Obroušená karabina zabíjela

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík podle UKClimbing.com, Vydáno dne: 15. 10. 2012

Karabina probroušená lanem při spouštěníPozor na první expresku i na skalách!

Podle zprávy serveru UKclimbing.com došlo 22. září k tragické nehodě v oblasti Maletsch, kanton St. Gallen, Švýcarsko. Smrt místního horského vůdce a autora průvodců byla způsobena přetržením lana na hraně obroušené karabiny fixní expresky.

Než se pustíte do padání, prohlédněte si do čeho budete padat!Lano přetržené po krátkém pádu do obroušené karabiny
Lano přetržené po krátkém pádu do obroušené karabiny, foto: Tomáš Kublák


Mario Luginbühl, 37letý horský vůdce a geolog, podle přátel opatrný lezec, kontrolovaně spadl při nácviku pohybové sekvence na sportovní cestě s fixní expreskou. Při pádu se lano přetrhlo na ostré hraně obroušené expresky a Mario utrpěl smrtelný úraz.

Arco-Massone, Katia 7b
Arco-Massone, Katia 7b, foto: Petr Jandík


O nebezpečí ostrých hran na probroušených fixních expreskách se již psalo v roce 2008, kdy se právě při takovéto situaci přetrhlo lano na umělé stěně SmíchOFF. Bylo samozřejmě jen otázkou času, kdy se podobná situace vyskytne u frekventované sportovní cesty na skalách. Zatímco na umělé stěně je za kontrolu a včasnou výměnu obroušených karabin zodpovědný provozovatel stěny, venku na skalách má plnou odpovědnost sám lezec. Upozorňuji proto na toto nebezpečí u cest se stálými expreskami. Stejná situace se bude objevovat stále častěji tím, spíše, že na výměnu stálých expresek na skalách není nikdo zodpovědný a k vybroušení ostrých hran bude postupně docházet u všech často lezených sportovních cest, kde se často sedí, nacvičuje a spouští.Karabina probroušená lanem při spouštění
Karabina probroušená lanem při spouštění, foto: Tomáš Kublák


Lano není v první expresce okolo těla karabiny obtočeno cca o 180°, ale prochází rovně. Postupně vzniká ostrá hrana, na které se lano v případě zachycení pádu může přeseknout. Stejné podmínky pro vybrušování karabiny do ostré hrany mohou být i jinde, kde se lano při spouštění v karabině lomí. Na začátku nebo konci traverzu, pod převisem a podobně. Tyto případy jsou pochopitelně nebezpečnější, než první karabina v cestě, protože ta je nízko a hrozící pád není z velké výšky. I tak to ale může stačit na vážný úraz, nebo smrt.

Fotografie, kterou uvádí UKClimbing.com, jakoby z oka vypadla fotce, pořízené v roce 2008 v tělocvičně. Není divu, mechanismus je zcela stejný. O přetržení lana v roce 2008 referoval i časopis Klettern.