitém startu Kokorina vyrazil při druhém pozdě, zpočátku zaostal, ale doháněl ho a asi by vyhrál, i kdyby Kokorin nezaváhal těsně před koncem. Čas 7:28 říká, že Libor zdaleka nejel naplno. V dalším kole šel s Ševčenkem, který vyřadil Singapurce Chooa časem 7:27. První start Ševčenko ulil. Po druhém Libor vyrazil, ale jistič ho špatně dobíral, pytel lana mu visel až po kolena a Libor přestal lézt. Ševčenko šel dál a vyhrál, ale rozhodčí nechali sami kolo opakovat. Ševčenko ulil start i při opakovaném kole a rozhodčí mu chybně přičetli i ten první ulitý start a vyřadili ho. Libor si sám došel procházkovým tempem za 8:98 pro postup do poslední čtyřky, Kde dal bez problémů za 6:80 Timofeeva a stříbrná medaile byla jistá. V boji o finále byl Libor rychlejší, než Číňan Quixin Zhong, už už sahal po zlatě, ale pak si začal myslet, že Zhong spadl a zpomalil. Tím ho Číňan předběhl a zlato uteklo. Stříbro a titul vicemistra světa velkým úspěchem Libora a Libora a českého rychlolezení. Překvapující je, že rychlovelmoc Rusko se muselo spokojit až se třetím místem.
 

Tři nejrychlejší - Libor Hroza, Qixin Zhong, Dmitrij Timofeev
Tři nejrychlejší - Libor Hroza, Qixin Zhong, Dmitrij Timofeev, foto: IFSC

 

 

Celkové pořadí:

1. Quixin Zhong (CHN) 6:10
2. Libor Hroza (CZE) 6:00
3. Dmitrij Timofeev (RUS)
4. Sinicyn (RUS)
5. Gontaryk (UKR)

Několik zajímavých jmen z uchazečů o kombinaci:

33. Stefano Ghisolfi 8:60
38. Thomas Tauporn 9:70
43. Sean McColl 11:20
45. Cédric Lachat 12:60
48. Klemen Bečan 16:30

Celkem startovalo 55 mužů

 

Ostatní ceny

Pořadí národů: 

Obtížnost 1. Rakousko ... 8. Česká Republika, rychlost: 1. Rusko ... 6. Česká Republika, bouldering: 1. Rusko ... 22. Česká republika bez bodu, celkem všechno: 1. Korea .... Česká Republika neklasifikována, neměli jsme nikoho v rychlosti žen.

Kombinace muži: 1. Sean McColl, Kombinace ženy: 1. Jain Kim